1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. *Ѕвездичка*

    *Ѕвездичка* Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2016
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    302
    Пол:
    Женски
    И на моето му се случи истото, ама некако ја потсредивме работава сега. Од страната на која што лежи, под перничето потклавај здиплено чаршафче или тетра, за да му ја турка главата на другата страна. А кога е разбудено, од страната на која не сака да се врти оставај му работи кои му го привлекуваат вниманието. Главчето уште е меко, без гајле ќе му се оформи :)
     
    На ines.h му/ѝ се допаѓа ова.
  2. sunshine2015

    sunshine2015 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2015
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    4.488
    Пол:
    Женски
    Еве сум јас, го средивме газето. Си гпо мијам на секое пресоблекување и ставам крема од Корин де фарм и сега скоро ич нема црвенко.
     
    На Cka и ines.h им се допаѓа ова.
  3. *Ѕвездичка*

    *Ѕвездичка* Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2016
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    302
    Пол:
    Женски
    Точно, плагиоцефалија се јавува кога бебето лежи постојанона грб, меѓутоа не значи дека баш задниот дел ќе биде сплескан. Ако лежи со поглед упатен право кон таванот, тогаш е задниот дел сплескан. Ако погледот е упатен кон лево или кон десно, тогаш ќе биде сплескан соодветниот дел од главата. Оваа појава е зачестена сега бидејќи се советува бебињата да лежат на грб заради синдромот на ненадејна смрт. Порано, кога бебињата биле во тесен повој, како кога ние сме биле бебиња, многу било полесно бебето да го легниш странично, бидејќи како ќе го оставиш, така ќе го најдеш. Сега бидејќи бебињата не се повиени, многу се поподвижни и затоа многу е потешко да се постават во сакана позиција. Ама тоа е тоа, се си има предности и мани и некако мора да се снајдуваме да ги надминеме маните :)
     
  4. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Mami bebuska mi e Eden mesec tocno ama nekogas spie dobro no veke nekoe vreme poveketo e budna nego li so spie cickanjeto I e nekogas na dva sati a nekogas I na 10min barat dali e taka normalno ili veke treba da ima nekoj red
     
  5. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.542
    Пол:
    Женски
    Нема ред на месец дена.Веќе се дискутираше за тоа.И на 10 месеци некои бебиња немаат ред на спиење или јадење
     
    На Mari* му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Girl-Rabbit

    Girl-Rabbit Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2015
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    918
    Пол:
    Женски
    Денес бевме на ортопед и ни рекоа уште 2 месеци да ставаме по 2 пелени ,оф леле ќе си пукнам .Размислувам и се чудам што ќе правиме цело лето со повој ама преку ден ќе го оставам повеќе да се одмара, а навече ќе го носи за спиење цело време.Мака ми е многу ама подобро вака него да се деси нешто недај боже
     
  7. *Ѕвездичка*

    *Ѕвездичка* Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2016
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    302
    Пол:
    Женски
    Хаха, ти реков ;)
     
  8. sunshine2015

    sunshine2015 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2015
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    4.488
    Пол:
    Женски
    Им паѓаат косичките на вашите бебиња?
    И да ве прашам, да не знаете кај да најдам транспортер ефтин? Ми треба за поклон за пријателка која нема
     
  9. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.542
    Пол:
    Женски
    А поради која причина носите?
    Зошто не побараш и второ мислење?
     
  10. Smizzy

    Smizzy Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    4.150
    Пол:
    Женски
    Да се надоврзам на прашањето од @joy1 зошто воопшто се става тој широк повој? :^)
     
  11. Girl-Rabbit

    Girl-Rabbit Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2015
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    918
    Пол:
    Женски
    Требало да се појават или оформат јадрата ,незнам точно оти мн се изнервирав оти пак ќе носиме 2 пелени ....
     
  12. Anna***

    Anna*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Како ги облекувате бебињата? Oвие денови е многу жешко дома е околку 27 степени се мислам дали да облекувам боди.
     
  13. *Ѕвездичка*

    *Ѕвездичка* Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2016
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    302
    Пол:
    Женски
    Боди на прерамчиња, пантоломчиња и маичка со кратки. Во најжешкото слекуваме пантоломчиња, малку голи ножиња :)
     
    На Anna*** му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Sunshine_1979

    Sunshine_1979 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2015
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    11.927
    Пол:
    Женски
    Малечкава има 4 месеци, почна многу да си ја цица горната страна од дланките, абе подливи прави одшто силно влече! Ми е жал така со модрици да биде по рачињата а незнам како да ја спречам. Деновиве како да има некој скок, многу е вознемирена, слабо спие и бара да цица на саат-два. Во останотото време постојано ѝ се рацете во уста! А напредува убаво од 3860 сега е 8000 гр. Некој совет?
     
  15. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Ја чешаат немцата, се спрема за запчиња :D Мачкаја со Камистад маст за немца , разладува ке ја подсмириш
     
    На iloveyou29 и Sunshine_1979 им се допаѓа ова.
  16. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    IMG_20160601_145042.jpg Мајки кажувајте што да мачкам, утрово мојата ќерка е по цело тело со вакви црвенила со водичка внатре.:(
     
  17. Sunshine_1979

    Sunshine_1979 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2015
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    11.927
    Пол:
    Женски
    Не се гледа убаво, да не е крупната сипаница? А да си ја однесеш на лекар!?! Инаку Џинџира бејби или течна пудра би намалила чешање!
     
  18. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    Има некои други знаци дека е сипаница или ? пошто јас немам прележано ни крупна ни ситна ...
     
  19. Mama Maja

    Mama Maja Активен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2016
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    Cka nie sme veke 4 meseci i istiot problem go imame. Navecer spie do mene i skoro cela nok spie na grada. A ako se trgnam preta i vristi. Neznam kako da go naucam da spie cela nok. Pa ne mozi samo na grada ako bidi da e se vo red i da spie do sabajle. Vasi iskustva?
     
  20. Mama Maja

    Mama Maja Активен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2016
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    Coconaut nie od 5.500 kg pocnavme so pampers 3. Sega sme 7.100 kg i planiram naredno da zemam pampers 3+ ili mozi i 4. Ovie kako mali da mu se veke