1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Вчера бевме кај матичната. Вика дека нема ништо на плуќа, само благо зацрвенето грло.
    Направивме крвна слика, резултатите се супер. Требаше и урина да испитаме, но беше доцна. Го оставивме тоа за денеска. Доктотката вика дека ова може да се симптоми и за уринарна инфекција, поради високата тт сака и тоа да го испитаме.
    Инаку кашлањето воопшто не стивнува, со температура сме постојано и ништо не сака да јаде. Мене полошо ми изгледа, докторката вика добар е.
    Нервите ги изгубив :(
     
  2. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски

    Немам искуство, бебчето ми е уште мало, ама и од овој аспект се согласувам со тебе дека не треба да се форсира детето. Не сите во исто време пројадуваат се, а башка се менуваат во еден ден. Ако не сакал вода, преку ноќ може да пропие и да му е убава.

    Не се сите деца по шаблон, живи суштества сме, нормално е да се разликуваме. Барем јас така мислам.

    А да одбиеш дете од доење, само заради друга храна за мене е бесцелно. Кој гарантира дека ќе пројаде се што треба по шаблон да пројаде? Демек ќе се прегладне па така ќе биде "дај шта даш"? На дете од 1 година??? Некако не ми оди таа логика.

    Нека пишат ако не и поискусните мами, јас ова вака само како гледиште го давам, не значи дека сум во право.
     
    На marchi-cool, Annath, zuto и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. mamita83

    mamita83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2014
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    426
    Мене ми е несватливо да те советува педијатар да го одбиеш, сега напротив се советува да се дои до полни 24 месеци, секако тоа е индивидуално како сакаш и како си го осеќаш детето. Ќерка ми цицаше до полни 16 месеци потоа сама престана да бара, јас не ја понудив и се одби.
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  4. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Епа така ми рече, време било. Дури ми рече и дека затоа вода не сака да пие, оти цицал. Рече да не му давам да цица преку ден ич и дека сам ќе побара вода, само пред спиење може да цица и навечер пак да не му давам. Инаку син ми не дека не сака вода, туку не знае да пие од ништо и сме во процес на учење. Затоа и не сакам да го одбијам сега, ми е страв ако не се научи уште цицање да му скратам летово.

    Туку сакав да ве прашам за Д3 капките. Ми рекоа да ги прекинеме до есен. Ваши искуства?
     
  5. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Мајки јас незнам што да правам денес пак бевме на контрола пак хрчи, но не како предходно и ни препишаа пак антибиотик. Крвна слика си е во ред, температура нема ама малку хрчи и за тоа антибиотик.
     
  6. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    А инхалации да му правиш? Ќе му помогне многу. Или држи го над пареа, покријте се со крпа, занимавај го додека сте така, играјте си. Антибиотик само за ова, мене лично ми е нелогично, јас лично не би му дала. Сепак твоја одлука си е, ти најдобро си го познаваш детето и ќе одлучиш дали му требаат антибиотици :)
     
    На Kaffe му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Му правам инхалација, во вторникот кога бевме на контрола многу повеќе хрчеше и јас несакам да му давам антибиотик.
     
  8. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Мајка не се нервирај така растат деца знам дека што и да ти кажам ти пак ќе се нервираш,ЕДНА Е МАЈКА,го поминав истото пред месец дена 4 дена беше син ми со тт,и една недела со проливче можно е да уринарна инфекција кога веќе сите наоди се чисти,да не е некое забче во прашање обично нејадењето понекогаш знае да биде знак за забче сеуште има темп?и колку му се покачува со помин да е...како се другите @leona83 и @joy1?
     
    На leona83 и Jagoda123 им се допаѓа ова.
  9. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.535
    Пол:
    Женски
    @TIGARCE86 ние сме добро :)
    Немаме Т веке .Малце се нафрли на грбот може беше тоа реакција на температурата евентуално алергија на магданос.
    Тоа ни е ново воведено.
     
    На Kitten, zuto и TIGARCE86 им се допаѓа ова.
  10. jasmina83

    jasmina83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2013
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    77
    Ne znam za tebe ama eve kaj mene pred 10 dena pogolemoto dete sega ke polni 6 godinki nastina kaslase ,hrcese so temperatura taka ga ostaviv 3 dena doma so cajce pazi ga so masiranje ama ne bidna i opa nastna i maloto a ima samo 3 meseci,pocna po malku da kasla gi odnesov na lekar i na dvajcata im dade antibiotik maloto samo kaslasese si bese vo red koga go odnesov i bez dvoumenje odma mu dadov antibiotik i od vecerta kaslanje sto da ti kazam narednite 3 dena kako pusac kaslase i ako ne mu go dadov antibiotikot mos poloso ke bese,samo sakam da ti kazam ako ne pominuva za 3, 4 dena da ima temp i da kasla odnesi go na lekar dadi mu antibiotik da ne se mace deteto .
     
  11. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Па ако му се намалува хрчењето, значи полека ама сигурно поминува :) Не му се секирај, ќе помине скоро, ќе биде како нов :*
     
    На Kaffe му/ѝ се допаѓа ова.
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.535
    Пол:
    Женски
    А што ако кашла на алергиска база?Што ви вреди антибиотик тогаш?
    Само кашлица без Т без други симтоми не е за антибиотик.На тој начин ги маскирате симптомите ,но не ги лечите.После недела две пак истото ке се пофтори.
    За кашлица имате сирупи на природна база,прополис,мед за над година,чаеви,инхалации.
    Кашлица како симптом може да трае и до 10 дена.
     
  13. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    леле жуто по советите изгледа сме кај истата докторка, и мојата ме советуваше да не му давам да цица за да јаде. А јас и велев можеби заби вади па затоа сака само цице а несака тврда храна, а она упорна не оти цица се залажува и затоа несака кашички. И испадна по мое за рок од 2недели ги извади сите 4кеца проследени со скок во развој и еве сега си смени, си почна и кашички и цице и водичка. Може период е и кај вас ќе се среди не се секирај, a D3 ми рече само од 15јули до 1септември да ги прекинам и ќе ја послушам, какво е времево нема никаде сонце а фонтанелата уште не му е затворена
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  14. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Син ми кашла 3 месеци на алергиска база испитуваме во моментот на што е алергичен се претпоставува дека е на некој вид на храна,ама не е сигурно имаш право не секогаш кашлицата е настинка...и нас што се не ни дадоа џабе уште си кашла зрело,и дури сега им текна дека е алергија јас цело време им викав алергија е, не мал бил за алергија...
     
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.535
    Пол:
    Женски
    ^
    Па направете алерго тест на храна.Но ке треба во вена да го боцнат :(
     
  16. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Мила, моево јаде, не е проблем тоа. Е сега, малку е пребирлив и не бендисува се што ќе направам, ама тоа повеќе се однесува на овошјето (тој проблем го имаме уште од почеток). Се друго си јаде и количински убаво си јаде. Работава беше за непиењето вода и затоа што веќе наполнил една година. (facepalm)

    Пак да им посакам на сите дечиња полесно и побрзо оздравување. Мајки издржете.:muscle:
     
    На chocolade, leona83, mila25ve и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    @TIGARCE86 не е запче, а температурата му е над 38.5 (со дигитален топломер мерам, но секогаш одземам по пола степен од тоа што го покажува)
    Преку ден е супер, расположен е, се смешка и покрај тоа што има висока температура не се предава.
    Ноќите ни се многу тешки!
    Земав урина, сега ќе ја носам во лабораторија и ќе видиме што ќе кажат резултатите.
    Туку, мајки ве молам за совет како да го натерам да јаде?
    Значи, веќе неколку дена не готвам стандардна храна и немам ред на оборците.
    Му нудам банана, кисело млеко, палента со кисело млеко, јуфки со урда, попара со леб и јогурт, пире од компир.. НИШТО не сака да јаде!
    Ќе го види тањирчето и уште пред да му дадам лажичка има нагон за повраќање.
    Во ред ли е на 14 месеци да го оставам само на доење? Многу ми е страв!
    @joy1 не воведувај нови намирници додека не се опорави малата.
     
  18. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.535
    Пол:
    Женски
    @Jagoda123 добри сме сега.Ова со воведување магданос ми беше пропуст.

    Баш ми е жал што се мачите вака.Не се секавам но брис правевте ли?
    Нуди течности за да не дехидрира па колку јаде толку.Мн е тешко те разбирам ,но мора да помине .И дали сте сигурни дека не е грло,крајници?Колку ви се леукоцитите и седиментацијата?
     
  19. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Не правевме брис, нудам вода (зошто само вода пие) и го ставам често на цице.
    Грлото е благо зацрвенето, на плуќа нема ништо.
    Кога го однесов на дежурен докторката го слушна и рече дека има наод на плуќа и запиша бронхит. Матичната вика дека не изгледа како да е бронхит или евентуално и да било тоа, сега оди на подобро само ја буни многу високата температура, па затоа бара урина да испитаме.
    Крвната слика ми остана кај нејзе, но знам дека се беше во најдобар ред.
    Ако се уредни и резултатите од урината ќе барам брис од нос и грло да направиме.
     
  20. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Дa @Jagoda123 oбaвезнo прaвете и брис чистo дa сте си мирни,темперaтурaтa гo oмaлaксувa зaтoa не сaкa дa јaде душиче си имa мaкa,aкo е сaмo нa дoење немa гaјле не гo фoрсирaј, штoм не сaкa ништo ти нуди,ќе си прoјaде пaк сo пoмин дa ви е брзo дa oздрaвите...
     
    Последна измена: 28 мај 2015
    На Jagoda123 и zuto им се допаѓа ова.