1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. gelkaa

    gelkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    1.490
    не ...10 дена се мачиме со тврда столица..практикувам секој ден да и помагам...некогаш и 2 пати..секогаш кога ќе почни да напиња веднаш и ставам сардела и се олеснува...ама муабетот ми беше што да и давам за да омекни столицата???? :D
     
  2. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Gelkaa мислам дека погрешно правиш што секојдневно и помагаш да се олесни со сардела или што и да е. Немам баш искуство со тврда столица кај бебе и некакање, ама колку што знам не е страшно и ако неколку дена нема какано. Можеби има грчеви во стомачето па така реагира, пробај со топли облоги и масажа на мешето, вежби со ноџињата, чајче со неколку зрна ким, во никој случај немој да даваш лимон на толку мало бебе.
     
    На Glasna му/ѝ се допаѓа ова.
  3. gelkaa

    gelkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    1.490

    пробав со сее ..и топли облоги и масажи ,,,и вежби со ноџињата ..како и чај од бекуутан ичај од ким...нема ефект..а грчевите се познаваат ова нејзиново е стварно желба за олеснување хаха
     
  4. Mala-volsebnicka

    Mala-volsebnicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    35
    [quote="RHS Јас обично на малиот му спремам млеко секогаш со една лажица памлку. Пр. Ако му спремам млеко 90мл обично треба 3 лажици прашак но јас му ставам 2 лажици.[/quote]

    Не се правам доктор ,но за запек ако не помага чајот и повеќе вода тогаш се менува млекото.АД млекото е формула, не ставање точен број на лажичиња не е прифатливо и недозволиво.Не се добива поретко млеко туку се губи квалитетот а со тоа ситоста и килограмите кај бебето.
    Слободно прашајте посебно во аптека
     
  5. gelkaa

    gelkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    1.490
    ^ да да се согласувам со мала волшебничка..денеска го увидов тоа..го спремав млекото со помалце 1 мерица и детево око не склопи и не прекина да плачи се додека не го најадив со млеко со точен бр на мерици... :)
     
  6. RHS

    RHS Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2013
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    60
    Jas sekogas taka mu pravam mleko I super e deteto I super napreduva, mesecno po 1.5 kg se poprava. I koga bev na lekar istoto mi rece I lekarkata.
    Ako e gladen mu davam poveke mleko

    Izvinete na latinica od mobilen pisuva
     
  7. eleonoramardzieva

    eleonoramardzieva Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2013
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Машки
    majki dali nekoj ima koristeno termofor za grcevi? i kako go aktiviravte?mojov e so gel na upatst pisuva da se stisne parickata dur ne se slusne "plak" ama nisto ne se zagreva.
     
  8. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Треба да зовриеш вода и во таква да го оставиш 5 минути. Така гелот станува течен и го топли мешето. Јас го ставам врз шпихозните за да не ја изгорам. Има пак грчеви ама колку толку помага.
     
  9. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Mene me interesira kako se doi bebe?? dali edno hranenje na edna grada,drugo hranenje na druga grada?? Iliii
    Inaku jas znam deka i bozata pomaga za nadojduvanje na mleko..probajte mozebi ke deluva..jas piev vo makedonija..sega tuka neznam dali ima u germanija
    Se izv za lat od mob sum
     
  10. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.768
    Пол:
    Женски
    Mislam deka tie so parickata treba posilno da se stisne parickata fakticki se krsi i otkakko ke se oladi pak se spojuva. Za sekoj slucaj pojdi si do aptekata kaj so si go kupila i neka probaat i oni ;)
     
  11. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Dees na kontrolata ni kazaa deka resickata pod jazikot bila pomala od sto treba da bide, i deka da prkne maloto bi trebalo da se napravi intervencija da ja secnat.
    Kazete mi, ima li nekoj od vas iskustvo so ova?
     
  12. eleonoramardzieva

    eleonoramardzieva Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2013
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Машки
    Нередовна нужда .... тврда столица аман веќе ... како се справувате со ова?Нам не ни помага ниту топломерче, ниту свекици ниту пролифе шишенца ниту сок од јаболка ... сега ни дадоа некоја клизма за редовно да какал .... инаку внук ми за 10 дена полни 3 месеци и мака мачат веќе 2 месеци со ова какање.
     
  13. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Мене како бебе ми е сецната ресичката под јазикот бидејќи се плашеле да не ми смета во говорот. Една минута работа е, ништо страшно, површна интервенција. Ако така ви кажале, однесете го, не можеш да изгубиш ништо со тоа, дури и да не била во право докторката. :)
     
  14. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Мамички имам едно прашање, што е подобро да давам на бебушот вигантол или Д3?
    Благодарам
     
  15. TSS

    TSS Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    396
    Мамички имам едно прашање...Како го чистите на вашето бебче глвичето од таа жолтеникава корупка-што личи на перут?
    Уште ни е рано нас за тоа но би сакала некоја искусна мамичка да ни каже нешто во врска со тоа.
     
  16. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Само знам дека вигантолот се појаки и не горчат ,а овие д3 се пелин
    Првото бебе го израснав со д3 (и се каам ,само ми повраќаше)
    За вигантолот знаев појак е и мислев повеќе горчи |( |(
    Случајно кога ми се роди второто немаше д3 па земав вигантол кога пробав ми идеше да се убијам :@ :@
     
    На Melinara му/ѝ се допаѓа ова.
  17. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Еве јас го имав тој проблем, го средивме за една недела
    Ставав бекутан витаминска маст , му го масирав главчето и кога ќе упиеше нежно со чешалче ( користев мало она за кукли што е пластичното со забчиња )го чешлав и сами искачаа парченца како првут
    И нормално го бањам два пати со шампон и нежно го тријам со детско сунгерче за бањање
     
    На TSS му/ѝ се допаѓа ова.
  18. eleonoramardzieva

    eleonoramardzieva Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2013
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Машки
     
  19. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    Ако те загрижува ситуацијата прашај на доктор.
     
  20. RHS

    RHS Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2013
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    60

    Пробајте на ден по една мала лажичка маслиново масло да му давате. На син ми тоа му помага