1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    bese malku vcera sabajle ama bevme na more i citav na
    net deka od solenata voda moze da se prosiri i plus vecerta so krusata i ete ti.. uff se nerviram oti vaka... pa citam deka se mackalo krema vrz osnova na kortizon ... neznam sto da pravam,imame 8 meseci
     
  2. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    @tincemajmunce како сте денес? И ние имавме проблем со носот, нас не спаси аспирација во Неуромедика.

    @N.Kety да сум на твое место итно би одела на кожно.
     
    На heppymom му/ѝ се допаѓа ова.
  3. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    ovde se e so zakazuvanje kaj da go nosam osven kaj pedijatar i ja neznam,mora da baram nekoj na privatno,ako ne prifati,oti so denovi raceto mu e crveno ama ne tolku,epten malku,ama deneska e epten mnogu... sinoka pa mu dadoa i sliva da jade .-. moze od toa e.. duri se svrtam jas veke mu piknale vo usta.. obicna sliva uf bre uste ova mi fali
     
  4. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Нема пробано слива досега? Сега не си сигурна дали од сливата или крушата :(

    Знам како е со закажувањето, исто е секаде :| Ако ништо друго, носи го на ургентен, може ќе почекаш ама ќе го прегледаат денес, и ќе испитаат од што е. (ова под претпоставка дека системот слично им функционира како овде)
     
    На heppymom му/ѝ се допаѓа ова.
  5. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    sliva nema nikakva probano,oti ne najdov i vcera sveki bese kupila od onie sto se pravi akohol,taa obicno nikogas ne mi se mesa i ne dava bez moe odobrenie ama sinoka posle vecera da probal (ete proba) .. da da sto vikas samo na urgenet,pa isto e kako tamu.

    ne sum sigurna od sto e,krusata ja lizese samo a slivata ja izede cela, pa po logicno mi e da e od slivata :( ete zosto jas ne davam nikoj da mi se mesa okolu deteto i samo strogo so site i so majki i so svekrvi i site ostanati
     
    На Kaetana, heppymom и green.eyes им се допаѓа ова.
  6. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Оф леле, зашто така се мешаат, барем да прашаат дали јадел или не јадел нешто, па да дадат :| Се нервирам, и мајка ми вака му даде путер на малиот, а немаше пробано, среќа несолен се погоди.

    Ќе се среди се, не се секирај :* Не се нервирај само, и подобро би било да го однесеш да го видат. И пиши како е :*
     
    На heppymom му/ѝ се допаѓа ова.
  7. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    kuti majka mi e beter,taa i madza bi mu dala i mi se smee na kasickite sto mu gi pravam primer,tikva i jabolko,cveklo i oriz, mi vika ti si zabegana ahah abe so da ti kazam poarno sto e 2000km podaleku :D

    ti blagodaram na utexata,znam deka ke se sredi ama prv pat mu se slucuva nesto i zatoa jas ispaniciv odma.
    :* :*
     
    На heppymom и green.eyes им се допаѓа ова.
  8. heppymom

    heppymom Активен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2014
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Ајде за се има Прв пат ке помине не се нервирај види однеси го ќе му дадат нешто ќе помине,а за мајкиве бабиве секаде е исто и мојата мајка вика,, ние како ве израснавме се ви дававме па што вие, а не сега ова не тоа не,, и ми се смее,што ке им правиш,ама па за среќа мајками прашува а свекрвами,, лелеее гледа му дадов да лизне,, таа е што ке правиш....
    Ајде пиши ни за бебуш :)
     
    На green.eyes и N.Kety им се допаѓа ова.
  9. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Носи го на педијатар секако и он знае нешто. Може ќе ти даде упат приоритетен? Пази го да не му се дава ништо ново што нема пробано. И крушка не му давај. Штом се шири може да почне и да го чеша(си имав јас мака со алергии). Ако не па и на приватен носи го. Само да не се влоши ситуацијата. Не се секирај, ќе помине но штом гледаш дека се шири мора да се превземе нешто. со помин.
     
  10. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    ne mi e bitno dali e privaten ili ne jas i taka go nosam na privaten pedijatar,eve go sega stana od spienje i gledam ima i na drugata raka :(
    blagodaram mila
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  11. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.475
    Допаѓања:
    15.279
    @N.Kety душиче мало,нека му е со помин
    Мене мојава женска во рок од 24 часа животот ми го скрати ,ми падна два пати пред мои очи,среќа не плачеше многу,а денес ја држев во рацете и плинското ми беше уклучено и топлев вода и го исклучив и да го тргнам џезвето,она одма се подаде со раката да го фати плинското и се изгоре малку,плачеше долго едвај ја смирив и заспа,и ја ладев раката,незнам што да и ставам знаете ли?Нека е жива и здрава ама многу е темпераментна
     
  12. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Душа мила, јас рачето што му го видов на слика мислам кнедла ми се заглави во грло. Извести не што ќе направиш.
     
  13. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    ЈАс се изгорев пред 2 дена, бутнав прсти во врел зејтин. Намачкав паста за заби и одкако се исуши, се заплакнав и ми помина. :)
     
    На heppymom и azelea им се допаѓа ова.
  14. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.314
    Допаѓања:
    28.145
    Пол:
    Женски

    Бевме денес на контрола подобар е ни ги прекинаа лекарствата и инхалациите.Од сумамедот ако више немало да го конзумира ке имал уште дејство.....Го слушаше и вика од еднава страна е чист од другава има уште малку ама за 10-ина дена ќе му поминело скроз.Најискрено се надевам.Позз за куклата малечка.
     
    На chocolade и green.eyes им се допаѓа ова.
  15. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.475
    Допаѓања:
    15.279
    Абе шознам,ќе ја излиже пастата ако и ставам,а еве сега гледам и плик и се направи ама не плаче,изгледа на ја боли
     
  16. Devojka100

    Devojka100 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    154
    Пол:
    Женски
    ve molam za pomos eve edna nedela kako moeto 8 mesecno bebe kaka duri po 6 pati na den duri i povise ne znam dali toa e normalno si jade redovno
     
  17. heppymom

    heppymom Активен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2014
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    @azelea
    Офф мило сигурно ја пече многу...
    А да пробаш кантереон да ставиш,ке и помине со сигурност и нема да се познава ништо, чим ти е страв дане лиже од тоа тогас стави на газа и стави завојче барем по еден саат да отстои
     
    На Devojka100 и azelea им се допаѓа ова.
  18. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.314
    Допаѓања:
    28.145
    Пол:
    Женски
    Мамички може да има врска зголеменото потење со намалено мокрење???
    Синко овие 2-3 дена претерано се поти а расоблечен е и заприметувам дека помалку мокри пелените скоро суви или сосема малку исто јаде како и претходно,течности пробувам да му давам не прифаќа никако се плука,само цица.
     
  19. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.191
    Допаѓања:
    29.838
    Пол:
    Женски
    Ноρмално е,течностите моρа да ги исфρли телото,или пρеκу моκρење или со потење.
    За нејадењето сигуρно до вρемево е,нагли пρомени и жештини,нам ни смета а не па на бебињата.
    За пиењето течности,ние 11+ сме,па по голтκа водичκа(читај со сила) пиеме и цицаме :)
     
    На heppymom и tincemajmunce им се допаѓа ова.
  20. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.314
    Допаѓања:
    28.145
    Пол:
    Женски

    Ме фати малку паника дека послабо мокри,а за јадење сабајлешниот оброк супер го јаде,ама попладневниот со мака едвај.За течности со све имам пробано шишиња и чашки(со обично и со силиконско клунче) и цуцли не сака да види,со сламка,со лажиче со чаша обична а бе никако и тие 2-3 капки што ке му дојдат во уста ги плука и прави БРРРР.:P нешто слично вака..хехех
     
    На LaDyDoLl и heppymom им се допаѓа ова.