1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. Mravce

    Mravce Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    611
    Допаѓања:
    787
    Не му е ништо на него кога ика, не го нервира не се секирај нормално е тоа, а кога икаше моево јас му давав да си цицне малку за да прекине, а сега знам и по некоја капка лимон да му дадам ама ние сме 11 месеци
     
  2. sabatini

    sabatini Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2011
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    437
    Пол:
    Женски
    Neznam na kakva steta mislis ? Normalno e bebeto da povratuva po malku posle sekoe jadenje bez razlika doenje ili ad mleko....mora visokot da izleze :)
    Ako ti bara pak jadenje kako sto velis stavaj go na cice kolku poveke cica tolku ti poveke mleko ke dobivas...te citav I pogore deka davas ad mleko sekogas koga ke zaplace ....mila bebinjata moraat da placat znaci zadolzitelno so zakon placat pogolemiot del od denot ;) ili ima grcevi , mozebi saka da se guska so tebe mu treba blizina ...galejte se guskajte se niskajte se mnogu ste mali sigurno e toa....
    I dobrk veli Annath na ad mlekoto mu treba minimum 2 h da se svari daleko e od majcinoto...eve eden primer od mene...kerkami e doeno bebe do 5 ipol mesci a placese mnogu posebno koga ke ja fatea grcevite I osven na cice so drugo ne se smiruvase...ako mi veruvas po cel den mi bese na cice se na se okolu 18h pominuvavme dali vo race dali legnati I cicase...
    Patronaznata mi rece deka koga se voznemireni najdobro se smiruvat vo majcina pregratka so galenje ili na cice.....
    Se nadevam pomognav....
    Inaku se dodeka ne povraka vo mlazovi posle slekoe jadenje ( se slucuva ponekogas da povrati vo mlaz ama mnogu retko) nemas lricina za panika...po malkj povrakanje e normalno :*
     
    На butterfly.mk му/ѝ се допаѓа ова.
  3. eleonoramardzieva

    eleonoramardzieva Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2013
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Машки
    A isto taka na jatrva mi maliov place stom ke prdne ,zdrigne ili ikne... ste imale vakov problem?
     
  4. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
    бевме на прва контрола по 1 недела од излегување од болница, втората кога треба да се прави ? таму не ми рекоја ништо и јас цела без памет не прашав ...
     
  5. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337
    Јас си практикувам на две недели чисто заради килажата. Ако не крева на килажа да се реагира после две недели да не се чека да помине цел месец. Можеш кога сакаш да го носиш на контрола... јас ти викам го носам на секои две недели.
     
    На butterfly.mk му/ѝ се допаѓа ова.
  6. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    ние го носиме на педијатар 1 месечно на контрола
     
    На butterfly.mk му/ѝ се допаѓа ова.
  7. verba

    verba Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    193
    Јас се породив во Сиситна и таму ни закажуваа контрола на секоја недела се до навршен 1 месец на бебето. После месечната контрола ни рекоа следна да закажеме за 1 месец односно кога бебчо ке има два месеци.
     
    На butterfly.mk му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Happy.Mama

    Happy.Mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    120
    Исто како Верба, мене докторот ми рече на 1 недела да одиме се додека не направи бебуш 1 месец, а потоа задолжително е после еден месец :) Инаку ако се сомневаш во нешто, слободно ќе си појдеш на контрола :hai:
     
    На butterfly.mk му/ѝ се допаѓа ова.
  9. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
    еве ме мене пак ... тоа е прво бебе и за се имам прашања |(
    вака бебчо мој од вчера наваму е нафрлен по лицето како ситни мозолчиња, и од кога е излезен од болница едно око ко да му солзи и му се залепува кога спие. Тоа му го мачкав со камилица ама сега и другото почна. Се случило ова некому или ... ?
    А мозолчињата стварно ме нервираат, му ставив прееска крема од бекутан со цинк оксид. некое друго чаре?
     
  10. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    ако мозолчињата се баш она ситни не приметливи толку се од прашинка, али ако се она како баш бубуличка е тие треба да се третираат ке си прашаш доктор, нас ни даде црвена течност и маст и ги мачкавме, а сега кога ке му се појави некоја само си го мачкам ден два со црвената течност и ке му поминат. сепак се со консултација на доктор, затоа што може да е и осип на кој му треба правилно третирање.
     
    На butterfly.mk му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Тие мозолчиња се нормални во првите три месеци, кожата на бебето се чисти. Ако има влошување, во смисла на воспаление и загнојување, тогаш може да се работи за инфекција. Кај син ми за тие мозолчиња и за побрзо чистење помогна јекодерм. А за окцето, тоа може да е запушено солзно каналче, обично самите се отвораат до кај годинка максимум, меѓутоа може да има потреба од интервенција. Камилица немој да користиш за чистење, чајот има ситни честички кои може да доведат до дополнително запушување на каналчето, па и до инфекции на окцето. Ќе му го чистиш само со превриена вода и стерилна газа. Ако има потреба од брис, направете, ама не верувам дека е инфекција.
     
    На Mama25 и butterfly.mk им се допаѓа ова.
  12. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079

    Ти благодарам многу.
     
  13. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337

    Нас ни солзеше окото месец дена сигурно.. го мачкав со чај од камилица не помогна, потоа ми текна дека мајчиното млеко е лек за се кај бебето да му ставав капки од млекото мое и и се смири окото. И солзеше затоа што го имаше повредено со рачињата.. а во спиење и се правеше целото залепено со жолти гурелки и одвај и го отворав.

    Мене бебушот ми беше нафрлен со мозолчиња до 6 недели... ситни мали црвени.. не многу ама имаше скоро на секој дел од лицето.. сами по себе исчезнаа... Не и ставав ништо за мозолчињата ми изгледаа како нормални .. дека одма после пороѓај почнаа да и се прават.
     
    На butterfly.mk му/ѝ се допаѓа ова.
  14. auroraa

    auroraa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    843
    И на ќеρκа ми и се појавија но се κонсултиρав со доκтоρκа и ми пρепоρача да ја мачκам со еозин и има голем ефеκт :)
     
    На butterfly.mk му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Happy.Mama

    Happy.Mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    120
    Абе мамички, бебуш мој ич не јаде последниве дена :(
    И кога му се јаде ќе поцица една минута (некогаш ни толку) и потоа ич несака, плаче.
    Почнав и АД млеко да му давам, да не е нешто до млекото, ама... :sweat: Ни такво нејќе, за ништо живо.
    Помош ? :sweat:
     
  16. Beautiful-Princess

    Beautiful-Princess Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    755
    Допаѓања:
    372
    Пол:
    Женски
    Мамички ај и јас да прашам нешто. Откако сме вратени од болница бебушот ми дише како да му крчи грлцето и по неколку пати во денот кивнува? Дали е нормално тоа? (P.S. Може е глупо прашањево ама од дома викаат дека е настинато, а патронажните сестри викаат да не се секирам дека се си е нормално.) Инаку да напоменам дека нема друг знак што би асоцирал дека е настинато, носето не му е затнато, не ми е топло по челцето.
     
  17. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Не се секирај нормално е,се чисти. И кивањето е нормално има секрет во носето ќе помине. Не го носи на доктор посебно не сега кога е време на вируси да не го доразболиш. Ако те загрижува многу повикај патронажна сестра,ќе видиш истото ќе ти го каже :hai:
     
    На Beautiful-Princess му/ѝ се допаѓа ова.
  18. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.200
    Допаѓања:
    235.328
    Син ми има црвенило на тестисите, и тоа само на едното јајце.
    Имаше и на почетокот, кога се вративме од болница, го одмивав со вода и се повлече. Но пак се појави и еве неколку недели е така. Мачкав со афлодерм, ама имаше минимални промени. Влажни повеќе не користам и еве малку се смирило црвенилото, ама многу малку. Исто така почна да се повлекува откако почнав да го бањам со еуцарин сапунчето.
    Користам папмперс актив бејби, иако несакам да ги менам бидејќи сум прездоволна од нив, но ќе пробам со други, да видам да не е од пелените.
    И да проверам мокрача, ако не ќе одам на дерматолог.
    Инаку не го боли, ниту пак го пече.
    Имал некој слично искуство?
     
  19. fifi16

    fifi16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    влажни не, само со вода, ние еден месец имавме проблем со цренилото, што се не пробавме, кремови, менење пелени, миење со чаеви, ни се смируваше со белогент, но штом престанеме со користење, пак се појавуваше, и накрај пробавме со канестен и ни се смири и ете сега веќе 2 месеци сме супер, пробај и ти :)
     
  20. eleonoramardzieva

    eleonoramardzieva Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2013
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Машки
    Fnuk mi ima samo 2 meseci a veke mu se pojavia zapcinja ilinie taka mislime ima 3 beli "zapcinja". Mnogu ligi mu tecat i stalno place apocnes da go trlas po nepce zastanuva da place i gi grize prstite. Nekoj vakvo iskustvo?