1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Еве од мене нешто :)

    Првото е Хипп, бебешка крема за лице, а второто (сино пакување) е детски шампон на corine de farme.
    Ти благодариме најмногу :) :hug:
    20151202_210718.jpg
    20151202_210742.jpg

    И другото имав за сликање ама декларацијата кога ја залепат преку составот |(, не се симнува.
     
    На Maceto123, galapce, Kaetana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Za zal nemam.
     
  3. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Здраво драга Sky-butterfly ти благодарам што ги постираше декларациите на овие два производи. Е сега вака: што се однесува до првиот производ можам да кажам дека е прифатлива, нема некои штетни состојки на база на петролати, единствена негативна работа е емулгаторот кој го користеле односно Sodium Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer које синтетички и не е биоразградлив. Меѓутоа се наоѓа на предпоследна позиција што значи дека неговото присуство е помало од 1% во вкупниот производ. Содржи убави масла специјално наменети за сува кожа како бадемово и сончогледово, потоа пантенол и бетаглукан (во декларацијата ќе го најдете како Betaglucan) кој е доста скап активен антиоксиданс. Значи кремава не е лоша иако не е органска и не е баш еколошка со оглед на тоа што има неразградлива состојка, ама не е штетна за кожата.

    Вториот производ мајко моја колку е агресивен. После сурфактантот кој е Sodium Laureth Sulfate ставиле прво морска сол (Sodium Chloride) со цел да го згуснат производот па потоа бетаин и на тој начин добиле агресивна формула. Се обиделе да ја ублажат формулата додавајќи PEG 7 и PEG 200 кои се штетни (особено PEG 200) со оглед на тоа што добиени се по синтетички пат со етилен оксид и може да испуштаат штетни и токсични состојки како на пример диоксан. Најискрено лично воопшто не ми се допаѓа.

    Ќе се обидам да ги проверам лично во аптека. Без гајле.
     
    На slobodka, eatpraylove90, Maceto123 и 5 други им се допаѓа ова.
  4. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    741
    @Biodevojka колку што разбрав вториот производ е на corin de farme кој викаат дека е органски а содржи толку неубави работи а јас користам козметика нивна влажни,крема за лице и купка и шампон,сега ме подзамисли бидејки првиот производ е на хип и ти викаш дека тој содржи помалку штетни состојки од corin de farme
     
  5. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Ти благодарам најмногу!

    Значи Corine de farme само за на реклама е 95% природна козметика.
    Еден производ го виде, ама штом тој не е добар, не верувам дека битна разлика е и во другото. И на шампонот исто пишува дека е 95% природен |(

    А баш оваа козметика ја користам за син ми, и плус има и купка и приметив дека кожата (со која никогаш досега немаше проблеми) толку му станала сува да го чеша и се перута. Сигурно е од тоа, бидејќи сега како размислувам порано немал такви проблеми, а пројавил кога почнавме со неа. Не ги поврзав работите. Безвезе. Не ја користиме веќе. Фала уште еднаш. Треба процент за тебе да собираме :wasntme:
     
    На mariz и galapce им се допаѓа ова.
  6. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Драга Убавка, од она што го гледам на декларацијата вториот производ е далеку од органски. Затоа јас секогаш велам едно нешто: не верувајте што велат или што пишува на опаковката, читајте ја декларацијата која според закон мора да содржи сѐ она што е ставено во производот. Производот на Хипп е ок, баш ме заинтересира и ќе ја проверам целата нивна колекција.

    Можно е во нивниот состав да има 95% природни состојки тоа не го оспорувам, меѓутоа не ми се допаѓа формулата на производот и преработката на состојките, а органска воопшто не е. Овој производ кој го разгледав е навистина многу агресивен и доколку на син ти му се појавило чешање и сува кожа дефинитивно е од ова. Ти советувам производи на база на глукозиди барем за децата или пак доколку содржат сулфати (на пример Sodium Coco Sulfate) истите да бидат избалансирани со глукозиди и бетаин за да станат помалку агресивни во целокупната формула.
     
    Последна измена: 2 декември 2015
    На slobodka, galapce, ubavka1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Miss.Sweet

    Miss.Sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    1.001
    Допаѓања:
    4.535
    Мене ме интересира дали е ОК составот на купката Hipp и млекото на Eucerin ph5. Благодарам :)
     
  8. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Ок вака ќе направиме, оставете ми недела дена и ќе ги разгледам сите колекции за деца и ќе ви пишам (ако ги разгледувам во еден ден ќе побудалам ахаххаха, а и ќе ме избркаат од аптеките ќе помислат дека сум од инспекција). Ќе ви пишам што е добро па вие одлучете што е прифатливо за вас како квалитет и цена. Ок???
    Поздрав до сите.
     
    На slobodka, eatpraylove90, Eli23 и 9 други им се допаѓа ова.
  9. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    741
    @Biodevojka те нападнавме нема што хахаха ај те молам мислење за јакодермот дали можа,да го користам секојдневно на газе подолг период и колку бидејки имавме црвенило и само од него некако ни се смирува и почнав да си го користам секој ден на менување на пелена и извини што ти досадуваме.
    за составот на хип и корин де фарм можиш да прочиташ за сите производи без да одиш во аптека на страната на зегинhttp://www.zegin.com.mk/home/products/302/13361.html
    eve proчитај за некој производ мене ме интересира за кремата за лице на корин и на хип која е подобра да земам за син ми за зимава
     
  10. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    За Corine de Farme не се одлучив лично јас, ме наговори син ми :D
    Како ги прават тоа шампоните, купките со негови омилени цртани ликови.
    Па и со тоа знакчето 95% природно, што ти значи реклама :?:

    А цел состав го нема на страната на зегин, само описот на производот.
     
    На Maceto123 и Kaetana им се допаѓа ова.
  11. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Драга за жал на нивниот сајт ја нема комплетната декларација на латински а мене тоа ми треба. Мора да земам производ во раце или еве апелирам до сите вас ако имате дома проиаводи сликајте ги декларациите и прикачете ги овде и јас веднаш ќе ви одговорам. Евентуално да видам на официјалните сајтови на производите доколку ги има комплетните декларации. И за јакодерм ќе проверам но проблем.
     
    На Maceto123, galapce, ubavka1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Kako da se razdolzime na biodevojka?
    Ti blagodaram od se srce.

    Do vas drugite mamicki.Me podzamisli od sinoka dani.
    Dali vie na sekoe menuvanje na pampers mackate krema za gaze?

    Mene me interesira za sostavot na kremata od dr.pavel ama utre ke ja sliknam deklaracijata.
     
    На Eli23 и Kaetana им се допаѓа ова.
  13. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Нема проблем драга задоволство ми е. Постирајте сѐ што ве интересира. Поздрав
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka

    Еве го на Corine de Farme млекото за тело.
    Голема благодарност за мислењето.

    2015-12-02 22.39.08~01.jpg
     
  15. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Јас ја мачкам ќерка ми, газето и интимна регија, после бањање обавезно (а секој ден ја бањам).
    Преку ден ретко... ептен на газе малку, ама преку интима не. Некако не ми оди да ја забришам со влажна и само да ја намачкам со крема. Ако ја плакнам под чешма тогаш да.

    А да сме отвориле една посебна тема за @Biodevojka, да постираме и прашуваме за составот на козметиката? Навистина корисни работи, штета да се загубат.
    Може ли @RainBow да се префрлат мислењата, додека уште не се многу?
     
    Последна измена: 2 декември 2015
    На Sweetheart87, Kaetana, danichap и 2 други им се допаѓа ова.
  16. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Драга @Biodevojka ќе ти биде ли проблем да ја видиш декларацијата на ЛОГОНА козметиката. Од тука изгледа само јас ја користам. Ја промовираат како органска. Ако сакаш ќе поститам слика. Фала ти.
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  17. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.675
    Пол:
    Женски
    @galapce jas malku na prste stavam pavloviceva na gaze, ne go mackam mnogu. Isto i po telo, nekogas go mackam so hipp nekogas ne. Mene pa me zainteresira Nivea za bebinja, a i deklaracijata sto ja imaat zalepeno na makedonski, si nema vrska so taa sto e pod kremata, bas sega odlepiv i vidov. Samo sto ne sum kako @Biodevojka i ne se razbiram vo nisto :D Kje treba se posebno da otvoram da protumacam.... Bas mu prija ovaa krema, a @danichap me podzamisli..
    IMAG1276.jpg IMAG1275.jpg
     
  18. Maceto123

    Maceto123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    960
    Пол:
    Женски
    Каетана јас го користам лосионот на Корин де Фарм и сум многу задоволна,а сега по твоја препорака ќе го земам и млекото,ама сега прочитав девојката што пишала и ептен се замислив и сега ќе морам да ја менувам колекцијата.На телото ја мачкам со јакодерм и сум презадоволна од раѓање до сега сме супер со кожата,ама сакам и за него да слушнам мислење од @Biodevojka инаку секоја чест што ни се наоѓаш овде со твоите ставови и мислења.Препорака според тебе за најдобра козметика.Позз
     
    Последна измена: 3 декември 2015
  19. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    IMG_20151203_071432.jpg Zenski najubavo da se otvori nova tema zs vaka ni otidoa informaciive.
    Bravo @Biodevojka , iskreno ostanav so podotvorena usta za nekoi proizvodi.
    Eve i od mene slikicki:)
    @Biodevojka te molam za mislenje.koristime sampon na Sanosan i imam i losion
    IMG_20151203_071340.jpg
     
    На Sky-butterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Miss.Sweet

    Miss.Sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    1.001
    Допаѓања:
    4.535
    @Biodevojka еве во прилог слики од Hipp купка и Eucerin ph5 лосион
    20151203_093841.jpg
    20151203_093743.jpg