1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Денес пак бевме на контрола, многу хрчи. Правевме анализа на крв леукоцитите 10, а претходниот пат 8,3 исто и хемоглобинот беше 114, а сега 113 што пак е во ред и сите други параметри се во границите на нормалата. Пак сакаше да ни даде антибиотик и овој пат се побунив и сега сме само на инхалација. Прв пат му правам на инхалација се утепа од плачење, не сум ни сигурна дали добро ја правам.
     
  2. Пчела

    Пчела Популарен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.437
    Пол:
    Женски
    Ние правевме инхалации на 3 месеци и штом почнеше да плаче одма јас цице во уста и штама, ама искрено да ти кажам и мојата едвај издржуваше со маската на уста па и ја вадевме маската од уста и така инхалираше. Односно мм шеташе со маската по нас, нели мрда многу лево десно и тој со цревото по нас, смешки бевме.А ви прават ли дренажа?
     
  3. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Јас само што му ја ставам маската почнува да плачи и така го држам некое време па правиме пауза и така се додека не заврши инхалацијата. Жален е ептен вришти, пробува да ја тргне маската.
     
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.817
    Пол:
    Женски
    Јас не и ја прикачувам маската.Пуштам гласна музика ,во едната рака ја држам неа исправена во другата дршката од инхалатор со маската.И како луда викам опа опа на музиката ,играм и истовремено инхалирам.Т.с јас и ја држам маската во висина на носето и устата.Ако почне да прета го тргам и за 4-5 секунди пак и го приближувам уз игра.Дури и јас се демек инхалирам и смејам за да види дека нема страшно :)
     
    На Kiflicka05, leona83 и Пчела им се допаѓа ова.
  5. Пчела

    Пчела Популарен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.437
    Пол:
    Женски
    Извади му ја маската слободно, битно е парејата да ја дише, ако може некој да дојде со тебе и да го држи цревото, а ти малото ќе ти биде полесно. Помалку така плаче и носете си некоја играчка.Со помин нека е.
     
    На Kaffe му/ѝ се допаѓа ова.
  6. bruno.com

    bruno.com Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2014
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    254
    Пол:
    Женски
    I inhalator kupiv no ne saka samo sto ke i ja doblizam maskata pocnuva da place maz mi ja zalazuva no place se dere kako da ja zalazam veke nz kako ludi se pravime po doma :D
     
  7. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    За утре така ќе пробам. Мене некако во аптеката многу убавобне ми објаднија како со користи и сега ме буни таа течноста од инхалаторот односно од делот како филтер што е, дали е во ред така. Преска кога завршивме со инхалација и кога го исклучив се изненадив од водичката што истекуваше одоздола.
     
  8. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Не треба да тече водата и не треба да ти остане, од течноста се прави пареата која треба да излегува низ маската. Од прилика толку треба да трае и инхалацијата, додека се потроши. Би требало да има стрелка или некако да е означено како да го кажам ајде бурето, треба да е свртено кон бебето.
     
    На Kaffe му/ѝ се допаѓа ова.
  9. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.817
    Пол:
    Женски
    Брисот ни е негативен.Т нема само послабо јаде.Не добивме ништо ми рекоа да следам состојба
     
    На Jagoda123, LaDyDoLl, Nova и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.190
    Допаѓања:
    29.809
    Пол:
    Женски
    Не помисли на (поκρај запче) сκоκ во ρазвој можеби?
     
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.817
    Пол:
    Женски
    Мислев го надминавме :/
     
  12. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Како ви се дечињата денеска?
    Јас син ми чекам да стане од спиење и ќе го носам на лекар.
    Постојано качува висока температура, кашла, а од вчера и секрет од нос има.
    Единствено што се подобри е столицата и ништо друго.
    Ако до вчера успевав да го излажам со по некоја лажичка, денеска НИШТО не сака да јаде.
    Видов дека му течело и крв од носето и сега не знам дали го чепкал или не, не го видов.
    Веќе не знам паметот каде ми е, до дега барем малку од малку требаше да му сте стабилизира состојбата, но наместо тоа како да се влошува.
     
  13. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Колку денови е вака? Син ми дури на 5 ден почна да качува т на 12 саати, претходно на 4-5:( кај него од грлото е.крвна слика, грло, диши не диши и ќе каже др.што е,со додаток дека и ќе потрае уште некој ден.
     
  14. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Саботата се јавија првите симптоми (кашлаше по малку) неделата кулминираше, па го носев на дежурен, понеделникот беше подобар, а од вчера и носот почна да му тече, денеска веќе не сака ниту да јаде..
     
  15. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Уф леле мајки до времево ли е или до што. Од сабајле два пати му правам инхалација, плаче, но не како вчера. Вечер пред спиење пак ќе му направам и се надевам ќе е подобар. Денес не хрчи толку ама утре пак ќе го однесам на контрола.
     
  16. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Знам дека има посебна тема но тешко дека таму ќе добијам одговор. Дали дубак со јампер и посебен јампер имаат иста улога?
    Да се надополнам. Бевме денес на педијатар ја прегледа и кога и ги виде ноџињата рече дека не стои правилно. Ги шири стапалата нанадвор и гази со внатрешниот дел на стапалото. Рече дека мора да се користи џампер за да и се исправат нозете а може ќе треба и вежби. Да одиме на ортопед. Мамички дали некоја има вакво искуство? Извинете што ќе прашам но како стојат вашите бебуши? На прсти? Фала ви
     
  17. Vertigo TJ

    Vertigo TJ Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2014
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    779
    Пол:
    Женски
    Ортопедите строго забрануваат користење на дубак затоа што поттикнува неправилно газење (на прсти или со еден дел од стапалото). За џампер не сум сигурна но најдобро е да се консултираш со ортопед пред да купуваш било што. Го препорачувам Мајчин Дом и за ортопед и евентуално за вежбање ако има потреба.
     
  18. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу. Утре сме на ортопед па ке видиме што ќе рече. :worried:
     
  19. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Денес бевме на контрола (12 месеци). Како што веќе пишав во темата доење, ме советуваа дека веќе е редно време да го одбијам син ми. Ме искараа затоа што не пиел вода, не јадел сам и поцврста храна. А јас се би дала да пропие вода и да го натерам да пикне барем едно залче во уста сам, но не по секоја цена да се дави и плаче, како што ме советуваа таму.
    Од советите што не ме бендисаа ќе ги издвојам и предлозите за храна: Пржено јајце, леб и зденка, путер, павлака (ова ни ние не јадеме дома)
    Можеби и јас претерувам, ама гледам дека детето не ми е спремно за некои работи и не се вклопува во оној "шаблон" на кој тие се научени. Се надевам дека не правам голем грев што не го форсирам до толку. Секојдневно му нудам и вода и фингер фуд и овошје, но во одредена мера.
    И искрено жал ми е да го оставам детето гладно и жедно цел ден само ако не му се бендиса некој вкус или ако не знае како да се напие вода.
     
    На marchi-cool, Jagoda123, green.eyes и 6 други им се допаѓа ова.
  20. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Од утре ќе се биде подобар. Бевте ли на лекар? Кај син ми на грлото се гледа и гној:( а душичка вика ништо не ме боли...