1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Го одложивме патувањето за јуни заради обврските на мм. Во Ск сме но сменив млеко, аптамил 2 мислам затоа и е.
    @joy1 да си жива и здрава, за чудо го пие сокот од варени сливи :).
    Само овие на даверт од биокулт имаат шекер. Дали има други без шекер?
     
    Последна измена: 22 април 2015
  2. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.542
    Пол:
    Женски
    Јас од кам купувам паковани и мислам без шекер беа ,но не ме држи за збор може грешам.
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    За суви сливи е муабетот? :?: И јас незнам од каде да земам, тие од Агромакс немаат веќе (веројатно зашто не е сезона), а од Биокулт ми се прескапи. Не ми е важно толку шеќер што бутаат ами тие штетните сулфати :|
    И некоја друга мајка ги спомна тие од Кам, ама гледав на декларацијата не пишува ништо. А за шеќер, имаат сигурно, баш изгледаат убаво и сјајни се. Може и ќе земам, да не цепидлачам, м? :D
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  4. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Хехе а бре избегавав да и дадам ама сега кога си имаме мака искрено не ни гледам дали има шекер.Само да помогне. А пошто не и ги давав си ги изедов јас(2-3 имав и тие вчеар ги сварив) :x А тие од Кам се убави да ама викате не пишува ништо на нив:?:
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  5. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.374
    @chocolade како е малата денес? Душичка,такви на агромакс мислам дека видов пред некое време во супер тинексот кај раде кончар,незнам дали ги имат уште
     
  6. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Уште сме исто, со напади на грчеви на 15-20 минути. Многу малку се олесни сабајле и сега заспа од што е изморена. :(. 2 чепа и ставив и се чудам како нема ефект
     
  7. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    На син ми многу му помага кога во кашичките ставам пашканат и тогаш цел ден се олеснува, исто така и блитвата и крушата помага пробај со тие @chocolade
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  8. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.374
    А чајче некое пие ли? МИслам тие се добри за варење на храната
     
  9. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    И сварив суви сливи и тоа го пие. Мајки дали смеам авокадо да и дадам денес? Да не прави запек?
     
  10. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Свекрвата сигурно го ставала на нозе да стои уште од 4 месеци и затоа проодел на 9 месец.:lol:
    Не гледам причина зошто да се форсира бебето, се во свое време, не им се нервирај, не им обрнувај внимание и бркај си работа.

    За запек и јас сега од почнав да и давам дохрана на малата и давам сок од сливи по некоја голтка.
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  11. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    @chocolade neznam kolku ke ti pomognam,ama jas koga pijam jogurt,deluva kaj sin mi pozitivno i se iskakuva.

    inaku osaj sto vika svekrvati,se zavisi od deteto,eve moevo ima 5 ipol meseci,od pred 5 meseci pocna da se prvrtuva na stomak,veke se trkalame po dnevna i se uci kako da lazi,go diga gazot a glavata ja spusta i taka haha ama nozinjata ne gi pika vo usta,ke gi pogledne ,ke gi pofane i tolku.

    ne forsiraj nisto,se so vreme ke si dojde i deteto ke pokaze koga e spremno,ti stavaj igracki podaleku od nego za da sepusta i da gi faka,
    inaku pa nz kaj procitav deka avokadoto pravi zapek :^)
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  12. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Мојата па ке си ги изеде ноџињата, се во уста и се. Само менуваме чорапи :). Не се мислам ич штом ортопед ми рече дека е супер. Нема што да форсирам и да се замарам. Фала ви мајки, да не дадам авокадо значи..Само слива и јаболко ми преостанува
     
    На TIGARCE86, Kitten и joy1 им се допаѓа ова.
  13. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    ete vidi se e individualno,daj i sliva taa sigorno pomaga za da se iskaka,avokadoto odlozi go .
    ee mi tekna,praj kruzni masazi na stomaceto,jas mackav maslo od menta oti pomaga za gasovi,go kupiv od apteka i go masiram meseto so kruzni dvizenja okolu 10 minuti i posle max pola saat se ikakuva.
    ajde so lesno neka e.
    pozdrav.
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    @chocolade
    Читнав дека сте и дале лажиче маслиново (по памет на свекрва ти). Ако веќе сте оделе по тој пат, може ли да се даде мало лажиче ладно цедено ленено масло?

    Појма немам на која возраст се дава, ама во секој случај е здраво, и мене лично највеќе ми има помогнато за таков проблем. Е сега, на бебе од 6 месеци не знам дали смее...
     
    На TIGARCE86 и chocolade им се допаѓа ова.
  15. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Се што е од лен, понатаму. Мислам од 9 месеци. Јас почнав да давам лен сега на 10.
    На 6 месеци смее само маслиново, репкино и кокосово масло.
     
    На TIGARCE86, chocolade, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    @N.Kety какво е тоа масло? Имам викс, тоа ли е?
    @Kaetana не знам ни јас дали смее. Ми е страв па да не направам поголема беља. Еве се олесни малку денес. Се смирија грчевите. Подобро да не ризикувам. Ќе продолжам со слива и јаболко 3 дена. А може и од Аптамил ќе преминам на Хипп ако нема подобрување.
    Фала ви на сите, повеќе ми помогнавте од докторката што бевме вчера. Не знам како и преќутев...
     
  17. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.449
    Допаѓања:
    34.365
    Пол:
    Женски
    Mnogu mi see glupi tie muabeti od starite . Moive isto zborea ...porano decata kaj gi stavele mirni sedele , po kazuvanje na sveki nejzinite.deca gi prespale prvite 9 meseci samo za sise mleko se budele,za da od 10 meseci naglo da.proodat . za jadenjeto isto id 3 meseci mangicka.od grasok srkale jas sum cudna ato uste biram so da jade so ne .
    Drug muabet za zapek davav kasicka od slivi i odma go proteruvase mali .
     
    На bittersweet и chocolade им се допаѓа ова.
  18. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Внимавав на исхрана, но сега одкако се измачивме 2 дена со запекот нема шанси да дадам нешто што не треба. Ќе внимавам уште повеќе и на редоследот на давање на дозволените намирници...
     
  19. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Mojava koga bese 5-6 meseci negde,bas koga pocnavme da jademe kasicki,pocna da ima neredovna stolica.Ednas celi 5 dena ne se olesni,sto se ne probavme.Sreka sto toj period kratko traese,ama se iznamaci kutroto.Nas ni pomogna edno cveke sto raste po dvor,Sardela,ke skine edno liste i ke ja stavis rackata vnatre vo otvorot.Odma se olesnuvase...se razbira ova ne go pravev sekoj den,sakav da ne mu prejde v navika da se olesnuva stimulirano sekogas.Se nadevam pomognav kolku tolku,probaj :)
     
    На chocolade и karak им се допаѓа ова.
  20. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    @chocolade ne ne ne e viks,pepermint oil na angliski ili ilje od menta,pisi na google i ke vidis,nas toa ni pomogna mn i za kakanje i za gasovi ispustanje.
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.