1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
    синоќа со синчето окапавме,кај 2 часот се разбуди да јаде, му дадов АД млеко и поврати фонтана, почекаав 10 мин тоа плаче за јадење пак му дадов пак поврати. После пола час му дадов само 40 мл, ги испи и заспа. Не знам од што може да е тоа. Пиеме Лактовит плус, пред тоа бевме на Хипп 1,ама и од него првата кутија му беше во ред, втората и третата хаос грчеви и повраќање. Така и сега. Од вторава кутија му се гади некако. Има некој вакво искуство ? Инаку утре правиме 3 недели.

    И колку пати во денот вашето бебче оди по голема нужда?
     
  2. nevesta

    nevesta Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2010
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    110
    Колкаво е бебето? Никако да му даваш вештачко млеко! Како напредувате? Ако напредувате добро терајте си со доење како си сака оно така, има такви нервозни периоди, скок во развој, грчеви, непца, попладневна нервоза, и во овие случаеви најголема грешка е да се посегне по вештачко млеко.
     
  3. nevesta

    nevesta Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2010
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    110
    да дадете совет за некоја играчка едукативна за 5месечно бебе? освен тропалка?? што им е интересно на таа возраст- музички играчки, шаренила, или само тропалки и гризалки?
     
  4. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
    ви се десило бебушот да има лигава столица?
     
  5. fifi16

    fifi16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    моето сакаше се што светкаше, зборуваше, пееше... тропалките никогаш не му беа интересни :D пробај и ти
     
    На eleonoramardzieva и nevesta им се допаѓа ова.
  6. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    Мајки ве молам за помош.
    Малата од вчера повреќа после секое јадење. И тоа не само после јадење туку и некое време после тоа.
    Гледам да јаде на 2-2,5саати по совет на патронажна сестра, ама таа ми рече да ја дојдам на 1 града по најмалку 25 мин активно доење, значи со прекини пушти-фати се 35-40мин.
    Кога беше она тука толку јадеше малата и плус таа и стави широк повој.
    Од тогаш малата не се смири. Претходно блуцкаше ама не многу. Сега по 3-4пати после јадење.
    Повреќа млеко, не е густо (освен во уста малце)
    Знам дека е нормално да повраќаат бебињата после доење ама јас ќе поллудам.
    Ова ми е прво дете и од се ме фаќа паника.
    Да одам на лекар или само паничам без потреба?
     
  7. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Го имав проблемот со првото бебе,тоа е лакомост,повраќаше до 1 год ипол и после јадење
    Давај да цица од едната града 10-15 мин по 1час повторно, подобро цепкај го доењето отколку да се прецицува
    Откако ќе цица нека полежи 10 мин па потоа полека крени ја да ждригне
    Немој одма и нагло
     
  8. anule88

    anule88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    214
    И јас го имав истиот проблем со моет бебувче повракаше ама буквално на секое еве го сам си престана сега не дека не поврака ама многу многу поретко од ко цицаше само.
     
  9. auroraa

    auroraa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    843
    Мајки, синоќа малата ми имаше температура околу 37. Прво дете ми е и не сум многу искусна незнам дали е тоа многу за мало бебе, еве и сега малку е топличка. Што се прави во ваква ситуација на мало бебе??
     
  10. H.e.L.e.N

    H.e.L.e.N Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    218

    нема место за паника,мојата имасе 37,5 јас се препласив и се јавив кај педијатарот,таа ми каза дека таа температура за бебе е нормална и дека ако стигне до 38 тогас треба да поЧнам да се гризам.
     
  11. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    дури температура кај бебиња се остава да се развие до 38,5 е тогаш треба да дадеш сирупче или што ти има препиѓано педијатарот. јас имам ефералган сируп купено уште од прв месец и дури пред една недела го употребив и моево така од никаде туп станува од спиење и 38 температура за 2 саати 38 со 8 и тогас дури му дадовме и вечерта 38 си држеше не му дадов пак и се избори организмот и другиот ден како ново ништо не му беше. тем. може да качуваат и од забите без паника понекогаш
     
  12. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    Кога ќе ви кажам што ми е проблемот,повеќето ќе ми се смеете. :D
    Плачењето на малата. Срцето ми се пара кога плаче. Плаче она, плачам и јас. Не можам да ја слушам.
    Знам дека сум смешна. Не ми е прв пат да сум во близина на бебе,
    дури и имам работено тоа (чував бебе од 9месеци и имаше 2.5г. кога си отидов)
    Всушност,смирување на бебиња можеше да ми биде специјалност.
    Ама моево никако да го смирам.Знам дека е затоа што може да осети дека сум вознемирена.
    Се обидувам да се приберам ама не ми е лесно. Хормони+прво бебе=јас разлигавена до максимум :D
    Мм ја смирува, сестра ми одма, јас мака мачам.
    Најдадена е, наспана е, чиста е. Ама кога ќе заплаче јас се чувствувам како да правам нешто погрешно.
    Како да не и правам да и е доволно удобно, како да врска нема што треба да се направи.
    Може плаче и од грчеви. И давам еспумисан неколку пати по неколку капки (некогаш 5 некогаш 10) и тоа и помага, а иставам и топла пелена на мешето.
    Се обидувам себе си да се разубедам дека бебе е, нормално е да плаче.
    Ама џабе ми е се, не можам да ја слушам, срце ми се кине.
    Како вие се справувате со плачењето?
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски

    Ќе се навикнеш, нема друго. Плус, сега во твојот организам е хаос од хормони, па додека се среди ќе бидеш преосетлива на се и сешто, така и на плачењето на бебето. Иста бев, малиов плаче, јас плачам, а бе лудило. За грчеви е рано, после втора трета недела таму очекувај ги. Јас само ќе ти кажам да не се секираш, нормално е ова твоево, сите поминуваме низ истото, која повеќе, која помалку. Јас да ти кажам како ми беше, нема да веруваш, ама знај, не си сама, ако имаш помош, супер. Кога ти се плаче, олесни се и после ко нова ќе си. Е сега, може малку мрдната ќе те прават луѓето во твојата околина, ама никој не е во твоја кожа. И одвојувај си време за себе додека спие малото, може некој да ја чува ти да се средуваш, многу значи тоа.
     
    На captivating, Beautiful-Princess и Lillian им се допаѓа ова.
  14. nevesta

    nevesta Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2010
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    110
    Мајки, совет- дубак или џампер? Сакам да купам џампер за почеток, ама не знам каков, некоја да има искуство со убав и максимално искористен џампер да каже од каде да го купам?
    и дали може да се користи џампер се до проодување на детето или има одреден период на користење на џампер, па после да се прејде на дубак?
     
  15. eleonoramardzieva

    eleonoramardzieva Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2013
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Машки
    Majki maliot na jatrva mi denes primi 3 vakcini :sweat: edna so lazicka, edna vo zadnikot , ednata vo nogata. Ova e prv pat ama maliot se raskinuva placejki,piese sirup paracetamol za temperatura i fala bogu nema , mu stavavme oblogi so rakija na bocnatite mesta , ama placenje cel den ne zastana . Nekoj sovet iskustvo? maliot ima 3 meseci
     
  16. budgettime

    budgettime Нов член

    Се зачлени на:
    2 декември 2013
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    6
    http://bebesupermarket.mk/?p=7528
     
    На nevesta му/ѝ се допаѓа ова.
  17. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    мене ортопедот а и другите доктори ме советуваа дубак никако. така да не ти препорачувам а за џампер па види колку ке ти е искористена работа
     
    На nevesta му/ѝ се допаѓа ова.
  18. nevesta

    nevesta Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2010
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    110
    како бе со ракија облоги? ацидиборици знам се става- да го лади местото боцнато, а не да го загрева со ракија!!!

    Мајки фала за советот околу џамперот, ке видам овој во супермаркет каков е, ми фака окце...
     
  19. mihael4u

    mihael4u Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2013
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    22
    Мајки ајде посоветувајте ме, ние сме на адаптирано млекце. Досега пиеше по 90 мл на 3ч имаме 4 и пол месеци, сега почнав (бидејќи мн ми стануваше во текот на нокта) да давам по 120мл, прашањето е дали да ги давам пак на 3ч или на 4ч разлика овие 120 мл.???
     
  20. budgettime

    budgettime Нов член

    Се зачлени на:
    2 декември 2013
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    6
    На 2 ипол саати е најдобро.Барем така мене ме советуваа. А зар не е малку 120 мл на 4 ипол месечно бебе?Мојот син на 3 месеци пиеше по 120.Сега веке сме на кравјо млеко околу 5 месеци му давам кравјо домашно разредено со водичка.