1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.223
    Допаѓања:
    30.302
    Пол:
    Женски
    Еве од денес и официјално,се пρефρламе и во гρупата Деца :)
    Денес е нашиот најсρеќен ден,ден κога на свет дојде нашето највρедно и најголемо богатство. Денес е нашиот ПΡВ ρоденден!
     
    На bile84, TIGARCE86, Annath и 18 други им се допаѓа ова.
  2. ZojaP

    ZojaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Majki Na moeto bebce okceto of vcera pocna da mu solzi no denes mnogu poveke i zoltko mu izleguva. Ne e crveno no celo e nasolzeno i zolto i tece po malku . inaku nevoobicaeno mnogu kenka i place a ovie 6 meseci Ednas IMA zaplaceno. Dali da ja nosam Na lekar ili nekoj sovet? I staviv od moeto mlekce i so kamilica go izmiv no eve mm cital da ne go cistam so kamilica.
     
  3. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.535
    Пол:
    Женски
    Не мајчино млеко.Благо е и со тоа станува добра подлога за развој на бактерии.
    Однеси ја на лекар може е вирусно.Да не и го зафати и другото окце.
     
    На ZojaP му/ѝ се допаѓа ова.
  4. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.374
    @N.Kety исто сме и ние,вчера се што правев фрлив,дури ни млекото не го пие едвај до 100 мл ако испие,а вода пие барем
    @LaDyDoLl среќен роденден на златцето,да порасне големо и среќно
    @ZojaP може не е ништо страшно,јас имам со камилица чистено не е толку проблем тоа,ама однеси ја на лекар,може ќе ти препишат некоја маст,а за плачењето незнам што да ти кажам,деца менуваат,скокови,забчиња,и мојата овие денови навечер едвај се успиваме,кенка,па некогаш и плаче,нешто ја мачи ама како да ти кажи,сигурно и е од забчето второ и расте
     
    На LaDyDoLl и ZojaP им се допаѓа ова.
  5. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Никако со камилица, само со физиолошки раствор и газа се чисти окце. И секако носи ја на лекар.
     
    На ZojaP му/ѝ се допаѓа ова.
  6. ZojaP

    ZojaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    se slusnav so pedijatarot mi rece so fizioloski i gaza samo. za mlekceto ne mi kaza deka e loso. vo ponedelnik za bris. a dali sabota pravat prisevi nekade da dobijam rezultat istiot den?
    prv pat ke ja nosam na lekar za drugo osven za merenje. inaki zolto nema veke samo i e ponasolzeno od drugoto.
    a placenjeto mozebi e od zabite ili skok vo razvoj. celo vreme zvaka so usteto nesto no isto mnogu si gibtrie ocinjata i nosete veke mesec dena toa trae pa mozeni da e alergija nekoja...da, da mozea da ni kazat
     
  7. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Очињата и мојата си ги трие, мислам дека е нормално. А за окцето имавме ист проблем кога беше 5-6 месеци и правевме брис немаше ништо. Бевме на очно ни рече дека кај бенињата често се појавува овој проблем заради тоа што им се тесни каналчињата и затоа солзите избиваат надвор. Со самото растење на главата се шират и каналите проблемот исчезнува. Кај нас траеше накај 1 месец. Задолжителни се масажи во тој предел за да се отворат каналите полесно. Позз
     
    На ZojaP му/ѝ се допаѓа ова.
  8. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    majki kako zamrznuvate praski i krusi?
     
  9. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Јас си ги замрзнувам свежи, а некои прават компот.
     
  10. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    i jas sakam svezi ama sakav da znam dali gi seces na parcinja i kako pravis objasni mi te molam.
     
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.535
    Пол:
    Женски
    Имам читано дека круша не се замрзнува.
     
  12. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.332
  13. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Јас денес планирам да складирам круши. Не замрзнати, оти не биле демек вкусни(така велат и за праските и кајсиите). Измиени, излупени, исечени, се редат во тегла, се додава вода(не до горе, прст-два испод капакот), малку шеќерче или цејлонски цимет, се затвара. Се редат во тенџере, водата да зоврие, после тоа 30 мин да врие на тивко. Се оставаат да оладат и толку :)
    П.С.Полесна постапка(уште не сум ја пробала), теглите подготвени се редат во машина за садови на 60-80 степени, кога ќе испере, да оладат теглите убаво и чао,пријатно ;)
     
    На Sky-butterfly, N.Kety и referentka им се допаѓа ова.
  14. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Мајки,неколку пати имам пишувано овде...
    Еве,во пресрет на бебешките „зимници“ зачленете се на ФБ во групата „здрава храна за наше бебе“, има информации и повеќе од потребни ;)...од замрзнувања,пастеризации,рецепти,милион корисни чуда
     
  15. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    blagodaram na sovetite.
    znam i jas kako se pravat kompoti oti majka mi sekoja godina pravi ama se mislev dali da pravam ili da zamrznam direkno.
    sega me podrazmislivme,izgleda najarno e kompot vo tegna...ke podrazmislam i ke procitam i na fb pa ke vidam.
    imajte prijaten den
     
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.535
    Пол:
    Женски
    Ние пораснавме :D
    Бегаме кај другарчињата во поголемата група.
     
    На Пчела, TIGARCE86, Artemida81 и 11 други им се допаѓа ова.
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.987
    Пол:
    Женски
    Немаш гаранција дека ќе ти стојат тие тегли компот направени во машина за садови. Проблемот е температурата - потребно е вриење на течноста во теглите, а тоа во машина за садови не се случува. Значи мора водата во теглите да врие за да се вакумираат убаво. И во рерна се прави сосема солиден компот ;)

    @joy1, да е жива и здрава, голема да расте!
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    @Annath jas uste ne sum probala so masina za sadovi, no, sto gi citam majkive od dvete grupi na FB, recisi sekoja vtora pasterizira so masina....ne veruvam deka lazat
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.987
    Пол:
    Женски
    Не реков дека лажат, се пастеризира така, ама нема подолг рок на траење... за месец-два мора ди ги искористиш сите. Мене тоа ми го кажале жени што го правеле тоа, ама ете, пак се вратиле на стариот начин на правење компоти :) јас не ни правам, свекор ми и свекрва ми прават.
     
  20. bruno.com

    bruno.com Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2014
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    254
    Пол:
    Женски
    Sinoka kolku sum se uplasila spiejki pocna da place da vika pa pocna da povrajka do sega tolku nema nikogas se ispovratano pa potoa kaci temperatura i dadov daleron pa zaspa.Mozno li e povrakanjeto da e od zabite trojkite gore i se crveni i se gleda belo no nikako da probie.I pred tri dena kaci malku temperatura no vednas se namali so sirupot.Da ja nosam li na lekar :(