1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Колку спијат вашите бебиња преку ден? Моево од бебе што спие 3 пати, два пати по 2 часа и еднаш по 1 час смени скроз и спие едвај еднаш по 1.30 час. Се и е поинтересно од спиење, лази во креветче никако не можам да ја успијам. Затоа е кенкава, трие очи и се кубе од што и се спие :/
     
    На heppymom му/ѝ се допаѓа ова.
  2. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.374
    Ох мила ако ти е за утеха мојава не спие од 2 месеци,по пола саат најмногу три пати на ден,од што е многу љубопитна не спие да не испушти нешто,е незнам што да направам да спие подолго,затоа дење како турбо машина сум,немам време ни да одморам со неа,додека легне станала.Многу ретко се случува да заспие 2-3 саати,посебно кога сме на гости кај бабите таму и е подруга климата изгледа:),ама затоа навечер легнува и не мрднува до сабајле.
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  3. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Mила од жешково им е еве го мојот од 4 саати преку ден спиење од кога фатија жештиниве,едвај 2 саати спие преку ден,цело време е нервозен кенкав едвај јаде не па друго, и нас ни сметаат жештините ама и нив...душички
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  4. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Мојот од кога е роден ни ден ни ноќ има врзано 2 сати сон.Максимумот му е од 45-60 мин.Стануваме во 6(ова му е навика уште од болница и никако да ја смени) па во 8 се успиваме до крај 8:30-8-45 спие,па крај 12 исто спие 30-45 минути,па крај 16 пак 30-45мин.И во 21 се успиваме демек за цела ноќ ама на секое прета или ќе му дадам да цица па ќе продолжи да спие,некогаш не сака да цица се трга па морам да го земам да го нишам.И по цели ноќи неспана.Слатки маки....
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  5. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Moevo buce si fati red i spie po 3 pati vo tekot na denot.Stanuva vo 7 pa prezaspiva so setanje vo kolicka od 9 do 11.Pa posle od 14 do 15 nekogas 16 i na kraj 18 do 19 i okolu 21-22 zaspivame do sabajle so kratki budenja za cicanje.Ova e vaka letovo bidejki denot e podolg.Zimava ke si legnuvame porano valjda ke vidime.
     
    На heppymom и chocolade им се допаѓа ова.
  6. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.222
    Допаѓања:
    30.272
    Пол:
    Женски
    Синκо спие два пати по 1.5-2ч во теκот на денот. Еднаш κај 10.30ч и после κај 16ч. и навечеρ 21-21.30ч тој моρа да е заспан обавезно. Наутρо ρано се буди од 7ч сκоρо затоа два пати пρеспива.
     
    На chocolade и joy1 им се допаѓа ова.
  7. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Ауу мајќи се засрамив што се пожалив :) Па имало и полошо. Иначе не и е од топло на мојата, кога заспива ја уклучуваме климата колку малку да излади :) Еве денес ми јави дадилката спиела 2 ипол часа. Секој ден различно :^)
     
  8. IveBrajan

    IveBrajan Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    593
    Синко мој изгледа најмалку спие. Навечер заспива меѓу 10 и 11 а се буди најкасно до 8 со тоа што од 7 до 8 сабајле спие повуци потегни. Ќе подотвори очи, јас тапкам по газе да презаспие. Ноќе станува 3 пати а некогаш и 4. Дење дремнува на секои два саата и тоа само по пола саат. Што попрво да прави мама во тој пола саат хаха :)
     
    На tincemajmunce му/ѝ се допаѓа ова.
  9. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.530
    Пол:
    Женски
    Мојата до 12:30 ноке не легнува :(
    Од каде и енергија толку да игра незнам
     
  10. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    И малиот изгледа е во некоја фаза на менување ритам. Претходно на 2 саати го успивав, спиеше 3 пати на ден, од пред некое време на секои 3 саати по два пати на ден. Сега не можам никако да го успијам. Со минимум пола саат нишкање, на крај се предава. Можно е да му е доволно со еднаш спиење, ама никако не сум.....Во Окомври треба да тргне во градинка, ни рекоа ако е можно до тогаш да му го приспособиме ритамот околу 11:00 да спие, тогаш преспиваат. Не знам дали да му менувам со едно спиење или не :|
     
  11. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Се зависи од детето, може ќе го успијат во 11 но ако е спанко дали ќе издржи после до 8-9 вечер? Може ќе му се приспие накај 6 па после ќе ти седи до 23.00.
    @joy1 до колку спиете сабајле?
     
  12. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Баш затоа и се мислам како ќе биде најбезболно за него, а таму дека ќе го успиваат...тешко. Проблем плус е тоа што уште се успива само во раце, е од тоа како ќе го одвикнеме стварно немам претстава. За ноќе не е страшно, во последно време и сам се успива, ама дење.....Како и да е, треба поскоро да делуваме и да почнеме некако со адаптација, не сакам одеднаш да му дојде се. Иако долго време на почеток нема да седи по цел ден, сепак е треба поголем период на приспособување.
     
  13. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    На другарка ми не спие во градинка затоа штом го земат дома запива :) Има и такви. Со лесно нека ти е, се надевам до тогаш ќе се навикнете да спиете во креветче, сами :)
     
    На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.530
    Пол:
    Женски
    Зависи..
    Сабајле станала во 10:30 ,обично станува околу 8:30.

    Еве ја спие веке пола час :)
    Ке биде чудо некое
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  15. mama31

    mama31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2014
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    243
    Моето слично како на @tincemajmunce од ко е родено и мислев ќе смени, ама не а ќе прави 2 год во септември.;( Јас не знам кај грешам. Како на другиве им спијат барем ноќе. Јас да имам врзано 2 саати ноќе, можеби немаше да бидам толку отепана и нерасположена, а и за детето не чини, иако тој само кемка, го земам в раце и одма презаспива и така на секој саат, а ако не го земам, мн плаче. Не легнал пред полноќ никогаш, а прилично ранобуден е :sweat::sweat::sweat:
    Еве вие кажете ми дали е до детето или до мене??? Што вели @azelea барем навечер не мрднува до сабалје. Блазеси и.Моето ни дење ни ноќе врзан сон. 2 години до сега. До кога? За ништо не сум способна:yawn:;(
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  16. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски

    Мене ми викаа чекај до 6 недели ќе смени,па 2-3 ама еве уште некој ден ќе прави 8 месеци а сеуште е ист.Да грешиме некаде не верувам такви ни се децата.Нека се здрави и живи а за нас сон(за мене е поим)Еве веќе 8 месеци како не сум спиена.Тој уморува 5 луге околу него едвај ќе го заспијам и станал за 30 минути со енергија што да ти кажувам а мене ми се плаче.хехехе
    Све пробав дури и со свекрва ми го имам оставено да спие навечер демек да не ме сеќава мене до него ама не пак исто.Еве синојка буквално на секои 45 мин се будеше му давам да цица не сака,да го оставам да лежи ќе се разбуди скроз,го земам го нишкам продолжува со спиење,за 45-60 мин пак истото и од 6 сабајле сме будни нема шанси да се успие некогаш како будилник е секој ден крај 6 е буден.
     
  17. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.374
    Ох душичке јака ти душа,па јас незнам бре од кај имаат толку енергија,јас се жалам за дење,ама па имало и бетер
     
  18. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Изгледа ќе ми треба среќа за успивањево сам :) Синоќа пробавме, го нишкаше сопругот, го смири, го стави полузаспан во креветче. За некое време почна да кенка, па после почна да плаче. Леле колку плачеше ;( Не знаевме дали да почекаме сам да се успие, сопругот викаше демек тргнавме, издржи до крај, ама не издржав, отидов го земав во раце. :| Знам дека може згрешив, ама не можев да издржам. Многу беше навреден, се жалеше едно 20 минути не се смируваше, ко да ме караше што сме го оставиле сам. Очињата цели закрвавени му беа, што од умор, што од плачење. :| Не знам како ќе оди се ова.

    Твојата сама се успива? Како ја научи, дај совет :| Нека каже и некој друг совет, се е добредојдено :|
     
  19. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Мојата сама се научи да си заспива сама. Додека цицаше заспиваше на града. Потоа почнав да ја ставам во креветче, шишето и штом и завршеше млекото си се вртеше на друга страна и заспиваше. Сега кога порасна почна малку да се буни и она, ќенка плаче, лази во креветче сега и ес превртува многу додека заспие па затоа или и пеам песничка или ја милувам по главчето, грбот. Со татко и сама заспива. Со мене се мази :) Јас НИКОГАШ ја немам нишкано, никогаш! И кога ќе ја занишкаше некој одма се бунев. Не би можела совет да ти дадам како да го одвикнеш но знам дека е лошо одеднаш да го оставиш сам да заспие. Биди до него, за да не се чувствува дека е оставен одеднаш сам. По грбчето милувај го по малку. Ако плаче многу, земи смири го, па пак остави го. Може ќе успееш не знам. И не се откажувај од прв ден, биди упорна :)
     
    На ZojaP, joy1 и green.eyes им се допаѓа ова.
  20. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    И ние ја уклучуваме ама ич не ја сакам ради бебуш а без клима ќе поцркаме од друга страна,климите се жива болест ама затоа си дојдовме Битола,тука е многу поладно и ноќите се свежи,милина е па си одиме Преспа и таму ни е ладничко ќе ни биде мераци без клима убав период...
     
    На Kaetana, azelea, chocolade и 1 друга личност им се допаѓа ова.