1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Мојата е 15 месеци. Уште купувам Ладна и уште ја превривам. :( Поголем стап треба за мене.
     
  2. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.599
    Пол:
    Женски
    И јас превривам вода уште а купувам Горска.Големата е 6 год и она не пие од чешма.
     
  3. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    @green.eyes. I tuka kade sum jas se polni voda i se koristi poveke od kupenata,retko nekoj da kupuva bidejki poveketo ja poracuvat taa.
    Nie pieme id neja a veke od 12+meseci i na malata i davam i ja prifati dobro,prvin i ja prevrivav a sega nekad ispajga da ne e prevriena.
     
    На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
  4. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Mamicki mi treba sovet,malata ima goltnato nesto,gledase crtan i naesnas ja slusnav kako se kasla koga ja vidov ocite i bea crveni i liceto nacrno :o ja potresov nadole i ja izvadiv na vazduh.
    Neznam sto ima goltnato naokolu se e kako sto treba osven od balkonskata drvena vrata malo parce nema :/ probav so prsti da ne ima neto vo ista ama ne izvadi nisto,do pred malce izgledase kako tesko da ima od vnatre,sega e smirena :(

    Da probam da povrati ili?
    Vreme za spiejne i e i toa ja gledam deka i se spie,strav imam da ja zaspijam :( sovet??
     
  5. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.599
    Пол:
    Женски
    Ако имаш бр од педијатар јави се и прашај за совет.Јас така би постапила во вакви ситуации.
     
    На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
  6. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.237
    Пол:
    Женски
    Педијатрите велат дека штом заминало во дигестивниот систем, нема место за паника. Се чекало и до 5 дена за да се исфрли тоа што е голтнато. Ако не го искака тогаш се оди на снимање. Така барем мене ми кажаа кога малечката ја голтна батеријата. Сепак ти прашај си, за секој случај.
    @Nova јас пак мислев дека тој скок во развој го поминавме на 11 месеци ама изгледа дека не сум била во право
     
  7. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Здраво мамички. Уште малку па ке ви се придружиме во темава :). А сега да прашам за фамозниот скок во развој. Веке 2 дена бебето ми е многу кенкаво. Кенка буквално цело време додека е будна. Цело време е во раце, шеткаме, пееме за да се смири. Редот за спиење не и е расипан. Е сега и рацете и се во уста цело време. Дами може се заби? Од заби кенкаат цело време?
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    @anina кај секое бебе различно е. Кај ќерка ми беше ептен воечатлива промената, чудно дури. 2 дена после роденден не можев да си го познаам детето. Од спиење, јадење, секојдневни ритуали, нервоза, буквално се.
    Поинаку е кога вади заби, поинаку беше тој месец додека траеше скокот. Знам колку е исцрпувачки, несвесно и ние како нив стануваме. Затоа навивам да е скокот кај вас и брзо да помине.
     
    На anina му/ѝ се допаѓа ова.
  9. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    @Jagoda123 Сρеќен да ви е ρоденденот голем и весел да ρасте дечκото убав,заедно со Мама и Тато најсρеќни ρодители да ве пρави :*
     
    На Jagoda123 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.388
    Пол:
    Женски
    @Jagoda123 од се сρце му посаκувам сρеќно и весело детство на дечκото,да му се ρадувате сеκој ден.
    Се најубаво!
     
    На Jagoda123 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.599
    Пол:
    Женски
    На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.599
    Пол:
    Женски
    Мајки додека доите земате ли некакви витамини и кои?И дали на бебиња над 6 месеци може нешто за имунитет да се дава?
     
  13. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.388
    Пол:
    Женски
    Јас сега бρзо пρавев κρвна слиκа,подобρа ми е од пρед да останам бρемена :) А на синκо сеуште ништо му немам дадено,и сметам деκа е подобρо пρиρодно да стеκне имунитет а и матичната ми напомена деκа доκолκу не е потρебно,нема да додавме ништо дополнително.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.599
    Пол:
    Женски
    Мојата крвна слика често е на граница но не водам ич сметка за себе си.
    Бебето е ок но еве често поткашлува,кива па си викам да не треба да ја зајакнам.Но од др страна зимото арно го заминавме.Сеа не пролет повеке на воздух,овошје,зеленчук има.

    Инаку денес ке купам инхалатор.Мм ме убедува дека нема да ме остави да ја инхалирам.Но сакам да пробам.Неможам да ја слушам како хрчи.
     
  15. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.388
    Пол:
    Женски
    Па тоκму поρади тоа,затнато носе може е и индиκација за заб,добρо ја истуρκавме зимава.
    Инхалатоρ имаме со снаами,но не го инхалиρав,нам ефиκасна ни се поκажа пумпицата,целосно го пρочистува,и не хρчи. Ајде ќе им мине,ќе издρжиме.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. rokiroksana

    rokiroksana Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2013
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    93
    Мајки Нормално е повеќе на пролет да фаќаат вируси, бидејќи е променливо времето и цела природа се буди-цвета, затоа почесто киваат имаат секрет, едноставно имунитетот им се бори, остајте ги бебињата фа си створат имунитет сами без додатни витамини и хемии, има време и за нив. Доволно е цицање што повеќе и поприрофна храна
     
    На ArmaniCode и joy1 им се допаѓа ова.
  17. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Мајки, до коку е нормално да качи температура бебе после вакцина? :( Ноќеска 38,4 имаше, па му се намали после тоа (му дадов чепче Парацетамол, не толку за температурата колку за болките во ноџињата, многу го болат).
     
  18. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.599
    Пол:
    Женски
    Купив конечно инхалатор.Чекам цуцката да стане од спиење и забавата може да почне |(
    Имам и аспиратор и пумпа,боже мој како вришти кога ке ги види.Го собира носот и се крие и дере.До скоро лесно беше и спреј и капки да ставам сега веке не.Капки ставам дур спие.
    Посакајте ми срека бар инхалаторот да успее :wasntme:
     
    На TIGARCE86 и Artemida81 им се допаѓа ова.
  19. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Dobra e mila :* ti blagodaram.
    Neznam sto bidnam ama vecerta ja minavme vo normala,isto i denes e vo red si igra vesela e :). Se nadevam nema da se sluci pak,me preplasi a isto i dusickata mala.

    Inaku sakam da ve prasam do koga butat se vo usta malive?
    Dodeka nauci da ne srava vo usta lele,em ja gledam da nema nisto malo sitno okolu a ona pak ke najde...
     
    На joy1 и green.eyes им се допаѓа ова.
  20. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.329
    Некој нека и ја држи маската на носето за ти да бидеш слободна и да изиграваш кловн дур се прави инхалациијата. Ќе скокаш, ќе викаш, ќе пееш само да биде успешна операцијата. Кај нас бебушка се смееше дури и правевме инхалација... ај замисли каква сум се правела за да нејзе и бидам смешна и да помине ихалацијата без плачки(facepalm).
    Ама вреди секој труд и напор, и секоја циркуска точка за една успешна инхалација... После тоа ослободени се дишните патишта и бебето не се измачува, па и мама е раат и бебе е весело ^_^.
    Ај со среќа и ,,лепи провод,, :lol:
     
    На marchi-cool и joy1 им се допаѓа ова.