1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Не, не сум грешка. Така пишува во упатството и тоа најмногу може да се даде мислам 6 пати во 24 саати.
    Матична ми кажаа да давам три пати во денот ама мене пак многу ми се гледаше.
    После ми кажаа некои родители дека давале по помалку, по 3 мл пример, неколку пати, ама и тоа ми беше многу.
     
  2. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.588
    Пол:
    Женски
    6 пати по 5 мл се 30 мл сируп на ден.Како сакаш така прави.
    Јас знам дека се дава 5 мл дневно со тоа што или се даваат наеднаш или дозата ја делиш на 4 за 24 часа
     
  3. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    ^знам. Тоа демек е максимална доза. Јас затоа и го купив демек еднаш дневно да го давам да не се малтретирам, меѓутоа во упатството пишуваше поинаку.
    Јас го и фрлив сирупот, баш да ви го препишам упатството.
    Ми кажаа дека давале по лажиче 2,5-3 мл дневно, неколку пати на ден, ама јас сепак се откажав. Баш и коментирав со докторка, па таа ми велеше да давам 2-3 пати дневно :/
    http://www.expresschemist.co.uk/product_2079_nurse-harvey-s-gripe-water-145ml.html

    Копирано од упатството:
    • Babies 1-6 months: 5ml repeated as required. Maximum 30ml in 24 hour
     
    Последна измена: 15 септември 2015
  4. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Mamicki,pak nadvor od temava,ama tuka ve ima mnogu i bas ste od pomosh.Ke pravam krshtevka pa sakam da davam na gostite bonboncinja vo kolicki ili plastini shishinja cucli...sum videla ama nezz od kaj gi kupuvaat,ako znae nekoja neka mi pise,blagodaram odnapred
     
  5. verena

    verena Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    101
    Пол:
    Женски
    мене вчера докторката ми рече по 20 капки на сабајле и на вечер вкупно 40 капки на ден или по едно кафено лажице насабајле и на вечер вкупно 2 лажичина едо лажиче не бери 5 мл бери 3 сега мерев јас му давам по 6 мл на ден 3 на сабајле 3 навечер мислам не е многу бидеки многу грчеви има
     
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.588
    Пол:
    Женски
    Во глобала грчевите поминуваат сами по себе околу 3-4 месец.
    Ти даваш 6 мл јас зборувам за 30 мл 'дозволена доза' по упатство.Тоа ми е премногу.
    Порано кога јас давав од сирупот памтам дека со големи букви пишуваше дека не е за деца под месец дена.
     
    На Maceto123 и verena им се допаѓа ова.
  7. verena

    verena Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    101
    Пол:
    Женски
    и сега писува дека не е за деца под месец дена но мн има грчеви и морам нешто да му давам не можам да дозволам цело време да плачи и да се грчи
     
  8. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Мислам и сега пишува дека е за бебиња над месец дена.

    Инаку да ви кажам дека сега има многу измени во врска со сирупите за бебиња, од нашето здравство.
    Нели порано имаше такви сирупи Ласбејби, или и тие капки витамини Бејби вит.
    Кога син ми беше бебе знам дека тие беа од О+, а сега сите тие сирупи пишуваат од 6+.
    Одам во аптека пред некој ден да прашам за некој сируп лаксатив за бебе и таа ми објаснува дека законски сега не се дозволени никакви сирупи под 6 месеци, всушност на македонска декларација не е дозволено на сирупот да пишува дека е од 0+.
     
    На verena му/ѝ се допаѓа ова.
  9. verena

    verena Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    101
    Пол:
    Женски
    вчера на синчето шо му го препишаја сирупот Picture.jpg
     
  10. Tanjusce

    Tanjusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2015
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    126
    Пол:
    Женски
    Има ли некој да сподели искуство за џампер? Ќе правиме крштенка и бираме подароци па се мислам за џампер. Не се баш евтини, ама некако ми стои дека ќе му е интересно на синко. Веќе не сака да лежи и да си игра, не сака ни во релаксатор да седи. Обожава да го држам исправен и да фаќа се што ќе се најде пред него.
     
    На Tsukinory и Kaetana им се допаѓа ова.
  11. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Имам видено во ГТЦ, а и една другарка имаше такви за крштевка... пиши ми на фејсбук ако не си нашла :)
     
    На espana му/ѝ се допаѓа ова.
  12. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    majki aj i ovde ke prasam,dali nekoj kupuval obleka od manela sproti biser i kakov im e kvalitetot oti gledam na fb imaat interesni raboti pa sakam da si naracam.
     
  13. verena

    verena Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    101
    Пол:
    Женски
    синчето цело време се напрега за да појди во вц а 2 последни пати на вадењето на пелената имаше зеленкасто покакано незнам зс така до пред два дена нормално си одеше во вц сега мн се напрега за да појди дали можеби има врска храната што ја јадам јас и со е препорачливо да се јади за да можи нормално да оди во вц
     
  14. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Devojki, imame li tema za zdravje na bebinja ili ovde da si prasam. Dali tretirate lokalno so antibiotik dodaden vo kapki za nos zgolemena sekrecija? Neli ova veke e napusteno ili seuste se primenuva? Ve molam za iskustva
     
  15. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Eve ne nas so promena, mojava kerkicka si zaspivase vo 20,30do sabajle do 6.00.Poslednive dva dena zaspiva vo 23.30 i pak stanuva vo 6.00.Ima pet meseci,nekoj slicno iskustvo,mn.docna e da zaspiva toa vreme,a i cel den posle kenka a ne spie mn preku den.
     
  16. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    espana period e mila.Nie duri do 01 ne spievme,noza nedela dve pak se vrakame odprilika vo normala.No sekogas spieme po 6 casa samo spoeni,bez razllika koga ke legneme.Potoa jademe i pak spoieme.
     
    На Mandarinka и espana им се допаѓа ова.
  17. Dreams11

    Dreams11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    780
    Пол:
    Женски
    Ние имаме jumper еве веке две три недели и баш заради тоа и ние го купивме , малата е ризик каде и да ја оставиш одма се врте сега за сега праве еден круг ама некако ми "лазе" наназад и си праве кругови и у релаксатор само врзана ма да и така се опира да стане ....... Е сега поминуваме некое време и у Jumper едно 20минути така еднаш до два пати у дента , си седе во него но уште не го скока така баш како што замислував повеке се врте у круг,можда е уште мала ке видиме,инаку добра работа е барем знаеш дека е на сигурно и нема да ти падне !
    Е сега внимавај во изборот ,ако си од СК ваљда ке имаш повеке избор.....од мојот имам слика во темата Последно што купивме за бебушот (во вид на кола) е сега убав е на изглед има музики и светка напред ама некако тешко ми скока а и тоа пластиките од колата напред што се цело време ги глода и се е мокро околу неа, и малку повеке ако рипне може и да се удри по муцето од тоа напред! Како и да е мислам дека ке се искористи!
     
    На Mandarinka, Tanjusce и galapce им се допаѓа ова.
  18. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    Исто се случува и со моето синче. Постојано кенка и се напрега за да се искака но незнам колкакви сте вие, ние имаме 1месец и кога бев на педијатер ни рекоа дека е нормално тоа затоа што предодно какше нон стоп по 15 пелени сме мењале на ден, а сеа по 6/7 какни пелени имаме. А и моето синче напреднало 1560гр од родената тежина првиов месец и исто и тоа е случај за бебето да се напрега да кака.Значи убаво напредувате :) Сигурно има и многу грчеви ако почесто цица и се напрега постојано да кака. А јас најдов начин како да му помогнам на син ми во тој случај вадиме пелената и за 5мин кака :D Пробај:inlove:
     
  19. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    kolku pari e i od koj mesec moze da se koristi?
     
  20. verena

    verena Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    101
    Пол:
    Женски
    ние сме 20 дена 550 грама на 17 ден имаше напреднато постојано цица немам проблем за јадење :) до пред некој ден многу почесто какаше сега некако поретко повеке прди :) и постојано се напр4ега кога ке се напрега испуста звуци како голем човек кога ке се мачи,обожава кога ке му ја извадам пелената да се моча без пелена ке пробам без пелена да почекам дали полесно ке се покака :)