1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Мамички да си сподалем каква бурна ноќ имавме. Бебе вчера весело се ок, исто и денес сабајле. Но вечерта ни помина во плачење, повеќе кенкање. Со мм никако не можевме да ја смириме. Кога ќе се измореше мн ќе заспиење едно 15-20 мин, потоа повторно плачење по цел час. Цуцлата мислам ќе ја искорнеше, шишето го џвакаше, прстите исто така. По тоа заклучив дека и се забите, но дали е можно волку плачење од заби? Да не и е нешто друго? Вака весела е денес, само одбива да јаде :(
     
  2. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Најверојатно е запче. И малиот мој има така реагирано, да не знае што да направи веќе од болка, и рачињата си ги гризе :( Кај него е проблем додека заспие, после не се буди, ама затоа успивањето е пекол и за него и за нас :( Може уште не се гледа дека ќе излегува некое запче, ама некој процес внатре има сигурно. По реакциите исто како кај врапчево мое кога вади заби.
     
  3. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Ние сме немале вакви “бурни“ ноќи до сега. Плачела да ама брзо се смирувала и врзувала по 2-3 часа сон. Ај те молам кажи освен тие кремите дали има нешто да ја мачкам за да и ги ублажам болките? Ми викаат дека бело вино помага, ама што знам :/
     
    На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
  4. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Јас не знам за ништо друго што се мачка освен тие геловите :( Кај малиот помагаат само 10-15 минути максимум. За бело вино не сум чула на друго место, сум прочитала овде на форумов, до сега не сум употребила. Може кај нас ќе начекаш нешто, овде па се скроз против било што, само велат „ќе помине, ќе пробие запчето и ќе му помине“. :devil: Они препорачуваат ако стварно има многу болки и е премногу нервозен, да му ставам чепче (парацетамол) да му ги намали болките. До сега 2 пати му имам ставено, помогна во следните 4-5 саати, го смири малку. Ама сепак сум против чепчиња, освен во многу неопходни ситуации, како што беше тие два пати. Инаку не сака ни гел да му намачкаме, барем за да може да пие млекце, се бори и со раце и со нозе :D, или ако евентуално успееме да протнеме прст да го намачкаме, гризе како ајкула :D Он си помага со тоа што ги гризе пластичните играчки, и било што друго ако начека. За спиењето, сме имале 3-4 такви бурни ноќи до сега, само малово се будеше на секој саат, понекогаш со плачење.
    Ако дознаеш за нешто друго, те молам пиши :*
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  5. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    ^
    Не играјте игри со чепчиња ако нема Т.Ке ви ја симне нагло температурата која и онака не е висока и може фрас да добие.А тоа недај боже да го осетите на своја кожа.
     
    На chocolade и green.eyes им се допаѓа ова.
  6. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Чепчињата во секој случај се лоши, затоа и јас ги избегнувам, тие два пати веќе беше многу очајно, не знаеше веќе што да направи од болка, ништо не помагаше :( За последните 3 запчиња не беше толку страшно, мислам дека веќе е навикнат на чувството, па и подобро се справува со болката, така да се надевам нема веќе да имам причина да ги употребам.

    Инаку, овде се послаби чепчињата, за деца до 10кг или до 1 година се од 60мг, кај нас знам дека се од 80мг.
     
  7. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    30.319
    Пол:
    Женски
    И ние се пρиκлучуваме κон гρупата "немиρни" бебиња. Ние имаме ρастечено носе и очи и κенκави сме по цела ноќ. За јадење,се си мислев помина повρаќањето,сега паκ,со шлајм додуша,но со сеκое јаење ние се плашиме бебе да не повρати.
    Леκаρиве велат се пρецицува,сигуρно имам многу млеκо(цица аκтивно по пола саат повеќе од 5пати во денот)па сега намалив подои,ќе видиме деновиве κаκо ќе биде.
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  8. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Еве трета ноќ кај нас е исто. Ја петав со количка денес за да заспие но кога ја ставив во креветче после 10 мин се разбуди и плаќе така жално. Една пријателка ми рече дека нжсо оглед на тоа дека преку ден нема проблеми, не е нервозна, не плаче, може да ја болат нозете пд промена на време и од што расттат најмногу навечер:?: Др. Видоевски и го потенцирал тоа. Препорачал да се малкаат бутовите, колената и доле нозете со руска вода и благо да се масира. Тоа на нејзиното бебе ептен и помогнало. Утре ќе купам руска вода и ќе пробам. @green.eyes еве ова е на ред да се проба сега. Еве ти во странство можеш да прашаш ортопед дали ова држи вода :)
     
    На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
  9. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    posle 7ipol meseci imam zgrutcuvanje na ednata grada.I sega care???bev na lekar vikaat odmolzuvaj se.Ama ova kraj nema cel den samo toa pravam,a bebe vristi saka da cica.Na 2 obroka e sega za sega.Koga ke se odmolzam gledam ima 100ml max.mleko.Toa dovolno mu e?
     
  10. ZojaP

    ZojaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    majki da prasam dali ima nekoja od vas ciebebce pocnalo da kaka na nekolku dena vo 6 meswc. nie napolnivme 6 meseci i den pred da i dadam ovosje i se poremeti prvo na dva dena pa na pet pa dva dena kakase sekoj den sega eve cetvrti den ne sme kakani. pedijatarot mi vika deka e period i da i dadam linex junior. ne mi se dava linex bidejki okolu treti cetvtti mesec go imavme ovoj problem i pomina samo od sebe bez da dadam nesto pa sakam da sum sigurna deka e period ako go imale i drugi bebenca. mnogu e nervozna place spieme vo race kenka voznemirena...sakam da i pomognam mi e tesko i mene.

    da vi spodelam eden sovet sto go procitav...Toa sto bebencata imat losi denovi ne gi pravi losi licnosti...isto kako nas...da bideme tuka za niv pa makar i po cel den vo race ( kako mene) :)
     
    На chocolade и Kaetana им се допаѓа ова.
  11. heppymom

    heppymom Активен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2014
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Женчиња смеам ли сурутка да му дадам на бебуш за 10 дена 8 месеца полниме.. :)
     
  12. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Луси, не разбрав. Се одмолзуваш а не му даваш на бебе да цица?
    Ако е така, давај одма да цица, колку и да се молзиш, бебето има поголем капацитет да те испразни. Ако има оброци, нека си цица слободно.. Да не пропушташ заради дохраната? Мене ме советуваа да нудам кога сака и дека така постепено бебето само си ја корегирало лактацијата...

    За грутката нежно масирај под топол туш, празни ја градата... И прати ја грутката да не добиеш мастит...
     
    На ZojaP му/ѝ се допаѓа ова.
  13. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Mu davam i da cica i plus se odmolzuvam no grutkata si stoi mnogu malku se namaluva.Se masiram non stop i samo toa pravam po celi denovi bas od taa pricina da ne fatam mastit.Prasanjeto mi e kako da znam dali dovolno mu e mlekoto sto go cica.Bidejki koga go stavam na taa grada kaj sto mi e grutkata tece malku i potoa prestanuva i moram da se masiram pa da se odmolzam a za toa vreme bebe vristi gladen e ne mu tece mlekce.
     
  14. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    И ние мака си мачиме што од топлото, што од заби.
    Ноќеска кога го успав за 15 мин веднаш се разбуди со плачење едвај го смирив и презаспав. Тој од кога е роден до сега никогаш ми нема врзано повеќе од 3 часа навечер жива ненаспана сум. Од сабајле цело време нешто ми ќенка, а по природа не е плачлив се нешто е незадоволен. Кога зедов да му проверам забите прво несакаше да ја отвори устата за со прстот да проверам, а одкако проверив има што да видам. Целиот отечен детето мака огромна си имало. Бев во аптека му зедов маст и се надевам дека од неа ќе биде подобро. Душата ме боли кога плаче.
     
  15. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Луси не знам што да ти кажам...
    Можеби треба малце повеќе време за да се ослободи млекото од каналите а бебето да е нетрпеливо па да плаче... Инаку количината на млеко не може нагло да се намали, особено што грутки се прават од повеќе млеко колку што знам јас...

    Да пишеш на фб во соба за доење порака до докторката? Анонимно секако. Па види што ќе те советува...
     
  16. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    30.319
    Пол:
    Женски
    И ние за пρв пат немиρни и плачливи. Бебе ноќе не саκа да спие во κρеветче,плачи во сон,го земам,пρестанува. И κај нас изгледа заби се во пρашање,намали и со јадење,но се си мислам и сκоκот да не не фати што е на 12 месеци.
    Денес сме дааалеκу подобρи,мама не знае κаде и е паметот,во недела е κρштевκата,немам вρеме да дишам :)
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Pisav sinoka ne mi vrati :(
     
  18. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    majki ve citam non stop ama nemam mn vreme da pisam.
    sakav da prasam kako vasite deca go pondesuvaat toplovo vreme? dali jadat ili ko mojot usta ne otvora :( eve nekolku dena so sila 5-6 d na sabajle i 5-6 popladne i toa e se,ako mu dadam banana ke jade a drugo nisto nejke.
    pravam i frlam.. se molime,igrame peeme so mm samo da go zalazeme da jade ama ne bre, pie voda i cica isto ko novorodence da e a eve skoro 9 meseci .
    zagrizena sum da ne oslabi,razbiram zesko e ama ima nekoja nekoj sovet? taktika kako da go zalazam da jade?
     
  19. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Исто и кај нас. Вчера ја хранев со залажување и резултат- се исповрати. Нема омилена намирница. Дури ни вода, ни сок не пие. Др само што и го виде јазичето ми рече дека е дехидрирна. Да сум и давала вода! Е ај дај ако можеш :^) да се надеваме дека е од топлото. Па кога тогаш ќе залади и ќе почнат да јадат.
     
  20. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    mojot pie voda,nejkese od ciceto negovo,barase od casa,pa i od casa mu davam i da ne go prerecam po 300 grami sigorno ke ispie na den,ama za jadenje maka macime ni omilenite obroci ne gi saka.