1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.476
    Пол:
    Женски
    toa 150 da ne ti e greska
    da ne bilo 105?
     
  2. Izabel95

    Izabel95 Активен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Mamicki mojava ima 1.5 mesec, potkasluva i noseto i e zatnato ima sekret. I stavam solen rastvor i go vadime sekretot od noseto cesto vo tekot na denot. Kazete mi nekoj sovet ako ste imale iskustvo so ova. Ne ja dojam bidejki moeto mleko ne ja dohranuvase a i veke snemav. Premnogu e mala i neznam sto da i dadam.
     
  3. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Eve ne i nas, bebe skoro 3+ kaka obicno ednas na den nekogas zolto zelena kakata nekogas zolta a ponekogas samo zelena i toa primetiv ako dolgo ne bil kakan na primer denes sabajle pa tek utre popladne. No eve vcera vecerta se iskaka zeleno i sabajlevo povtorno. Ne e gladen, cajce piese vcera, nastinat isto ne. Vesel si e. Sto moze da bide?
     
    На Mari* му/ѝ се допаѓа ова.
  4. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Nisto ne i e se cisti a potkasluvanjeto e draznenje od mlekceto sto se vraka pa se pravi kako sekret.
     
    На Izabel95 и Mari* им се допаѓа ова.
  5. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Moeto e 5+ pa uste ponekogas kakite I se zeleni
    Nekolku pati sum bidena kaj pedijatar da prasam sekogas mi velese normalno e ponekogas I kakite da se zeleni
    Ako se 5-6 dena so red samo zeleni togas e strasno
    Ama pak vidi si prasaj pedijatar
     
    На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Izabel95

    Izabel95 Активен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Na mojata istoto i se slucuva so kakite i koga ne bese bolna ja odnesov na pedijatar i vikaat deka im se reguliraat crevcata i deka ako e na adaptirano mleko podolgo vreme treba za da se prilagodi organizmot
     
    На Mari* и wannaBeMomma им се допаѓа ова.
  7. Lorins

    Lorins Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2015
    Пораки:
    745
    Допаѓања:
    3.710
    Пол:
    Женски

    И мене ми рекоја дека е нормално. Некогаш зависело што има мајката јадено.. Бебе како што викаш весело е, си качува на килажа...
     
    На Mari* и wannaBeMomma им се допаѓа ова.
  8. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Na ad e. Super si napreduva i bas ne gledam nikakvi indikacii deka nesto ne e ok..ali sepak me zagrizuva
     
    На Lorins му/ѝ се допаѓа ова.
  9. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.239
    Допаѓања:
    7.959
    Пол:
    Женски
    jas gi davav ama mi se nafrla od niv pa gi prekinav, i ace maticnata ni gi prepisa dest kapki tri pati na den gi davav vo lazicka so malku mleko.
     
    На butterfly* му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    989
    Допаѓања:
    1.009
    Пол:
    Женски
    Mozno e rezervite od majkata se visoki kaj novorodence i posle naglo opagaat ;)
     
    На Верче4 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Верче4

    Верче4 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Не е грешка баш сега проверив во резултатите ама добро сум памтела 151 пиши.
     
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.476
    Пол:
    Женски
    Opagaat okolu 6 tiot mesec obicno
    Za mesec dena hemoglobin of 150 da padne na 98 ne mi e OK
     
  13. Верче4

    Верче4 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Да за месец и пол тоа се резултатите, а што мислиш не е ок? Ништо друго не ми кажаа освен сирупот.
     
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.476
    Пол:
    Женски
    Pa epten mn opadnal
    Do 6 tiot mesec bebeto prima zelezo koe e rezervirano vo jetrata

    Potoa se pojavuva fizioloska anemija koja e normalna bidejki rezervite se trosat pa vreme e za voveduvanje na dohrana bogata so zelezo

    Zatoa te prasav dali e 105 ili 150
    150 mi e nekako mn visoko i za vozrasen a kamoli za bebe

    No ok ako ne vi rekol pedijatarot nisto togas e verojatno normalno
     
  15. Верче4

    Верче4 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Незнам што да кажам тоа се резултатите, баш ќе се консултирам и со друг педијатар да видам што ќе каже.
     
  16. ece1279

    ece1279 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2013
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Мајка слична ситуација имав и јас со хемоглобинот на бебето,пиеше пикофер капки и витамин ц но не му делуваше дури му падна хемоглобинот,после му препиша легофер од тој му се качи хемоглобинот но нејкеше да го пие најдобро нешто за хемоглобин се малтофер капки кои ги има во Бугарија мој совет консултирај се со педијатарот за капкиве :)
     
    На Верче4 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Zdravo, mislam deka prv pat pisuvam, ako ne mi e prv pat ne mi zemajte za zlo. Malata koga se rodi na tretiot den I dijagnosticiraa fizioloska zoltica, dodeka brvme na ginikologija ne soncaa, se simnaa vrednostite I ne pustija doma. Po nekolku dena ja zabelezav deka e zolta pa ja odnesovmr na pedijatar, proverivme bilirubin, bese pokacrn I pak nazad vo bolnica. Se soncavme dva ipol dena, koga gi fobivme rezuldatite od krvta, bea vo red I ne pustija doma. Po desetina dena ja primetiv deka povtorno e zolta. I zemaa krv I bilirubinot pokacen samo razlikata e vo toa sto minatite ispituvanje se so normalni vrednosti na transeminazite a sega I se pokaceni. Ne ispratija na neonatologija vo sk, kade so povtorni analizi se ispostavi deka vrednostite se pokaceni. Mni rekoa deka sostojbata I e stabilna deka be I nisto I deka nrma mesto za panikaa, sega se soncame, pieme sirup ursofalk mislam bese, sirup b kompleks. Me interesira nekoja majka ako imala vakvo ili slicno iskustvo da spodeli kako pominala I od sto I za kolku vreme se sredila situacijata. Fala I izvinete za dolgiot post, samo maku sum zagrizena.
     
  18. maja.mitrova

    maja.mitrova Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    166
    Ne mi e jasno.. neli kako so rasteme treba da dostigneme da spiene ceka vwcer. Nie do pred dve nedeli stanuvavme 2'pati vo nokta za cicanje, sega sme 5+ I stanuvame na sekoi 2'casa kako da e denje, denta jademe na 2ipol,3 casa
     
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.476
    Пол:
    Женски
    Ne e tocno toa
    Mojata i na 2 godini seuste nema prespieno cela nok
    Se budi 2-3 pati za cicanje obavezno

    Se budat od navika
    Koga ke se odbijat skroz od cicanje verojatno ke prespivaat
     
  20. Elzicka

    Elzicka Активен член

    Се зачлени на:
    6 август 2016
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Isto bevme i nie....bilrubinot bese mnogu kacen...samo sto se vrativme doma i pak vo bolnica na soncanje ama po cel den kazi reci...za 4 dena se sredi se....samo treba mnogu soncanje strplenie i da cica sto poveke tolko podobro....deka toj samo preku kakata se isfrla a ne preku mokraca....ke pomine ne se sekiraj....ako treba vrati se pak da ja soncaat....jas ne cekav da mi kazat sama odev....deka ne se zamaraat mnogu.. Ti felat stavi ja na svetilana...ama ne e toa toa...kolku mozes doma da ja stqvas na svetlo...se najdobro