1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Jas nikokas ne sum prevrivala. Dodusa mojava ne ni piese voda do kaj 8 meseci, ama dosega samo gorska junior pack- samo i samo zaradi pakuvanjeto, od drugo ne pie, sise ne koristime a jana junior ni e mnogu siriko grloto na siseto.ama sum dala i pelisterka obicna...
     
    На pilenka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Ne e problem, tuku da prasam za idei :) Ke pravime krstevka naskoro, bebus ke bide 7 meseci. Najbliskite me prasuvaat sto podaroci da kupat, pa kazete ako imate sovet sto ke mu treba ili bide interesno na negova vozrast ili do godinka na primer.
     
  3. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Столче за хранење, точак (трицикл, тие бебешки што позади имаат рачка со која ти управуваш), скафандер за зима :), проодувалка.. тоа нешто што ми текнува мене во моментов :)
     
    На darcy, pilenka и joy1 им се допаѓа ова.
  4. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Fala :) Prooduvalka I stolce za hranenje imame, skafander od baba mu za poklon poracav, ke mislam uste :)
     
    На Sky-butterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  5. SnowWhite91

    SnowWhite91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1.153
    Допаѓања:
    1.398
    Ќе го поставам прашањево и тука. Син ми веќе почна да се исправа, ама додека да се исправи нозете ги држи некако извртени: те на страничниот дел, те на горниот дел од стапалото со свиткани прсти, те навнатре итн. Кога ќе застане, успева да ги исправи и да застане убаво на стапалото. На ортопед треба да одиме дури откако ќе ги направи првите чекори, па сакав да прашам дали некоја имала вакво искуство, дали така треба? Ако е нормално ок, ако не да знам дали да го носам сега на ортопед?
     
  6. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.484
    Допаѓања:
    15.375
    @SnowWhite91 ,јас ќерка ми ја носев пред некој ден на ортопед,бевме на 2 месеци,на полни 5 и сега со полни 8 месеци (веќе 9 сме),и исто и мојата се исправа,си се фаќа си стои,пушта ножиња и баш како син ти едното ноже ги витка прстите нанапред,ама полека и ги исправа,не се секирај, др ја гледаше и кажа дека така треба да бидат како извртени како лак,додека си се формира убаво за проодување.Мојава си лази,се исправа,си оди покрај масичка,креветче и ортопедот ни рече очекувајте за роденденот да си игра со другите деца,и следна контрола кога ќе почне да оди после 2-3 месеца откако убаво ќе заоди

    Инаку ќерето мое денес прв ден и беше во градинка,ја оставив на еден саат,кога ја земаше негователката не плачеше,си играла на почеток и после почнала да плаче гледајќи ги другите деца,душички срцето ми се стегна сите плачат едно од друго се гледаат,а башка и имало едно детенце што гризало и уште првиот ден ја гризнало за обравчето
     
    На SnowWhite91 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    normalno e ne se sekiraj,i kaj sin mi taka bese,duri da se opusti da se isprava dobro i da se formira nogata za odenje.
     
    На SnowWhite91 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. SnowWhite91

    SnowWhite91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1.153
    Допаѓања:
    1.398
    И мојов лази, цело време е активен, се исправа, не прави уште чекори покрај маса или кревет кога ќе се исправи, ама ја пушта едната рака и само со една се држи. Мене ми беше страв така да не си направи некаква беља, да не е лошо за ноџето. Иначе убаво му се познава дека нема рамни стапала, баш убаво му е оформено стапалото, и кога ќе застане ноџињата ги става под благ агол кон надвор, значи како правилен од да ќе има.

    И уште нешто за тие што ги ставате во дубак малите. Кај нас дома е ламинат, јас го ставам малото по 2-3 пати во денот и интересен му е 10-15 мин и толку и му облакам ортопедски сандалчиња. Знам дека треба да проодат боси или во чорапчиња на нешто меко и кога се исправа зошто покрај креветите и масите имаме тепих го оставам без сандалчиња, значи му ги облакам само за во дубакот. Дали е тоа во ред? Некако му е шубе босо или во чорапи само да оди, а не е ладен подот.
     
  9. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    I kaj mene doma e vo dvete sobi parket a vo tretata laminat,tepison imam od tie malite pred krevet drugo sve e golo sinko koga sakase da sedi vo dubak obavezno bese bos po corapcinja,i sibase ama sega vise ne saka da go vidi dubakot se nauci da lazi.Ni nastinal ni nisto.Ama sepak ti si znaes najdobro.
     
  10. SnowWhite91

    SnowWhite91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1.153
    Допаѓања:
    1.398
    ne mi e mene za nastinuvanje tuku sto e podobro za stapaloto koga gazi na laminatot, bos ili vo sandali
     
    На tincemajmunce му/ѝ се допаѓа ова.
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.589
    Пол:
    Женски
    Најздраво е босо да гази.
    Ортопедски кондури се само за деца кои имаат потреба од тоа.
     
    На JuLleE, tincemajmunce и N.Kety им се допаѓа ова.
  12. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    @SnowWhite91 kaj nas e se plocki,tepison ima samo kaj sto mu se igrackite da se igra i ako padne da ne se povredi a inaku e se ploski i e non stop bos bez corapi,a ak oe posvezo mu oblakam corapi,ne e ubavo so kondurcinjata,poubavo e boso da e.
    nema da nadtine ne se sekiraj
     
    На SnowWhite91 и tincemajmunce им се допаѓа ова.
  13. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Мајки мене нешто почна многу да ме загрижува. До пред точно една недела син ми одлично си јадеше и имаше три оброка, но еве веќе цела недела несака уста да отвори, кога ќе ја види лажичката буквално се тепа со мене. Додека сум на работа пие АД млеко, а кога сум дома само цица баш како мало бебе, тој е десет месеци без некој ден. Си велев ајде период е, ајде заби, бунтува нешто, но помина цела недела и никако несака да јаде што почна многу да ме загрижува. Дали има некој слично искуство?
     
    На tincemajmunce му/ѝ се допаѓа ова.
  14. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    I moevo isto...odbiva da jade.Samo leb i k.mleko saka drugo nisto.Mislam deka se zabi
     
  15. Matea212

    Matea212 Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2015
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Majki vekje 3 dena sme bez spienje so tt place kenka mnogi malce pie mleko nervozna e celo vreme bevme na doktor ni rekoa deka vadi zabcinja kako da i pomognam nekoj gel nesto ste koritele li nesto okolu ovoj problem vekje nz kako da i pomognam :(
     
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.589
    Пол:
    Женски
    Три дена Т е многу.Проверивте ли крвна слика,урина?
     
  17. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски

    И кај нас е истиот случај,синко овошјето го јадеше супер сам синуваше,зеленчукот со залажување а млечен оброк со молење ама битно јадеше.А сега и јас сум загрижена не сака ни да проба одма врти главче,го затвора устето и не јаде никако.Разочарана сум од себе,се пробувам секакви комбинации,ама се завршува во канта,незз што да пробам повеќе.Трае една недела до сега а за 6 дена полниме 10 месеци.Се надевам дека се запчиња и дека побрзо ќе се реши бидејќи мн се нервирам.
     
    На Kaffe му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Matea212

    Matea212 Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2015
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Proverivme se joy i crp to e 1 sve e normalno nema konstantno postojano tt ama ete znae da kaci posebno navecer do 37.5-38 mi kazaa od zabite bilo :/ osven tt dr nisto nema ne kasla ne tece nos stolica normalna neznam mozebi treba da ja odnesam kaj dr doktor na vtoro mislenje inace sega sme skoro 7 meseci i uste nema zabce
     
  19. acvamarin

    acvamarin Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    25
    здр не знаев каде да го поставам прашањево, знаете ли каде има лулки што се закацуваат а врата?
     
  20. ZojaP

    ZojaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    majki moevo bebce luduva po tocaci. najradosna e koga ja sednuvam.na nasite tocaci abe vika od radost se smee na glas preta. ima 8 meaeci i stabilno sedi pa se mislam da i kupam tocace od detskite. dali radosta e aamo za golemite tocaci ne zmam. nekoj sovet od kaj da nabavam ...sum videla kako za pomali detenca so zastita okolu sedistata da moze sa si se drzi i da se vozime niz stan koga ke zaladi i padne snegot posto samo nadvor sme mirni