1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.389
    Биодевојка има многу добар пост во врска со детската козметика. Го имам постирано и во соодветната тема.
    Според неа веледа е една од фирмите со стварно одличен состав. Истата ја користам и јас од раѓање на бебуш и сум презадоволна.
     
    На Kaetana, joy1 и galapce им се допаѓа ова.
  2. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Jas ne se ni somnevam vo tvojot izbor samo veke mornici me lazat za odredeni raboti.
     
  3. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.676
    Пол:
    Женски
    Abe nekoj nema pari za tie poskapi kremi, iako neznam kolku e kozmetikata na veleda, weleda kako i da e neznam... I tie i tie deca kje porasnat zdravi, pravi, ne e samo kremata faktor za naseto zdravje... Ako pocneme da gledame taka za se i da istrazuvame kje nema kraj, nerviraj mozok i posle od nervoza umri si :D
     
    На referentka, eatpraylove90, Rabbit и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.389
    Конкретно кај нас малата потерува 6ти месец а сеуште сме со првата крема за лице и за газе. Само за шампончето не знам дали е првото или второ.


    Може имав среќа да не е проблематична кожата...не знам.
    Јас ставам крема само кога се има потреба за истата, во спротивно не. Лосион за тело не користам или некакво уље.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Prva krema za gaze?
    Pavlovicea ne stavas?
    Jas koristam ulje od sto obozavame masaza.Valjda taka go naviknav.
     
  6. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.389
    Не ставам павловичева.
    Сеуште ја користиме првата крема за газе.
    Купив од веледа крема за газе, за лице, шампонче и едно за амсирање на мешето во фазата на грчеви.

    Газето не е црвено и не ставам ништо. Само по потреба ако забележам промена сум мачкала.
     
    На joy1 и galapce им се допаѓа ова.
  7. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Bravo dani.Jas pak redovno stavam a nemame problemi.
    I ova prv pat da doznaam deka moze da ne se koristi.
    A da si legnev jas dur ne mi legnat ovie nekolku novi informacii?:D
     
  8. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Mariz, decata ke,porasnat pravi,a za zdravi...hm...mozebi. I ne,moze za se da,iatrazuvame, taka e. Ni na kraj pamet ne mi bilo da citam sostav na kozmetiki duri moeto dete ne se isipa. Jas prva se catalev i prasuvav sto im fali na roditelite sto ne gi vakciniraat decata duri moeto dete nemase uzasna reakcijakoja e daleku od normalna. I taka pocnav da se zamaram... Jas za ova, nekoj sto imal,maka so nesto treto za koe,mene ne mi e ni na,kraj pamet. Ziveeme vo krajno nezdravi uslovi. Ako,vozduhot sto go disam ne mozam da go smenam,mozam da odberam sto ke mackam i so sto ke se banjam. A za weleda da, skapa e, ama toa e veke organska kozmetika, ima i,poeftini alternativi.
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  9. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.389
    Не знам дали моето е точно или не. Секое дете си развива своја динамика и мајката ги следи неговите потреби. желби :lol:.
    На здрава кожа, односно неиритирана јас не ставам. Доволно е за малата навечер да ја бањам со шампончето. Дури и од него капнувам ептен малку.:rofl:
     
    На PUPICA му/ѝ се допаѓа ова.
  10. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.676
    Пол:
    Женски
    So ovoj zivot koj go ziveeme deneska nema potpolno zdrav covek, za zal mora sekogas nesto da ni fali ili za nekoj vo semejstvoto da se treseme... Pazi go, cuvaj go najdobro sto mozes i na kraj kje si zakaci nesto nadvor od doma toa e...
     
  11. ana.nl

    ana.nl Активен член

    Се зачлени на:
    25 септември 2013
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    31
    I jas zdravje boze za vtoroto struga ke odam na porogaj ,nikogas poveke ne bi otisla vo bolnicata vo ohrid tamu e se mrdnato edvaj cekav da ne ispustat :worried:
     
  12. ana.nl

    ana.nl Активен член

    Се зачлени на:
    25 септември 2013
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    31
    Nie stavame sudokrem koga e crvenko gazeto i odma mu pominuva
     
  13. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    Jas gi koristam becutan i zadovilna sum. Shamponceto od kamilica i losionceto za telo so koe go masiram ednas ili dva pati vo nedelata. A za gazeto samo posle banjanje stavam pavliceva originalnata, a pred nekoj den zabelezav malku crvenko pomegju falticlite (jas gi vikam mishelinki :rofl: ) posto sme buckasti i staviv od pudrata na bekutan i sledniot den kako novo gaze :D Malku liceto mu e suvo ali uste ne sum zemala nisto neznam so sto da pocnam da podrazmislam uste malku:lol:
     
  14. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Настрана природна козметика, од друга бебешка козметика по состав најубави се хипп и baby love. Така имам читано на еден српски сајт од женава што знае како да го чита составот.
    Бекутанот, според нејзе, не е баш најпрепорачлив.
    Со син ми користев хипп најмногу, со бебе сега користам бекутан и тоа само за газе користам бекутан витаминска крема и малку купка.
    Не за друго, туку толку многу, многу козметика бекутан добив на подарок и не знам што да им правам. :^)

    Не ја мачкам малечката со ништо, никаде, ни по лице ниту по тело.
    Повеќе го мачкав син ми кога потпорасна и кожата знае да биде посува, изгребана итн.
    Ни син ми не го мачкав како бебе и двајца имаат убава кожа.

    За ладно време користев хипп за студ и ветер, мрсничка крема за лице, и за малечка треба таква да земам за по потреба.
     
    На stefanija70 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. cacikr

    cacikr Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    243
    I jas imam mnogu loso iskustvo so ohrid tamu se poragav odvaj izdrzav i mnogu mi e krivo zosto ne ojdov vo plodnost ama zdravje za naredno tamu ;(
     
  16. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Од секогаш мојата теорија била „што помалку хемија на кожа,тоа подобро“.
    Така се „третирам“ себеси, така и малиот. Дали е до гените или не знам што,бели мазни сме како бебешки газ ;)
    П.С.За синко користам чат пат јекодерм,стандард бекутан портокаловата на газе и капка две од маслената купка на „еуцерин“. Дури и тоа си викам да не е премногу ;)
     
  17. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите мамици :)! Сабајлево видов дека сум тагирана во оваа тема меѓутоа не одговорив веднаш затоа што сакав да ја разгледам декларацијата на колекцијата за која говорите, а кога станува збор за најмилите веднаш одам во мисија. На враќање кон дома во една аптека ги разгледав скоро сите производи на бекутан за мачкање (креми, млека, путери и масла) и сите се на база на нафтени деривати затоа што на првите три позиции имаат течен парафин и петролатум (маслото е комплетно на синтетичка база). Е сега, колекцијата на веледа е поскапа и тоа е точно, но затоа за среќа постои Алверде детска органска колекција со одличен состав и многу пристапна цена која може да ја најдете во ДМ. Ви ја препорачувам ја користевме дома за внука ми. За оние кои може да си дозволат нешто повеќе, би сакала да ви ја посочам и колекцијата на Гамард за деца (и оваа е испробана на внука ми) која има феноменален состав и навистина е одлична. Имам намера деновиве да ја преверам Хип колекцијата која е многу пристапна како цена и ќе ви пишам секако доколку ве интересира. Поздрав до сите.
     
    На *цветче*, Maceto123, awl и 9 други им се допаѓа ова.
  18. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Ako ne ti e tesko da kazes mislenje za mustela?
     
  19. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Исто би сакала да прашам за Corine de Farme?
    Дали стварно се толку child friendly како што ги викаат или се работи за добра реклама?

    Благодарам. :)
     
    На Maceto123 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Секако нема проблем. Доколку некој од вас има веќе дома некој производ ако сака да ми ја сликне декларацијата ќе ви бидам благодарна. Во спротивно ќе треба да одам во аптека на лице место да ја разгледам. Или евентуално да побарам на интернет на официјалните вебсајтови на компаниите дали се напишани декларациите.
     
    На Maceto123, Kaetana и slobodka им се допаѓа ова.