1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    @katarina92 дали го мачкаше лицето со павловичева ?
    Јас кога ја капев и го мачкав лицето ,моментално има три вакви исти.
    Приметив дека од нејзе ми исфрла. Денеска не ја намачкав да видам дали ќе се повлечат.
     
  2. katarina92

    katarina92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2013
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    не го мачкамсо ништо на лицето баш за да не ми се исфрла ама еве пак инаку од кога му поминаа бебешките акни на две местенца кај што имаше акни му се направија црнки е сега ова брунче кај што му испадна таму мислам дека имаше како црнка се се мислев да го прашам педијатарот ногу ми беше чудно како може кј толку мало бебенце такво нешто ама заборавав бидејќи разговаравме за други поважни работи ова го оставав за крај и ништо во понеделник ќе го носам на контрола ќе видам што ќе ми каже ми рече да не го третирам до тогаш со ништо кога и се јавив
     
    На Tinushka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. prasskickaa

    prasskickaa Активен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    116
    Пол:
    Женски
    Nie koristevme borova voda pa otkako ke se isusi hipermangan i na kraj stavavme mast decotal i za 4 dena ko nov bese.
     
  4. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.551
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Bas za toa go imam preporacano :D nas ni pomogna samo toj za pelenski osip.. :)
     
    На Sweetheart87 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752
    Мамички ве молам за помош одкако излеовме од болница од 2850 гр сме качиле до 2990 за една недела.Доторката рече дека е добро напредувала но тоа било минимално.
    Во ред јас во првите денови не ја доев добро немав мн млеко и не ни знаев баш што како.
    Дали е многу малце тоа ?
    и исто така ми рече докторката цела града да ми ја исцицува малата но еве ја се нацицува а млеко ми останува неможам зорле да и дадам а на крајот биле најдобрите витамини. Како да ја натерам да го доцува целото млеко ?
     
  6. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Најпрво нека ти е вечна ќеркичката. Само радости да ти носи.

    Сосема е нормално за сега. Првите 3-4 денови децата губат на тежина, и до 200-300 гр. Дури потоа почнуваат со накачуавње на истата.

    Вие во таа една недела веќе сте го надокнадиле минусот и сте отишле 150мл. плус.

    Дој си ја малата и не си прави непотребни стресови. Набјудувај колкав ќе биде напредокот при наредното мерење, тоа е најважно сега.

    Сега препрочитав, овие 140 се за една недела одкако сте испаднале.
    Потребно е барем 20мл на ден колку што се сеќавам, што значис еуште е во границите на нормала.
    МАлите деца најчесто заспиваат или немаат енергија за да доцицуваат. Пробај со галкање по лицето, масирање на градата за да и вибрира за да не задреме она...
     
    На mama89 и Nana19 им се допаѓа ова.
  7. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752
    Се роди 3100 бевме 4 дена во болница кога си излеговме бепе 2850 гр на 8 фебруари.
    денеска ја измеривме и е 2990 гр.
    до пред 3-4 дена незнаев да ја дојам убаво и ако ми застанеше се тргнувв.
    Сега почнав да ја масирам за муцето и на моменти застане но пак си продолжува.
    Ја дојам на 2-3 саати или коа ке ми побара ,
    Но јас имам и мн големи гради и мн ми е несватливо бебе од 10 дена да исцица цела града /
     
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.551
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Nie na 7 dena zavrsivme na klinika poradi papceto, iskocivme inaku od Cair so 4300, togas imase 3 dena, a na 7dena na klinika go merea 4360 i tamu me ispokaraa deka ne bil najaden, lezevme 4 dena tamu i do mene imase edna romka bebeto bukvalno i spiese na grada, koga pocnav i jas taka, a zaplace na grada :D pa pocna da stava i do 70g dnevno, deka go merea sekoj den tamu. Nema pravilo stvarno, neka cica nemoj da dades ad, pa za edna nedela pak na merenje, pa togas ako ne naprednala kako sto treba kke dades dohrana. Sledi i peleni, obicno novorodence sekoja pelenka mi e kakana, polni ona peleni?
     
    На Nana19 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752

    бидејки сме и на терапиичка може и од тоа често ми кака. Се случи пред некој ден 4-5 пати ми какаше прима цефалесинче поради покачено црп.
    еве во среда завршуваме со терапијата и почна да се стабилизира по 2 пати некаде мислам кака.
    но дали од антибиотикот ја заболува меше се стегне со ноџињата почне да плаче е напне и се искака.
     
  10. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.821
    Пол:
    Женски
    ја боли мешето од грчеви не од антибиотик.Грчевите се нормална појава и траат до 3 тиот месец отприлика.
     
  11. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.551
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Bebus moj do 3m kakase po 5,6 pati :D na pocetok sekoja pelena kakana mu bese... Taka da i normalno e i mnogu da kaka da ne se cudis, osobeno imaat refleks bas koga kje ja stavis da cica ona da kaka...
     
    На Nana19 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752
    Мамичи дали им се лупи кожата на вашите малечки ?
    Ми рекоа дека целото ке се прелупело ?

    И едно прашање што може не е за тука. Дали е точно дека доколку дошол некој кој што е со месечно бебето ке се исфрлало бручки ?
     
  13. Smizzy

    Smizzy Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    4.150
    Пол:
    Женски
    Да се лупи, кај нас не беше цело тело, малце на главчето и стомакот, но ништо страшно.

    А за бабини деветини би ти препорачала да не веруваш во тоа, тек ќе се изнаслушаш се и сешто. Па сигурно и во болница некоја од сестрите имала добиено.
     
    На M&M и Eli23 им се допаѓа ова.
  14. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.551
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Sinko bese mnogu temen koga se rodi, suvo licenceto, doma go mackav na pocetok so krema i obele cel poleka, no ne pagjase kozickata.. moze da ima uste sloj koj kje se iscisti... Posle bruncinja mali imase i tie poleka se povlekuvaa, pa koga stana bas onaa ubava beseska koza prestanav da go mackam i sega mu e mnogu ubava. A za dobieno ne veruvaj mnogu mnogu, nie doma 3 zeni sme pa nemozese da se izbegne toa :D
     
    На Nana19 и Smizzy им се допаѓа ова.
  15. Nikita7

    Nikita7 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2016
    Пораки:
    881
    Допаѓања:
    13.161
    Пол:
    Женски
    Мојата уште немаше 40дена ми дојде една многу добра другарка што претходно ми кажа дека е со добиено јас не верувам во такви работи па ни се нафрла ни ништо
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.821
    Пол:
    Женски
    Не мојата не се лупеше воопшто.
    Инаку често бебињата се нафрлуваат првите недели.Но не од нечииј циклус туку организамот се прочистува на тој начин.
     
    На katarina92 и Miss.Sweet им се допаѓа ова.
  17. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.001
    Пол:
    Женски
    Мојата се лупи на стомакот али нормално е тоа. Мачкај ја да не и е сува кожата.
     
    На Nana19, Eli23 и Miss.Sweet им се допаѓа ова.
  18. Angel.Heart

    Angel.Heart Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2012
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    2.053
    Мајки ние вчера бевме на ортопед и ни кажаа дека се е во ред само многу мали јадра и да му ги зголемам капките Вигантол. Има ли некој искуство со ова, докторот рече дека не е страшно ама ете ме замисли.
     
  19. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Ич не е страшно. Да не те мисли. Штом ги има. И да ги нема ќе се појават, кај секое бебе во различно време. А кај вас веќе ги има. Која возраст сте? По колку капки ви рече дадавате? Многу е важно и да го изложуваш на ултавиолетови зраци. Бар сега времето е топло. Не ти треба сонце, и кога е облачни зраци има. Само сепак затоа што е зима и многу малку има гола кожа (носите капче, ракавички, јакничка) вигантолот ќе бидат клучни.
     
  20. Angel.Heart

    Angel.Heart Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2012
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    2.053
    @irena.1 имаме 4 ипол месеци. Кога го гледаше на ехо рече многу мали јадра, а како мислење напишал отсутни јадра. За капки рече ќе ви напишам по колку треба, а на листот пишуваше 3-4 gutt. Ваљда треба 3 до 4 капки. Некако многу брзо не протера како ради реда и за два месеца сме на контрола па дај боже да биде се во ред.