1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. *цветче*

    *цветче* Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2015
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    1.249
    Пол:
    Женски
    Мислам дека ако вчера за првпат си дала дохрана може да е од тоа што не може да се искака. Тоа млеко е посилно и поконцентрирано за бебе што досега само цицало. За оние кои од почеток се со дохрана важат поинакви правила. Не давај веќе дохрана, ако треба да оставиш дете одмолзи малку млеко или темпирај излегување меѓу два подои. Внука ми многу тешко го поднесе менувањето на едно ад млеко со друго (во болница ја хранеле со нестле, дома и даваа миломил), вриштеше детето со денови.
     
    На iloveyou29 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Па највероватно е менувањето млеко причината. Веке не и давам ад млеко па ке видам дали ке кака денеска и како ке и биде.
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Sunshine_1979

    Sunshine_1979 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2015
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    11.927
    Пол:
    Женски
    Мамички, некаде прочитав дека е корисно јас да пијам чај од анасон и ким, за да се намалат грчевите кај бебули! Ваше мислење???

    Дали некоја има пиено Роибос чај? Многу ми го пофалија за подобро млеко и помалку проблеми со стомачето?

    Уште во болница после царскиот имам болки во желудникот кои еве траат 12 дена, таму ме боцкаа Ранитал ама сега дома незнам што да правам, несакам да пијам лекови но не се издржува! Хелп!!!
     
  4. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Каков чај давате на вашите бебиња, ако воопшто и давате? Јас на Милупа Киндерде го давам, ама мајка ми е во мк и ме праша дали сакам од таму да ми донесе некој, само да не е со шеќер. М ?
     
  5. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    48.916
    Пол:
    Женски
    Јас давав додека имавме грчеви од Бекутан. Откако видов дека има шеќер го прекинав. Сега не давам чајче. Имате потреба од чај?
     
  6. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Ма јок, не давам чај, едино ако излезам некогаш и не стигнам да се вратам до дека таа е мн.гладна тогаш мајка ми и прави чај колку да ја држи сита до дека се вратам, инаку не и давам чај никако, нема потреба, ама за секој случај да го имам дома, затоа прашував.
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mama89

    mama89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    9.331
    Пол:
    Женски
    пред 40 дена неколку пати дадов бекутан и го прекинав...од тогаш немав дадено и некни купив хумана без шеќер исто и хип има без шеќер но не го сака...плука изгледа дека е без шеќер...
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Колку се на Хумана или на Хипп чаевите? На Бекутан има многу шеќер, знам :(
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. katarina92

    katarina92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2013
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    moeto bebence e dva i pol meseca veke nekoe vreme ima problem so stolicata do vtoriot mesec se kakase sekoj den no potoa se nemase iskakano 3 dena pa se iskaka sam od toj pat pominaa 9 dena pa pedijatarot mi rece da mu pomognam, mu staviv klizma se iskaka i stolicata bese potemna boja nakaj kafeno a ne zlatno zolta od togas ima pominato 6 dena i uste se nema iskakano ne sakam pak da stavam klizma ama neznam kako da mu pomognam i do koga da cekam. ne se maci ne place pravime masazi na meseto sekoj den po nekolku pati jas jadam slivi i leneno seme neznam drugo sto da naparavam nekoj sovet ako moze.
     
  10. mama89

    mama89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    9.331
    Пол:
    Женски
    Дај му водичка по едно голтче, а ти пиј јогурт баланс со ленено семе, кисело млеко, компот од сливи.. @kallias од зегин на хумана е голема кутија околу 165-170 д а хипп има кесички 10 ден едно е . но немаат шеќер и ичч не се убави и јас пробав од љубопитство :) а бекутан вистина благ многу а го сака ама нема не му давам :)
     
    На kallias му/ѝ се допаѓа ова.
  11. katarina92

    katarina92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2013
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    od koga se pojavi ovoj problem mu davam caj becutan ne e ubav ama da vnesuva poveke tecnosti neli. Do togas bese samo na majcino mleko, i balans jogurt samo pijam ama nisto mozebi treba vreme, ne se maci ne place ama pak ne sakam mnogu da cekam ne e ubavo tolku vreme da ne kaka pedijatarot vika da mu stavam cepce ama ic ne sakam da stavam takvi raboti uste mi e krivo i klizma sto staviv togas
     
  12. Smizzy

    Smizzy Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    4.150
    Пол:
    Женски
    Синко знаеше и по 10-14 дена да не кака, ама не пробував ни топломер ни ништо. Си испушташе гасови, не му беше тврдо стомачето, не плачеше, педијатарот рече нормално е, а и овде на форумов видов дека и други мајки го имале проблемот, па поминало само од себе и го оставив ни чајче ни чепчиња, само си цицаше и се врати во нормала. Почна на по 4-5 дена, па на по 2-3 и на крај пак секојден.
     
  13. katarina92

    katarina92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2013
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    znam deka e period aama me fakaat paniki koga ke pomine edna nedela, se nadevam deka za brzo vreme ke se sredi.vi blagodaram na odgovorite
     
  14. LanA..ana

    LanA..ana Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    35
    Мaмички кoјa вaкцинa се примa нa 6 месеци?
     
  15. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.676
    Пол:
    Женски
    Zavisi sto se imate primeno do sega :)
     
  16. Femina89

    Femina89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Zdravo majki, moeto bebce ima 10 dena i go primetuvam deka sekoj den po nekolku pati kivnuva. Dali e toa normalno na pocetokot ili e mozno da e nastinat?
     
  17. Miss.Sweet

    Miss.Sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    1.001
    Допаѓања:
    4.535
    Нормално е, се чисти од плодовата вода.
     
    На Femina89 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Femina89

    Femina89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Fala ti mnogu, da ne go mislam
     
  19. blessed2

    blessed2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2015
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    265
    Пол:
    Женски
    Исто така и кога го пресоблекуваш може од памукот да е, јас имам забележано и во болница тоа ми го кажаа.
     
    На Miss.Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  20. m.i.g

    m.i.g Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.074
    Допаѓања:
    5.777
    Пол:
    Женски
    Знам дека не е за тука прашањето ама не знаев каде да прашам. Дали после пораѓајот може да се забремени,иако немам менструација?