1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    So edno debelo kebence.
     
    На bella.s му/ѝ се допаѓа ова.
  2. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    so edno kebence, a koga ubavo ke zaladi so jorgance namesto kebence. Vreka nikogas ne sum koristela
     
    На bella.s му/ѝ се допаѓа ова.
  3. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Jas so lio jorgance,a ponekogas i plus so toa jas sto se pokrivam go zametnuvam.a spieme bez greenje.I kako sakas pokrij go,toj samo pretka.
     
    На pilenka и bella.s им се допаѓа ова.
  4. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Mojata projavi zelba na 4 godini.ne ja forsirav koga saka taa togas.i jas znam deka ne se preporacuva koga e pomalo.
     
    На bella.s и makedonkamak им се допаѓа ова.
  5. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Ние на 5 ставивме.
     
    На makedonkamak и mariz им се допаѓа ова.
  6. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Majki,pedijatarot mi rece da pocnam za pojadok ovosje so zitarki...Kakvi zemate,od kade? Jas sum davala palenta,proso,moze li ovesni snegulki,bas se zbuniv nezz sto treba :)
     
  7. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Ако имаш почнато со глутен, тогаш е полесно и поголем избор има (можеби и тој сакал да ти каже да почнеш со глутенот). Со овошјето убаво оди спелтата и гризот (зедов од Биокулт). Можеш и овесни снегулки.
     
    На espana и pilenka им се допаѓа ова.
  8. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    Jas davam i kinoa i anarant ama za rucek so zelencuk. Od bio kult gi kupuavam refus kinoa mislam 960 den a amarantot ne se sekavam ama poevtin e. Inaku si pravam po moe ne po pedijatar. Ovie se davaat 6 +. Ovesni snegulki uste ni jas nemam dadeno.
     
    На espana му/ѝ се допаѓа ова.
  9. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Da da pocnam so gluten...toa e,fala :)
     
  10. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    Nie sme 7 i pol. I mojava preku den e dobra ama navecer se budi i vristi i samo cice ja smiruva. Denes bevme na vakcina pedijatarot vika od zapcinjata e cela e poduena a zapce nema. Vika i preku den ja bolat ama i se odzema vnimanieto a koga spijat od bolka se budat i placat.
    Inaku, za jadenje prasav vika pokraj dva obroci moze da se voveduva i vecera ili uzina:drunk:
    Znaci zbunka sum totalno site razlicno kazuvaat.
    A detevo na maticen ne go izmeriv vikam aj na vakcina, koga taa sestrata mi vika aa pred mesec i pol e merena nemoze sega:punch::@
    I od kaj da znam kolku kg e i dali dobro napreduva??,??? Mi ide da gi zadavam za ova merenjevo sto tolku im e tesko nerazbiram.
     
    На galapce, pilenka и referentka им се допаѓа ова.
  11. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    uf so spienjeto i nie sme uzas periodov.vikam breee ko pomala prespivase sea se budi so vrisok ,i mislam deka i e od zabite,ne gledam nesto podueno ama ete valjda probivaat i gi boli,j mackam so krema ama nesto nema efekt,i isto i kaj nas samo so cice se smiruva,pa koga ke vrisne srcevo u petici mi ide od son me budi,
    i ja neznam zosto ne merat, sto ima tuka problem,stavas na vaga 5 sek rabota,stvarno se idioti
     
    На menelele му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Pipi89

    Pipi89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2014
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    6
    Zdravo mamicki, mi treba vasa pomos. Bebceto za 5 dena mi polni 7 meseci. Vcera koga ja nosevme na kontrola imase 7 400gr, istata kilaza sto ja imase pred 20 dena koga ja merevme za vakcina. Mnogu se zagriziv, Ja prasuvam doktorkata kako moze za 20 dena ni gram da ne kaci i samo otsecno mi vrati demek ne bilo ubavo izmereno, bebeto izgledalo zdravo nemalo zosto da se potresuvam.Inaku na prethodnata vakcina za 45 dena imase samo 400gr pokaceno i togas nisto ne prokomentira drugata doktorka. Cicame i jademe dva obroka, sabajle ovosna kasicka i porucek zelencukova. Alergicni sme na kravlji proteini i ne mozam ni jogurtce po malce da davam ni pak adaptirano prima, a moevo mleko se poslabo imam :(
     
    На menelele му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Ista situacija ko nas.Nue sme 7 i edna nedela.pred nekolku dena ja nosev na kontrola imase staveno samo 100 gr.a tocno pred tri nedeli bevme nesto kaslase.doktorkava rece deka vaka ko bebe super izgleda, ziva e, motorikata super i mi rece da pojacam so ishrana.do sega imase dva obroka sega tri pa i uzinka.i jas se isplasiv i razocarav no resiv da i davam da jade koga ke posaka.ona i prethodno placese ama jas ne mislev deka place za hrana, aaa si bila gladna.
    Najverojatno imaat period na stagnacija.ne se grizi, ako ima potreba pojacaj so hrana
     
    На espana и menelele им се допаѓа ова.
  14. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    I nie sme kenkavi po cel den.Navecer duri posle dvanaeset zaspivame i ne spie mirno.
    Sega i mlekceto ne go pie celo.Navecer koga zaspiva pak ne spie mirno,i stanuva na tri cetirri saati za jadenje.
    Nepceto samo na edno mesto podueno.
    Da ne znam deka sega nema skok vo razvoj ke mislam deka od toa se sive ovie nelagodnosti.:(
    Ni vo race sakame,i vo djamper i kolicka po pet minuti.Znaci po ceeeeel den samo rencame.
     
    На BuckoX2 и menelele им се допаѓа ова.
  15. Pipi89

    Pipi89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2014
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    6
    Da da, ke probam so tret obrok pred spienje, Ima zitarici na Nestle so se rastvaraat so voda pa ke probam od tie da i dadam, inaku sto im davate za uzinka bidejki jas ovosje davam vo vid na kasicka, a sokce ne saka da vidi...
     
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.421
    Пол:
    Женски
    Што толку ви е важна килажата?Генетика,метаболизам се игра улога тука.Гледајте да има добра крвна слика,имунитет а не да мерите грамови
     
    На marchi-cool, muchacha_a, Kitten и 4 други им се допаѓа ова.
  17. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    kRVNATA slika ni e odlicna,hemoglobin 130, no sepak ides i ocekuvas napredok koga toa ni gram..
     
    На Pipi89 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.689
    Допаѓања:
    72.586
    Пол:
    Женски
    па може да се случи 500г напредок, а хемоглобин низок под граница, стагнираат некој период, на другарка и ослабе бебето, но јака му беше крвта... така да не се сеќирајте, ако еднаш не качило не значи дека нема да продолжи да качува, растат децата, нормално дека ќе качуваат... не се потресувајте многу... некаде и на фејсбук мајка прашуваше вага кај да купела за бебе, ја незнам што ке и е само... да си ја тупи главата секој ден само, па да се нервира зашто не качило бебето 20г (facepalm)
     
    На Kitten, Pipi89 и joy1 им се допаѓа ова.
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.421
    Пол:
    Женски
    Да и ја сум мајка и ја разбирам вашата грижа.Но гледајте од друга страна.На пример (недај боже) бебе буцко а имунтитет нула и нонстоп по доктори.И тоа не чини.Совршен напредок и развој не постои.Ниту напредок по табела :)
     
    На azelea, Sky-butterfly, makedonkamak и 4 други им се допаѓа ова.
  20. Pipi89

    Pipi89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2014
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    6
    Tocno, toa e najbitno no neli sme mamicki pa i najmali sitnici ne zagrizuvaat :) :)
     
    На menelele му/ѝ се допаѓа ова.