1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    И попладне пак ќе го носам кашлицата не се намалува среќа што нема температура и веќе носето не тече ама хрчи како старец.
     
  2. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    И барај крвна слика за да не ти дадат пак антибиотик од рака. За кашлицата пак ќе ти кажам, прашај за Боквица.
     
    На Kaffe му/ѝ се допаѓа ова.
  3. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.586
    Пол:
    Женски
    Сега една пријателка од Америка ме искара дека сум претерала со крвна слика и брис заради Т.
    Нејзината е 2 години и често качува и до 40 Т и воопшто не ја носи ни на лекар.Незнам ни јас веке дали е подобро да паничиш или да си ладнокрвен во вакви ситуации :smirk:
     
  4. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125

    Ништо лошо и никаква штета не си направила на бебушот. Многу се мали за да се остави на случајност.
    Јас со 32 години минатата недела бев само со "настинка" и еве 8-ми ден сум со гнојна ангина и бронхит, не знам кој пат да го фатам. А не пак они толку малечки колку лесно може да ескалира се.
    По мое, нормална реакција е твојата.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.586
    Пол:
    Женски
    @Nova се сложувам со тебе.Секогаш велам ај да е малце поголемка друго е но ова е бебе и претпазлива сум.Големата е веке 6 год и кога е болна знам одма што и е,веке и ги научив симптомите.Но малото за 9 и пол месеци прв пат е со Т и вчера нокта будна ја поминав и сабајле продолжив на работа.
    Времето е крш,болниците се полни :(
     
  6. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Не е дека е ладнокрвна еве и јас не ги носам децава на лекар за температура, знам дека нема ништо да им даде, ги туширам, им ставам оцет на нозе и толку, не им давам никакви лекарства. Крвна слика се прави само по потреба еве на двеве помали деца воопшто не сум направила крвна слика немало потреба, на постариот еднаш му направивме кога имаше сипаници и толку.
    Во странство избегаваат давање на лекарства на мали деца, да ти кажам право јас се чудам кога ве читам колку многу лекарства, антибиотици им се даваат на бебињата уште пред да наполнат година дена.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.586
    Пол:
    Женски
    ^
    Ние сме научени овде да си креваме паника.Знам дека во странство поинаку функционира здравството.Антибиотици не давам,затоа и правам крвна слика за да видам за што се работи .Дали е вирус,бактерија,настинка...па тек тогаш се трудам соодветно да реагирам .
     
    На bittersweet му/ѝ се допаѓа ова.
  8. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Само што се вративме од кај матичната, гнојна ангина и од тоа била температурата. На крвната слика само гранулоцитите се на горна граница, леукоцити мирни и др.се ок. На гради нема ништо.
    Ама вистина секој втор има болно дете, отидов до работа на кратко и пола од луѓето ги нема....
    Благодарам @Nova што помисли на нас:)

    @joy1 ако вади заби малата заради паднат имунитет може ниска т, а и значи дека организмот добро се бори и нема никакво 'жариште'. Имаше и ќерка ми пред 2 запче ниска т два дена и толку.
    А баш сакав да прашам дали тргна на работа и како се снаоѓаш?
     
  9. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Ноќеска многу лошо. Цела ноќ кашлаше, се превртуваше, на 10 минути се будеше со плачење.
    Денеска одбива да јаде, не знам како да го натерам.
    Секоја лажичка со нагон за повраќање.
    Да пикам со сила не бива, сабајле со сила му давав да јаде и на крај се ми исповрати.
    Како да го оставам гладен???
    Го ставам на града и нудам вода многу често.
    Прееска пак ми качи 39 температура. Многу го мачи кашлањето, многу..
    И температурава денеска аман, таман вчера помислив дека оди на подобро..
     
  10. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Не го форсирај со јадење не му носи душата, тешко му е. И ние возрасните кога сме болни немаме апетит. Нека цица и водичка ако си пие супер. Давај му полесна храна, кисело млеко да го освежи ако сака.

    Леле мајки периодов... Со лесно да поминете сите што си имате мака, побрзо оздравување на сите дечиња...
    Кога читам вака ми се иде да ја одложам контролата на 12 месеци :/
     
    На НаталиЛили и Jagoda123 им се допаѓа ова.
  11. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    @leona83 со помин да ви е побрзо да пројде исто и @Jagoda123 ќе помине мајки не се секирајте, давајте им повеќе течности ако одбиваат да јадат нормално е тоа кога сме ние возрасните болни,не ни се јаде не тие малечки,ставајте на чорапи оцет доста симнува тт може над 1г. кај деца исто почесто туширање, и само со живин топломер мерење знам кога имаше син ми тт. пред 1 месец ,дигиталниот покажуваше со 3,4 степени повеќе,исто правете им домашни пилешки супи,и јогурт кисело млеко давајте им исто е убаво за температура опаѓа од јогуртот...поздрав мајки бидете силни знам не е лесно,но мајки сме за нив се ќе издржиме...друго мање битно...
     
    На Jagoda123, zuto и leona83 им се допаѓа ова.
  12. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Оди кај матичната да го слушне штом кашла, а може и шлајмчиња да има па ги повраќа. Барем цица, не се секирај не е страшно. Има кажано др.јулија дека тоа е предност додека се разболуваат- мислам на можноста за цицање.
     
  13. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.586
    Пол:
    Женски
    Ги зедов анализите.Леукоцитоте ни се малце накачени-12 се и тромбоцитите.Но додека не добијам од брис резултат ништо не и давам.Т нема и добро си јаде.Но хемоглобинот и се спуштил на 109 :/ што ме изненади,бидејки внесува мн железо.
     
  14. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    @leona83 :( побрзо да помине и да не се повтори никогаш веќе!

    @Jagoda123 ти кажаа и другите мајки па и јас да се повторам. Тргнувам од себе оваа недела со гној на грлото и со непрекинато кашлање ( бев на амоксиклав, од вчера на сумамед ), живеам само на супа и тоа на сила и цедени портокали. Уста не можам да отворам, знам дека те плаши ама мака му е, душичката не му сака храна, не му е добро. Нека цица да се опорави пак ќе руча.
    Знам каква паника е кога не јадат, мојата со горните четворки добри две недели беше само на банана, јаболка и аптамил, па еве добра е. Не можеш на сила, можеш дамо контра ефект на храната да направиш.

    @joy1 се надевам не е ништо сериозно, малку се качени ...
     
    На leona83, joy1 и Jagoda123 им се допаѓа ова.
  15. Vertigo TJ

    Vertigo TJ Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2014
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    779
    Пол:
    Женски
    Да не има промена во мирисот на урината? Ваква асимптоматска температура со мирни леукоцити често знае да биде уринарна инфекција. Ништо страшно или невообичаено за мали деца, но многу досадно и тешко за искоренување.
     
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.586
    Пол:
    Женски
    Не се посомневав за урината бидејки не дава знаци дека ја боли,пече кога мокри но ке имам во предвид.Не ми текна на тоа ти благодарам.
     
  17. Пчела

    Пчела Популарен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.437
    Пол:
    Женски
    Ние денес бевме да ни земат брис од очи, грло и нос и мене и на бебушка. Никако не можеме да се отарасиме од гурелчиња во очите, се додека примаме капки нема ништо, ги прекинуваме и пак исто и се така во круг.
     
  18. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.449
    Допаѓања:
    34.365
    Пол:
    Женски
    I dvajcava se razbolea, malata se nastina od sabotata pocna da kasla i tt da kacuva . Denes i malovo isto
    do 39tt kacuvaa

    denes malovl zaspa na cicka, golemta vo skut kaj mene , saat vreme ne se pomrdnav dodeka ne gi premstiv da spijat vo krevet
    inaku denes majkami me natera damgi odnese kaj nea na rabota da gi zirne lekar , iakvo znam deka e viroza
    Sirupce za kaslanjeto dobivme i toa d toa
    se nadevam da pomine brzo :worried:
     
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.586
    Пол:
    Женски
    Колективно бебињава настинале сите :)
    Нека оздрават сите и брзо да се вратат во форма
     
    На snegulkata, zuto, Пчела и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.449
    Допаѓања:
    34.365
    Пол:
    Женски
    Ama i vremevo e loso , te toplo te ladno sonce gree , vetar duva i taka e
    nas ne zezna rodenen na otvoreno , skokaa ripaa se potea i taka
    tolku im fali

    posakuvam na site pobrzo ozdravuvanje