1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.469
    Допаѓања:
    33.207
    Пол:
    Женски
    ништо страшно му го отвори целосно таа кожичката се направи како балон и пукна малку плачеше но подобро помало да му се отвори отколку големо кога ќе мора да му го сечат.:$
     
    На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.
  2. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.987
    Допаѓања:
    279.104
    Околу 19-20 е кај нас, некогаш и 1-2 стапени пониско.
    Дете не треба на многу топло, не се препорачува над 20 за спиење.

    Стави си топломер во спалната и следи температура. За нас се вреќичките за спиење спас. Од раѓање си спие во вреќичка и немаме проблеми со откривање и настинка. Зимно време зимска вреќа, летно време и само на боди во летна сум ја ставала и било таман.
     
    На LUCERKA му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Верче4

    Верче4 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Јас ја загревам спалната со клима зошто мислам дека е ладно за бебе навечер. Температурата ја држев околу 22 степени ама некако топличко ми беше сега на 20 држам и мислам дека е посвежичко малку и добро за спиење. Тие што ти кажуваат остави ги зарем и во зимата на минус ќе го чуваш бебуш без затоплување. И ние сме скоро 4 месеци засега немаме проблем со настинки супер ми е бебуш и надвор си го шеткам и јас не ќе го чуваш само дома. Прави си како што мислиш дека е најдобро не слушај многу други кои мислат дека знаат се.
     
  4. NanaMia

    NanaMia Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    2.938
    Пол:
    Женски
    Треба да примаме вакцина онаа во втори месец и уште немам одбрано матичен педијатар, дека на комтрола ја носам приватно. Само за вакцина ќе ми треба матичниот. Е сега, се закажува или истиот ден можам да одберам матичен и да ја вакцинираат без закажување, стварно незнам како иде
     
  5. thebabylover

    thebabylover Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2014
    Пораки:
    301
    Допаѓања:
    860
    Пол:
    Женски
    Мами педијатар ми рече бекутан да исфрлам од употреба особено бекутан купка ( ми беше нафрлена со црвени точки) и да ја бањам само со водичка додека да поминат. И на два дена. Е сега тоа помина ама јас сакам да и ставам и шампонче некое , не може само вода. Нека се навикне на шампон . Препорачајте ми некое нежно бебешко шампонче?? Исто така место павловиќева сакам да и земам јекодерм , ок ли е?
    И сакам да и земам млеко за тело или така нешто да ја мачкам на места каде и се превиткува кожиче ... на вратче особено... ајде мамичкиии
     
  6. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.192
    Ne baraat maticen samo krvna slika i karton otpusen od bolnica. vo mojot slucaj kniskata od sistina.
    Odis koga ti odgovara i bockaat vednas bez zakazuvanje
     
  7. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.192
    Posle probani nekolku za mackanje mustela definitivno najdobra! a go banjam so mustela od prv den i ne sme imale nikakov problem.
    Za gazeto Penaten polno e so zink sve susi i ne dava da se napravi nisto crvenko i vospaleno
     
    На thebabylover му/ѝ се допаѓа ова.
  8. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.469
    Допаѓања:
    33.207
    Пол:
    Женски
    Ецко земи стопли ја спалната барем 22степени нека биде како што ти викаат и минимум нека дојде до 17-18степени,инаку за шетање шетај додека има сонце и е чист воздухот а после што во загадено ли ќе го шеташ...е сега за носето нормално е тоа синко е на доење и му се запушува носето но со физиолошки и тоа го срддуваме...не е настинато
     
  9. NanaMia

    NanaMia Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    2.938
    Пол:
    Женски
    Нели прегледуваат првин?
     
  10. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.643
    Допаѓања:
    95.693
    Пол:
    Женски
    Земи Корин де фарм, Миха, Веледа, види што ти одговара на буџетот. Ние ставаме малце во водичката, правиме пена и во тоа бањаме. После плакнеме со туш. Досега најзадоволна од Веледа. И Миха не е лоша. За мачкање употребувам уље, ама баш на тие витките кај вратчето тееба да е суво а не влажно, не ѕи треба таму посебно мачкање, користам уље на Панетен моменално да гондотрошам ќе се вратам на Веледа . Се фалат многу и од Хип, не знам не сум користела. За газе не д јекодерм, за таму само Панетен , после какање само мачкам малку и толку, ако има црвенко Веледа за пеленски осип.
    Матичните не вакцинираат, во пунктови вакцинораат, одбери си пункт во твоја близина и толку. А кај матичен, па скоро сите се сега приватни, ќе си го следиш бепче, ќе симго мериш, ќе се следите како напредувате. . . За кај матичнкте може да се закажува, кај вакцините не.
    Спиеме на посвежо, паѓа до кај 19, не е убаво на топло да се спие. А за покривање, ехеее нема да се покрива само уште долги години. Земи си врекичка, тенка памучна капа па и да е плладно немаш гајле.
    Прегледуваат, али не се ослонувај нантоа многу, појдо прво направи си кс, во Авицена со упат од матичен не ми земаа пари, нека ти ја ѕирне доктор кој ја следи к после ќе одиш на вакцина. Мада и таму ќе ја видат.
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  11. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.469
    Допаѓања:
    33.207
    Пол:
    Женски
    секаде различно кај нас прво педијатарот матичниот го прегледува по мое барање и крвна слика правам и дури тогаш гледам дали ае ок рез. па ставам вакцина
     
  12. NanaMia

    NanaMia Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    2.938
    Пол:
    Женски
    Фала мамички
     
  13. thebabylover

    thebabylover Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2014
    Пораки:
    301
    Допаѓања:
    860
    Пол:
    Женски
    i jas citav na femina najveke pofalbi za mustela ama pak sakav da prasam. fala wanna be mama a koja e cenata na mleko i sampon mustela i penaten?
     
  14. NanaMia

    NanaMia Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    2.938
    Пол:
    Женски
    Кога ја примивте првата вакцина , оваа што треба на два месеци, ми кажаа покасно ги примале. Искуства?
     
  15. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.192
    Pregleduvaat kaj so stavaat vakcini a ne maticen
     
    На NanaMia му/ѝ се допаѓа ова.
  16. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.469
    Допаѓања:
    33.207
    Пол:
    Женски
    значи кај нас прегледува матичниот а не на вакцините...таму ги е гајле дали е здраво-болно детето...јас не сум од ск.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.420
    Пол:
    Женски
    Imas pravo da si go odneses prvo na maticen pa posle vo vakcinacija
    Tamu grlo sirkaat radi reda i toa e toa
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Верче4

    Верче4 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Мајки по колку мл млеко пијат вашите бебушки на 4 месеци?
     
  19. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.192
    Od 120 do 180ml
     
  20. Верче4

    Верче4 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Машала и до 180 :) Ние за некој ден полниме 4ри, а пиеме по 120. Веќе два дена како да му е малку мислам па ќе зголемам на 150 да видам. Фала.