1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.374
    Јас користам обичен бел,си го мелам сама во мелницата и вчера баш го направив со морков и тиквица,на бебе и се бендиса многу :)
     
    На bile1986 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. heppymom

    heppymom Активен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2014
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски

    Земав и јас мелен ориз и бебуш си го јаде многу, сакав да прашам,можам ли да земам ориз мелен мешано со јаболко видов дека има такви има и млеко во нив ?
     
  3. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.537
    Пол:
    Женски
    Сигурно има ад внатре така да во ред е мислам :)
     
    На heppymom му/ѝ се допаѓа ова.
  4. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Пак јас со прашање.

    Од вчера попладне некако топличок е малиот, по цело тело. Мерев температура неколку пати, има 37.0 во газето, значи нема. Мерев и со дигитален и со живин, исто ми покажуваат. Не е многу облечен, денес е само по боди со кратки, кратки панталончиња и тенки чорапчиња. Истовремено и носот му е затнат, друг некој проблем не пројавува, освен од време на време нервоза во запчињата. :( Од што може да е така затоплен, а нема температура?
     
  5. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Оризот од ХИПП и од Сочева долина ми нема врска со тој ориз во зрна ние што го јадеме. Имам и од тој од ХИП и од Сончева долина. Кога ќе ми се потрошат ќе почнам да давам од нашиот од зрна. Мене ми е највкусен :)
     
  6. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Јас купив обичен ориз и побарав да ми го сомелат. Тој на Сончева долина ми е многу бел, а на Хип не сум го пробала.
     
  7. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Јас му давам Кочански ориз, го варам па го блендирам. Му додавам ќефир или цвекло зошто многу е блуткав инаку.
     
  8. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Sirenje i urda od koi davate? Nesoleni, se razbira, no koi gi koristite?
     
  9. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Урда Здеавје радово. А сирење несолено не знам дали има. Немам дадено сеуште.
     
  10. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Денес сум лута,лута најлута на сите доктори.Пред една недела синко почна да кашла,шлајм да има и со носето мака.Го носев вечерта на прва помош а утредента на матичен и од двете места добив одговор дека се му е до носето затоа се дави и има шлајмче,ми дадоа витамин Ц капки,Тонимер софт спреј за во носе и алмацин шуруп,ама од шурупот ако крене температура,секретот му стане зелен или почне да кашла длабоко само тогаш да му давам.Тој почна да кашла му давав и после 7 дена требаше на контрола.И денес појдовме и ми вика ти не си нормална требало да го донесеш детево порано види како кашла ќе фати плеумонија или бронхит,ајде крв да провериме ајде ЦРП или ЦПР.Јас и реков ти ми рече да дојдам за 7 дена,а таа се правда и уште мене ме прави будала.Бидејќи детето не прифаќа никакво шише,чаша.сламка и упте незз што немам пробано не сакак никакви течности само цица и ми вика ти си крива дека не му даваш течности затоа ти има шлајм детето.
     
  11. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски

    Еееејјјј.... Како не! Тоа со течностите и шлајмот врска нема!! Шлајмот е обично продукт на вирус / бактерија, настинка или пак алергија... И ај што има врска тоа??

    Пиши црп-то како е. Јас знам дека не треба да е над два. Бебе ако има многу шлајм од носот, носи го на орл на аспирација. Нека му истргаат се, да не слезе накај плуќа.
     
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.537
    Пол:
    Женски
    Течностите го разводенуваат шлајмот и со тоа помагаат лесно да се исфрли(искашла или искака).И да не се лепи на плучата затоа се мн битни :)
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  13. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски

    ЦРП му е 8,6 вика вироза е,а шурупот е сумамед.
     
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.537
    Пол:
    Женски
    Јак антибиотик а вирус.Ако е вирус нема тој да ви делува.
     
  15. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски

    Кој пат да го фатам и што да правам стварно незз.Тераме вака до понеделник па ќе видам што ќе ми рече,дали има некое подобрување.Од шурупот треба да пие 5 дена.
     
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.537
    Пол:
    Женски
    ^
    Ако често се полни со шлајм а нема Т може ви е алергија на нешто.
     
  17. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски

    Ни Т ни црвено грло ништо,само кашла и хрчи од шлајмот.
     
  18. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    @joy1
    @tincemajmunce
    Точно дека течности помагаат, но далеку се причина за шлајм, а јас така ја сфатив Тинче дека и рекла докторката. А ако си цица детето често и убаво, не верувам дека нема доволно течности...

    Се согласувам дека нема поента сумамед на вироза! Башка сумамедот е стварно јак антибиотик... Значи како си вадат од ракав терапија, браво...

    Тинче, покачено е црп-то. Не ќе да е алергија... Мислам дека веројатно се работи за некоја бактерија. Моја препорака е да си направите брис од нос и грло.
     
    На tincemajmunce му/ѝ се допаѓа ова.
  19. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    zeni ve molam za sovet,dali vaka se manifestira alergija,pred nekoj den sin mi jadese krusa varena i posle toa na rakata odozdola mu se pokaza crvenilo,po nekolku dena se podsmiri i ne bev sigurna deka e od krusata ama vcera me vide kako jadam krusa i sakase i jas mu dadov,ja grickase so zabi i sokot go piese i sabajle sto da vidam,vakov i i na celoto ima sto da pravam??sto da mackam ? 06072015075.jpg 06072015074.jpg
     
  20. heppymom

    heppymom Активен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2014
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Да да сигурно му е од крушата, ние вакви бевме.од праска, отидовме одма налекар ни дадоа рецепта да си купиме инекција па го буцнаа и за неполн саат исчезнаа, нас инекција ни дадоа зошто мал во месеци бил па затоа друго не можеле да ни дадат.