1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.552
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Microlife 2ipol iljadi za na chelo, ima i poeftini no mene bas ovoj mi go preporacaa kako dobar, na bebinjata vo Remedika so vakov merat... ne se kaam voopsto sto go zemav, 5god garancija ima :) ima Microlife I za vo uvo, toj e poeftin, isto ima i cucla.. :) ovoj ima opcija i sobna temperatura da izmeris..
     

    Прикачени фајлови:

    На S.Snezana му/ѝ се допаѓа ова.
  2. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.270
    Допаѓања:
    131.380
    Jas go imam istot i se razlicno mi pokazuva i od strav kupiv i zivin.Aj te molam pisi mi kako meris? Dali na sredina na celoto? Na youtube ima za nego deka se meri od sredina kon krajot na celoto poleka dvizejki na rastonanie od 5 cm.|(
     
  3. Anna***

    Anna*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Исто и кај нас, преку ден песпива од пола до саат ипол а некогаш 15мин дремнува. Навечер почна пред 2 недели така да плаче во сон и да спие. Јас пробав со дигање на ноџињата бидејќи приметив дека ги витка ноџињата и одкога ќе прдне неколку пати се смирува после мирно си спие.
     
  4. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    964
    Допаѓања:
    977
    Пол:
    Женски
    Stavi mu meko pernice pod grbot i glavata, stavi mu na grpceto zavitkano kebence vo rolna ili pak pernica ke ima cuvstvo deka nekoj go guska :)) na strana pomalce se budat, place i moeto vo son nema spas, cuclata mene me spasuva ili malce cajce i prodolzuva :)
     
  5. mac.mac

    mac.mac Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    652
    Од кога ги наседнувате бебенцата? Ние сме 3 месеци и неколку денови не сака никако налегнато или полуналегнато. Сака да седи . Главата си ја држи стабилно, веќе од еден ипол месец почна да си го контролира главчето. И така кога го држиме в скут сака да е седнат

    И уште едно прашање: ќилибарните герданчиња од кога ги ставате?
     
  6. Lisa_Maja

    Lisa_Maja Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2014
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    384
    Пол:
    Женски
    и јас исто би ти кажала,Т ти е таман,а облечи ја во слоеви како тебе,ако мислиш дека и студи,фрли и кебенце одозгора,многу е на таа температура по 2 пара доле,горе нека биде еден пар со елеченце,или боди со кратки па со долги
     
    На thebabylover му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Lisa_Maja

    Lisa_Maja Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2014
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    384
    Пол:
    Женски
    по раце и нозе не се ориентирај,они се топли само кога бебето спие,инаку се најладниот дел од телото.По мешенце најубаво
     
    На S.Snezana му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Lisa_Maja

    Lisa_Maja Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2014
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    384
    Пол:
    Женски
    се што само сака да прави нека прави,моето потседнуваше од неполни 2 месеци,и у скут така си беше,се е нормално што не е исфорсирано
     
  9. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.552
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Jas kako pedijatarot sto ni meri, levo desno po celo chelo na rastojanie od 5cm... a inaku razlicno pokazuva da, na primer 37.1/37.2/37.3 taka razlika od 3 samo... mislam ne ni moze skroz tocno isto celo vreme, bidejki sekogas razlicno mesto od cheloto fakja.. na primer na caj go probuvav I ista temp pokazuva.. (sekako edno po drugo meram, koga kje se izladi cajot ne e isto) :)
     
    На flower30 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.270
    Допаѓања:
    131.380
    Da da,ama mene ednas vo 1 min.mi pokaza 37.4 a posle pola minuta 38.2
    Se isplasiv i za sigurno kupiv zivin,ama so "borba" merime so nego:)ke probam taka od sega da vidime.fala ti
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.552
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    А после тоа мерење 38.2 мереше пак? Мојов многу брзо качува темп...
     
  12. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.270
    Допаѓања:
    131.380
    Da izmeriv i pokaza okolu 37.6 mislam.i zatoa mislev deka ne pokazuva tocno.a stvarno e polesno otkolku so obicnite toplomeri.
    Mm kazuvase vo apteka mu rekle ne ednopodrugo nekolku pati da metel,tuku da izmeri ednas pa posle nekoe vreme pak(ama zaboraviv zosto taka|()
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.723
    Допаѓања:
    45.596
    Пол:
    Женски
    I moja bebka edvaj zaspiva preku den I se potesko navecer
    Poslednive denovi pocnav da ja vitkam vo kebe ama stegnato da nemoze da preta mnogu I mi zaspiva bez problem
     
  14. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.887
    Мајки, бебе е 15 дена, околу очињата и челото се нафрла како со ситни бубулички црвенки со бело во средината. Се прочистува кожата или нешто друго е?
     
  15. LadyIvvy

    LadyIvvy Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    772
    Moeto maze e 12 dena i mnogu skoka vo sonot so racina nozina celo skoka ... Mi se cini deka e normalno toa neli...i kaka zolto,toa normalno e taka?
     
    На simona_darijan му/ѝ се допаѓа ова.
  16. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.708
    Пол:
    Женски
    Најдобро да види педијатар, и јас мислев дека ќе поминат сами дека се чисти кожата, па на крај излезе дека е алергија и три различни масти користев додека се исчисти. Многу беше за греота таква цела црвена и нафрлена со ситни брунчиња...
     
    На wings му/ѝ се допаѓа ова.
  17. simona_darijan

    simona_darijan Активен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2016
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    120
    Пол:
    Женски
    I nie imavme takvi tie se javuvaat od potenjeto na bebusot i sami so tek na vreme isceznuvaat nikakvi kozmetiki kremi samo so banjanje vodicka na licenceto :)
     
    На wings му/ѝ се допаѓа ова.
  18. simona_darijan

    simona_darijan Активен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2016
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    120
    Пол:
    Женски
    Nie napravivme dva meseci i uste skoka se streka se nadevam ke pomine so tek na vremeto ke se stabilizira zatoa sto toa go budi i nemoze ubavo da si pospie stanuva postojano posle deset 15 min i kakanjeto e super zolto treba da e
     
    На LadyIvvy му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    964
    Допаѓања:
    977
    Пол:
    Женски
    Se cisti od hormonite tvoi vo bremenosta ;) ili mu e toplo ;) ne mackaj so nisto ke si pomine ako davaat okolu niv crvenilo odi na pedijatar da gi zirne moze e egzema a ako se samo zrncata nema gajle
    @LadyIvvy se plasat od sekakva drazba vo son, legni go bebus na strana vo fetusna polozba taa mu e poznata i svitkano e posigurno nema tolku da se streknuva ;)
     
    На џунџуле и wings им се допаѓа ова.
  20. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Mamicki moze da mi kazete dali ima nekoja iskustvo so lineks junior prasokot,kako se dava?
    Pedijatarot samo mi kaza 1 kesicka da ja delam na dve no ne mi kaza kako da go davam posto e prasok,pa i mene ne mi tekna da prasam