1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.752
    Допаѓања:
    72.664
    Пол:
    Женски
    јас цело тело му го мачкам со млеко на hipp најубаво ми мириса, лицето со Nivea Soft Cream за лице и тело, некогаш знам и со Нивеа секаде и лице и тело, менувам... ама и двете се хидрадантни, не се мрсни ич. Никогаш ни за мене не сум практикувала да мачкам ептен мрсни креми, бидејки ја учиме кожата на мрсно и затоа после ден нема да се намачкаме и си бара крема помрсна самата кожа... Јас искрено си се бањам со млеко за тело кое е на база на млеко баш и после бањање кожата не ја мачкам со ништо и многу ми е убава :) сум приметила баш ако се шлапам, заникаде ми е... ептен ретко знам со млеково на синко да се намачкам :D
    иначе колкаво ти е бебето? Нормално е да им е таква кожата првите месеци и кај синко беше така посува, со точкички некогаш, а сега му е мека бела, баш совршена :)
     
  2. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    A edno e toa na hipp ili ima razlicni? Pa neznam da probam ako ne...ama nas ke ni treba nesto pomrsno posto nekako mnogu mu se susi kozata na lice osobeno. A jas cel zivot becutan na lice stavam pa neznam dali i so taa da probam posto i na becutan mleko za telo mu imam mackano i shamponce mu koristam isto na becutan...A za nivea kremite za lice ic ne mi odgovaraat bar mene, a se ostanato i gel za tushiranje i mleko do sea ne sum gi smenila se toa koristam i ok mi se. Inace sme 3ipol meseci :) na 15ti polnime 4 :inlove: Fala za sovetot :*
     
  3. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.336
    Нивеата за возрасни не е препорачлива, а не па на бебе.
    Уствари оние кои најубаво мирисаат се во принцип и најнездрави.

    Има одличен асортиман од природна козметика, јас не би се одлучила за никој од овие маркетиншки фаворизирани производи.
     
    Последна измена: 30 ноември 2015
    На Maceto123, galapce, *цветче* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    Јас имав купено од хип купка и лосион ама купката само ја користевме, лосионот за потаму го чував. Денес не стигнав ништо да му купам па ќе го намачкам со лосионот на мешето. Ми се чини добар состав има.
    @m.i.g мислам др. Ристевски прави ехо на колкови во Плодност, само не знам кога треба на колку месеци?
     
  5. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
  6. cacikr

    cacikr Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    243
    Јас кога бев прв пат кај матичната ми рече дека ги праќале на еден месец, ама ние додека закажавме напрајвме два месеци. Првиот пат бевме св. Еразмо ама не сум ич задоволна и еве сега по еден месец контрола треба утре го носам па ке видиме. Вие колкави сте?
     
  7. m.i.g

    m.i.g Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.074
    Допаѓања:
    5.777
    Пол:
    Женски
    3 недели, ај ќе се јавам утре во Плодност да прашам кога треба точно да ми закажат и за цена да прашам. Да не знаеш колку пари снимањето?
     
  8. cacikr

    cacikr Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    243
    @m.i.g 500ден. Јас така разбрав утре сме ние закажани докторот идел само два пати неделно и секогаш различни денови јас денес се јавив за утре ми закажаја па ќе пишам како поминавме утре :)
     
    На kristina.k и m.i.g им се допаѓа ова.
  9. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.752
    Допаѓања:
    72.664
    Пол:
    Женски
    Bebeska nivea, ne obicnata :) Ne mirisa jako ovaa, a @eatpraylove90 hipp za lice neznam dali ima, hipp samo na telo go mackam :)
    IMAG1176.jpg
     
    На eatpraylove90 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.336
    Јас целосно би ја отфрлила нивеата поради манипулации со состојките.

    Отфрлен им е парабенот на пр. а на негово место имаат вметнато состојки кои се дури 5 пати поштетни. Ниту еден производ од нивната линија или на Дове, Penaten, BeBe... не се здрави.

    Primer: site ovie od slikava predizvikuvaat rak.
    Bildschirmfoto 2015-11-30 um 20.50.47.png
     
    Последна измена: 30 ноември 2015
  11. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.752
    Допаѓања:
    72.664
    Пол:
    Женски
    Neznam pa bas sostavot go procitav i okej mi izgledase i ja zemav... Mada ne go mackam sekoj den, kako sto kazav i jas ne se slapam mnogu so kremi i nego ne go mackam sekoj den... Ednas, dva pati vo nedelata na lice dali kje mu stavam, ubavo mu e licenceto i ne mu treba kremi, nadvor po ladno ne setame pa da go zastitam, po doma sme celo vreme.. :) a sea me zamisli za kremava, kje treba za mene da si ja iskoristam :D
     
  12. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Ние почнавме со логона и уште со неа тераме. Не го мачкам секој ден. Веќе не го ни бањам секој ден. Логоната е органска. Нема некој посебен мирис. Ама па колку повеќе парфимирано, толку повеќе има хемија во него.
     
  13. Ana_mk

    Ana_mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2015
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    280
    Пол:
    Женски
    Da te prasam zosto ne si zadovolna od sv.erazmo,i nie treba da odime pa me interesira dali e podobro tamu ili na privatno da go nosam bebceto
     
  14. cacikr

    cacikr Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    243
    Затоа што нема никаков ред има многу гужви стари луѓе секакви можи да се разболи бебчето недај боже и ортопедот не го виде како што треба само го виде и широк повој рече и си замина. А денес бевме во плодност Битола и докторот убаво ни објасни и сум задоволна и од педијатрите супер услуга, многу ми е криво што не се пораѓав таму.
     
  15. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Јас сменив баш сега, од Еуцерин се префрлив на Корин де фарм. И тие ги велат за органски. Мене ми се допадна. Имаме само млеко за тело.
    Имам нивеа мала демек за лице кога е ветровито надвор, два пати дали ја имам намачкано, ама фала Дани на инфо...
     
    На Maceto123 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Corin de farm e sosema solidna kozmetika, so dobar sostav ama ne e organska.
     
    На Kaetana и joy1 им се допаѓа ова.
  17. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Jas od pocetok koristam becutan.Taa krema za lice ja koristam i jas i nikakva druga.Mozebi e sramota no zadovolna sum i nemozam bas da podnesuvam kremi.
    Za bebus koristam kupka i ulje posle sekoe banjanje.Letoto koristev mleko deka razladuva.Na lice dosega nisto mu nemam staveno,osven ako se izgrepka nekogas na samotimesto od pavlicevata na dr.pavel,deka taa ja koristeme i za gazeto.
    @danichap imas mila informacii za becutan?
    Doma imam razmorazni na pokloni doneseni,pocnav so ovie,dobro mu odgovaraat zasega i ne sakav da menuvam.
     
  18. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.336
    @Biodevojka е најкомпетентна. Постирај го составот, она ќе одговори:$.
    Јас пренесов инфо. од истражувања на неко научници споделени во германски журнали. За бекутан не знам.
     
    На Kaetana и galapce им се допаѓа ова.
  19. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Eve jas ke se obidam da napisam nesto. Licno smetam deka Becutanot po odnos na sostavot ne e dobar, do vcera koristea parabeni vo se, sega gledam gi isfrlile od kupkata, ama pa imaat dr,skroz nepozelni sostojki. Vl maramici na pr imaat sostav so nad 20 komponenti sto po mene ne e normalno. Sporedete so vl maramici od dr proizvoditel sto sodrzat. Jas se rakovodam po toa da ima sto,pomalku hemija, a na web za sekoja od komponentite moze da se najdat mnogu informacii. Moeto prvo dete napravi strasen osip,od becutan mlekoto koga ednas ja namacoav. Togas pocnav da ja istrazuvam ovaa problematika, go sporeduvav sostavot na razn8 detski kozmetiki i isfrliv se sto imav doma od Becutan. Pred 5 god samo vo kupkata imase nekolku razlicni parabeni kako konzervansi. Vtorovo bebe vo bolnica go banjaa so becutan i kako novorodence celo go slakaa so becutan mleko, za sreka samo 2 dena kolku sto bevme tamu. Reakcija nemase, a razgleduvajki ja kupkata vidov deka i parabenite gi trgnale, no seuste ima dr sostojki koi ne gi sakam. Kako i da e, se na se, jas licno nemam visoko mislenje,za nisto od becutan kolekcijata iako realno go koristi,pola,drzava i se glavno zadovolni. Licno smetam deka so ne,mnogu poveke pari moze da se kupi mnogu mnogu podobra detska,kozmetika, kako prethodno spomnatite corin de farm ili hipp na pr. A ona sto go postirase Dani go ima od poodamna i jas isto isfrliv skoro se od navedenoto, no toa e slika na nebezbedni proizvodi od navidum renomirani svetski proizvoditeli. Cisto se somnevam deka nekoj tolku detalno go istrazuval nasiot becutan za da go proglasi za bezbeden ili ne...
     
    На slobodka, Kaetana, galapce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Fala ti i tebe dani i tebe stefanija.


    Priznavam deka nikogas sostav ne sum citala.Da ne znae covek od sto da se pazi veke,i dali e na arno tolku pazenje.
     
    На stefanija70 му/ѝ се допаѓа ова.