1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. NanaMia

    NanaMia Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    2.938
    Пол:
    Женски
    Colief kapki. Nemame grcevi ama doktorkata mi rece ne steti da se davaat deka sodrzat enzimi
     
    На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    1.009
    Пол:
    Женски
    Od steganjeto ja zapira cirkulacijata koja i onaka e slaba kaj toku mali bebinja, nisto strasno ;) nezno osloboduvaj ja tupanicata, mojata i nagore koga gi drzese pomodruvaa koga ke gi spustese dobivaa rozeva boicka :) dusi mali treba vreme se ke im se sredi :)
     
  3. Lorins

    Lorins Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2015
    Пораки:
    745
    Допаѓања:
    3.710
    Пол:
    Женски
    Мамички ви се штрекнуваат бебушите? Мојава почна ептен да се штрекнува во спиење, крева рачиња на горе, а тек тук ќе се штрекни и разбуди со плачење...за гревотичка...
    Нормално ли е?
     
  4. fs-fs-fs

    fs-fs-fs Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    809
    Допаѓања:
    800
    Пол:
    Женски
    Мојот нон стоп крева раце се бори со некој :) нормално е до сегс се нема разбудено со плачење ама не е страшно
     
    На Lorins му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Верче4

    Верче4 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Изгледа нормално е и моето така прави ќе се уплаши скока и мрда со рачињата така и се разбудва па на ново се заспиваме пак..
     
    На Lorins му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    1.009
    Пол:
    Женски
    Da :) malite covecinja mora od zivotot koj go znaat kaj mama vo mese 9 meseci sega na se da se prilagodat se im e cudno i nepoznato i vo son prezivuvaat sesto :) stavi go bebus malku na strana kaj moeto toa uspeva nekako svitkano kako posigurno i e :) tie lezea vo nas svitkani i na grb se plasat poveke :)
     
    На Lorins и Girl-Rabbit им се допаѓа ова.
  7. kristince51

    kristince51 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2012
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.021
    TOJ BELIRUBIN JAS NE SVAKAM KAKO IDE MENE NA 40DENA MI KAZA PEDIJATAROT DEKA E ZOLTO A GO NOSE PRETHODNO NA 30DENA I NE KAZA NISTO ISPITAVME BELIRUBIN TOJ DIREKT E 13 A TOTAL 113 I MI KAZA NORMANLNO E SAMO NA SONCE A CICA I TOA DOSTA CESTO NA SEKOJ POLA SAAT MOCKA A STOLICATA MU SE SMENI VO TEMNO ZOLTA PA EDEN DEN ZELENA I SEGA SE VRATI PAK NA SVETLO ZOLTA SAMO JAS GO GLEDAM I NEMOZAM DA PRIMETAM DALI E POMINETA ILI NE A PEDIJATAROT MI KAZA NA VAKCINA KOGA KE BIDE TOGAS DA DOAGAME NEMA POTREBA PRETHODNO. PA NEZNAM I ZOSTO TOLKU KASNO GO FATI MI KAZA DEKA ODBIVNOST NA NEKOI SOSTOJKI OD MLEKOTO ILI RAZLICNI KRVNI GRUPI SME BILE ????????????
     
  8. katte82

    katte82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    189
    Пол:
    Женски
    Незнам како е можно.може да си растат тие билирубини тоа увидовме.ако сакаш можеш да му даваш на бебчо б-комплекс пола кафено лажиче растворено во 2мл(водичка,чајче,млекце) два пати во денот.помага за опаѓање на билирубинот.нас на клиника ни го препишаа.и нас не советуваа сончање и цицање ама далеку догуравме за жал.
     
  9. sunshine2015

    sunshine2015 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2015
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    4.488
    Пол:
    Женски
    Мами облека со број74 до колку месеци отприлика се носи? Ние сме моментално 63цм и носиме 68. Сакам да земам некои зимски работи па се мислам дали 74 или еден број поголеми. Инаку сме 4м.
     
  10. fs-fs-fs

    fs-fs-fs Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    809
    Допаѓања:
    800
    Пол:
    Женски
    72-78 е од 9-12 :) така ги водат мислам
     
  11. *цветче*

    *цветче* Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2015
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    1.249
    Пол:
    Женски
    Зависи од бебе до бебе. Мојов на годинка носи 86-92. А 74 носеше докај 5-6 месеци.
     
    На slobodka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. fs-fs-fs

    fs-fs-fs Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    809
    Допаѓања:
    800
    Пол:
    Женски
    Машала:)
     
    На *цветче* му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    1.009
    Пол:
    Женски
    Mozis vo meguvreme da odis da go zirni bebus pedijatar bezrazlika sto ti rekle odi porano kazi deka ne si nacisto namesto da se macis ke znaes na sto si :)
     
  14. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Исто, сега сме неполни 6 месеци носи 74. малку е поголема ама сосем малку.
     
    На *цветче* му/ѝ се допаѓа ова.
  15. *цветче*

    *цветче* Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2015
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    1.249
    Пол:
    Женски
    И ние сме сосем малку крупни. :muscle:Целосно, високи, крупни, тешки :rofl: ова у множина пишувам оти за двајцата нас се однесува :$ инаку кога го споредувам со комшискиве деца (не е убаво да се споредува,ама нели, пусто око мајчино) за една глава е повисок од поголемите (на месеци) од него деца. И да, веќе сме околу 13кг (и 13месеци). Да ја земеме твојава за снаа :bandit:
     
    На Girl-Rabbit, slobodka и joy1 им се допаѓа ова.
  16. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Naredena e !!! :)
     
    На *цветче* му/ѝ се допаѓа ова.
  17. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Мами дали преку вечер ги соблекувате вашите малечки..Мене синко вчера и денес до 7 часот кига станува целиот е мокар..Дали е нормално толку многу да мокри..16дена сме..
     
  18. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.219
    Допаѓања:
    124.236
    Jas porano menuvav i noke peleni. Kakase i noke. Sega veke ne. Navecer vo 8 ja banjam jade i zaspiva i stanuva kaj 7 i togas menuvam prepolna pelena. Normalno e da mocka bebeto. Ne e normalno da ne mocka :) mlekoto e 88% voda. Mora da izleze taa.

    Ako ti mocka i nadvor od pelenata vidi dali e mala pelenata ili loso namestena ili treba da kupis poinakvi.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Не точни му се не му е голем памперсот..Му го менеувам кај 10 навечер и наутро кај 7-8кога станува но целиот е мокар што се вели до шија е мокар..Сепак ти благодарам :)
     
  20. fs-fs-fs

    fs-fs-fs Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    809
    Допаѓања:
    800
    Пол:
    Женски
    Најнормално е да полни пелени јас најмногу го оставам во иста пелена до 6 сати , преку вечер во 12 го преслеквам и после во 6 :)