1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Овошје со зеленчук не сум мешала, со житарици мешав овошје, не сакаше. Тогаш и почна да не го јаде овошјето, кога почнав да му правам такви кашички. Палента обично му давам со жолчка и со кисело млеко, цвекло му давав само со зеленчук до сега, кус кус обично со зеленчук јаде, не му е нешто многу омилен, киноа уште помалку, не ја сака ни со овошје ни со зеленчук. Не знам, се надевам период е, јас деновиве пред да почне да не јаде му давав по два пати зеленчук (еднаш со месо, еднаш без месо), иако знам дека не е најдобра варијанта, ама си бараше, беше гладен тогаш. Мора да смислам некој начин да јаде пак овошје, во било каква форма, ќе сецкам нешто ќе правам, па колку толку ќе јаде, нека грицка, нека се учи да џвака. Ќе пробам утре цвеклото со овошје да го измешам, да видам дали ќе има промена.
     
  2. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Овошје можеш и со цвекло и со ориз да пробаш. А гледам и со палента даваат, пробај може така ќе јаде. Кус кус давам јас со кисело млеко и го сака. Во зеленчукови кога ставам лук ја крка цела каша. Во овошни ставам ц.цимет и кокосово за арома, исто и суво грозје. Пробај повеќе комбинации може нешѕо ќе му се допадне :)
     
    На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Не, ептен беше рано ова зимо. Така за нас правам. Инаку планирам да му дадам мед после година имам наш домашен мед што знам дека целосно природен и чист. Се надевам нема да имаме проблем
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    3.492
    Да шктнам и во оваа тема, како за почеток....Кога помина пола година, лелеее:^)
    Бебушка е се поинтересна, но и многу захтевна. Иако по цел ден се гушкаме, пееме, си збориме....мама трпение има еден тон, но таа си има многу убава занимација, постојано писка, ама пискање...па главата ни е тапан:x
    Уште мака мачиме со цицањето, веќе подолг период одбива, но упорни сме. Почнавме со пробување на вкусови и тешко ни оди, од се се мршти, плука итн. Ја мачат и запчињата, набрекнати и се долните непца и ѕирка десната единичка, но абер нема да напукне.Ова се повеќе ми личи на поплаки, но се надевам дека ќе има повеќе пофалби во иднина.:$
     
  5. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Мајки јас сум малку загрижена син ми нешто ми е како вознемирен и нервозен од жива мира кинка и писка. Сака да е во раци и кога сум дома постојано сака да е на цице. Тој инаку си е многу весел и сега оваа состојба малку ме загрижува.
     
  6. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Што освен цвекло, месо, блитва и др. Зелениши можеда се даде за зајакнување на крв кај 8 мес бебе. Маџун и мед рано е уште..
     
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.424
    Пол:
    Женски
    Жолчка,кајсии,просо,овес,магданос,
    И пиперка поради витамин ц
     
    На ZojaP му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Мајки ај ве молам споделете искуство за алергија од храна син ми исфрли околу вратот и на лицето од црвена леќа го носев кај матичната и таа ни препиша сируп и да го мачкам со течна пудра. Некако се ни се натрупа едно за едно, понеделник треба да одиме на одмор и сега незнам што да правам.
     
  9. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.424
    Пол:
    Женски
    Не му се секирај.Ако е баш од леката ке ја избегнуваш и не воведувај на одмор ништо ново.
     
    На Kaffe му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Да од леќата е нема од што друго да е само тоа ни беше ново за тој ден.
     
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.424
    Пол:
    Женски
    Поопасно е хронична алергија на пример од полен,сонце,куќна прашина...
    Тука со месеци може симптомите да траат.Алергијата на леќа била моментална.И ако не му даваш додека сте на одмор нема причина да се грижиш.
     
    На Kaffe му/ѝ се допаѓа ова.
  12. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Мојата се исфрли од храна во пределето кај градите, вратот со ептен ситни брунчиња и црвени. Не и дадов ништо да пие и се повлекоа за 3-4 дена. Со помин.
     
    На joy1 и Kaffe им се допаѓа ова.
  13. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Ах ние до инекции стигнавме, денес прими една и сега кон 12 ќе одиме да прими и друга. Одморот дефинитивно го одложуваме.
     
  14. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Толку стана сериозно? се прошири алергијата? Зошто инекции?
     
  15. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Сабајлето му дадов Алвотадин и малку се посмири и за некое време мислам за една секунда целиот исфрли и тоа многу повеќе. Целиот врат, лице, грбче и меше и тоа ептен и моравме веднаш да до носиме кај дежурен и се водиме како да лежиме во болница. Преска примаше инекција и сега повторно. Фала Бога добар е нема исфрлено. Утре сабајле ќе сме на контрола и ќе видеме што како. Се надевам дека се ќе е воред.
     
    На chocolade и tincemajmunce им се допаѓа ова.
  16. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Како сте, помина ли алергијата?
     
  17. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Дури денес е подобар. Последната инекција ја примаше вчера утрото и сега веќе е подобар. Веќе третти ден е на диета само цица и вода и со сирупот продолжуване уште една недела. Докторката вели сме имале среќа со малку сме поминале можело да биде уште полошо.
    Фала му на Бога што сега е добар и сега мислам со страв ќе му давам да јаде. Толку многу внимавам и ете се деси ама тоа е.
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  18. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.424
    Пол:
    Женски
    Да .Не дај боже може гушење да се добие.Мене уште не ми е јасно како леќа може да даде толку јака алергија??
    Да не му дал скришно некој мед,цитрус,кива,јагода...такво нешто или се сама го храниш?
     
  19. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Мајки кои бевте на одмор со бебиња од 6-12 месеци
    Како се организиравте со јадење, го носевте ли пасаторот (блендерот) со вас
    Што му готвевте на бебето ?
    Некое искуство...

    П.С. Ако сум оф топик, нека се префрли прашањево каде што треба
     
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.424
    Пол:
    Женски
    Ја све носев :D
    Блендер,месо замрзнато на коцки,зеленчук(модар домат,грашак,цвекло..) замрзнат,гриз,палента,ориз,житарици.
    Само овошје купував таму.
    За навечер давав готова каша се останато и спремав дома.
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.