1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    I nie vo toj period naprednavme 400 gr. I jas panika krenav ama mi rekoa deka kako rastat pomalku ke napreduvaat.
    Ama pak se nerviran so denes ne mi js imerija znaci od 8 oktomvri ne e merena. Od kaj da znam dali da i dadam vecera ili uzina? Neznam taka od oko daj i poveke. Pa viksm da ne i go prosiram zeludnikot. :?:
     
    Последна измена: 25 ноември 2015
  2. Pipi89

    Pipi89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2014
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    6
    Toa i mene me zamisluva, rano mi e za tret obrok ama podobro najadenka otkolku gladna nelii :D
     
    На menelele му/ѝ се допаѓа ова.
  3. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    30.320
    Пол:
    Женски
    Мајки,до година дена на детето сеуште главен и незаменлив ,,оброк,, му е млекото. До тогаш имаат три главни оброци,се друго е млеко. Ужина се воведува после годината. Јас така знам,секоја мајка си знае што е најдобро за своето дете и какви се неговите барања.
    За килажата,мајка како мајка,грижи еден тон,но знаете,мене најважно ми е,само да има апетит,да не трчам со лажицата по него,да го изеде она што му го имам подготвено,колку,и тоа не ми е битно,ќе надокнади со следниот оброк.
    Јас ги жалам мајките што со молење ги хранат децата,е тоа е грижа и нервоза,а овде ги има такви и можат да ви споделат искуства.
     
    На marchi-cool, femina11, makedonkamak и 4 други им се допаѓа ова.
  4. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    I mojata naprednala 400gr,a se izdolzila 3cm za mesec,jas vikam pa dobro e,a taa vika ne dobro,super e! Mnogu za kg nesum zagrizena,se izdolzuva i nekako kako poslabicka e ama ok si e znaci.Si jade kolku saka, za tret obrok mi rece od 8 mesec da pocnam,a za uzina od sega,pod uzina sega za malive se podrazbiralo sokce :)znaci nie odamna imame uzina,si pie i sok i voda....
     
    На mami blue, menelele и Pipi89 им се допаѓа ова.
  5. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Мами, мојава малечка има 4 забчиња, две единици горе и две двојчиња долу. Деновиве ја гледам ја криви устата, ги допира единицата со двојката и чкрипи! (facepalm)
    Многу гласно се слуша... Мене дури и ме ежи.
    А неа ѝ е преинтересно.

    Може да си ги оштети забите така? Како да престане? Мислење? Совет?
     
  6. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    A jas treba na 9 meseci da ja ostavam mora na rabota da se odi. Kako da ne i davam uzina od 8-16. I sto podrazbirate pod uzina?
    Sok ne sum i dala voopsto zosto mislam blago e i ke pie. Pred da odam na rab edna nedela ke pocnam so sokce za da ja ucam so toa da zaspiva. Zosto samo so cice zaspiva
     
  7. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Ако планираш да ја носиш во градинка да те известам дека мора да ја научиш да јаде се.Види го менито закачено на врата и ќе ти стане јасно.
    Да не бидам ОФ ТОПИК, нема да должам.
     
  8. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    Ne ne baba ke ja cuva. Ama pak muabetot mi bese mora uzina od 8-16. Zosto feminkava gore pisala do godina sam tri obroci se drugo mleko da bide.
     
  9. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Sekoe dete si e prica za sebe.ti najdobro znaes kolku bara deteto i kolku mu e dovolno.nema sporedbi so drugi deca, nitu pak tabeli..
     
    На mjay.yyy, bella.s и menelele им се допаѓа ова.
  10. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Јас кога е дома за ужинка и давам бисквитче да грицне...па фрутолино,чоколино...па сутлијаш некогаш...па во блендер јогуртче измиксано со овошје (овошен јогурт)...
    Тоа се мое предлози
     
    На Pipi89, menelele, espana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Мамички ви благодариме на прекрасната досегашна дружба.Ние од денес ја напуштаме оваа тема се префрламе кај поголемите дечиња.Синко денес прави една годинка.Позз и ви посакуваме се најдобро.
     
    На mjay.yyy, Tanjusce, Rabbit и 7 други им се допаѓа ова.
  12. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Da e ziv i zdrav i sreken so celo semejstvo!
     
    На tincemajmunce му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Pipi89

    Pipi89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2014
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    6
    Blaze si vi sto mozete se da ruckate, i jas bi i dala nekoja uzinka so jogurtce ama alergicni sme na kravljo mleko pa duri mi pojavi i na adaptirano, stavam samo po malku vo ovosnite kasicki od adaptiranoto na Novalac ama edvaj go prima, pa eve ako ima nekoi mamicki slicni so mojot problem neka predlozat nekoi drugi kombinacii, posto nemame vovedeno uste gluten pa epten ni e ograniceno menito :)
     
    На pilenka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    30.320
    Пол:
    Женски
    Ќе навиκне да заспива и без тебе,@joy1 мислам помина низ тоа. Но,аκо веќе не може да заспие без цице,зошто соκче? Давај адаптиρано,мислам деκа далеκу подобρа опција е од соκот или чајот κои само лажно заспитуваат.
    Ужинκи ние јадеме,овошни јогуρти,печено јаболκо со дρ овошје,неκоја κифличκа,соκови не пие син ми.
    Сепаκ,ваше дете ваши пρавила,ти знаеш што е најдобρо за детето.
     
    На stefanija70 и menelele им се допаѓа ова.
  15. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Boze joy,sekako deka kilazata ne e presudna ama nemozeme da zanemarime deka voopsto ne e bitna.
    Akpo ja spomneme ne znaci deka ni e najvazna.
     
    На mami blue му/ѝ се допаѓа ова.
  16. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    @LaDyDoLl pa jas sum totalno zbuneta za jadenjevo. Sreka detevo se mi jade da ne go urocam. Neznam za uzinki, ama mislev adaptirano ne smee da se dava.:drunk:
    Mislev samo so vecerna kasa:drunk:
    Inaku i jas ne sum za sokce ic, poubavo da izede nesto otkolku da se due gabe i da ne jade.
    Stom moze ad ke moram pred da trgnam na rab pred spienje da ja ucam da si pie mlekce i taka da zaspiva.
    Znam za cicanjevo i navikata ne sum ni prva ni pisledna, ama nemozam da i odoleam koga se mestime za cicanje nekogas takvi zvuci na zadovolstvo ispusta abe dusava mi se polni:$
    Fala ti za iskustvoto!
    A uste nesto, nema da se odbieod cicanje ako ednas baba i koga ke ja cuva i dade ad vo sise?
     
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    Боже па кој рече дека ви е најважна?Едно две се фаќате за грамови.
    На една бебето за месец дена напреднало САМО 450 грама.Тоа е и повеке од доволно за таа возраст а мајката беше потресена како да е крај на свет.
    Мерете ги и секој ден ако сакате со сила килажа ниту ке им качите ниту ке ги натерате да јадат.Само вие психата си ја измачувате.
    Мојата не е мерена 7 месеци.Насмеана е нонстоп,4 оброци на ден јаде,полни пелени,расте во висина и е како шпагета тенка.Такви сме сите во фамилија и знам дека е генетски.Немам намера по ординации да ја носам само за мерење.
    Сори ако ве навредив нешто...
     
    На mariz и femina11 им се допаѓа ова.
  18. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Ne navresi joy ama nema potreba od nervozi.
    I da e potresena nekoja majka pa makar i za kilazata,nema potreba od dopolnitelni nervozi.
    Nekoi majkis e posrcni nekoi poveke se pritresuvaat i taka.
    Site znaeme deka krvna slika e najbitna,ama ete sakame i da ni gi izmerat decata,zosto pa da ne koga toa im erabota predvakcina.
    Sekako deka nema da go nosam specijalno na merenje.
    Kako sto treba da sme poopusteni so bebusite,taka da sme i ovde.
    Ima nacin za se.
    Od arno nikoj ne bara pomos.

    Maticnata rece deka iako ima zatnato nose nisto ne mu e.
    Neznam dali e do vremeto amasekoj den noseto ni e polno.Koga poveke koga pomalku.
     
    На mami blue му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски

    Не воведов ни сокови ни адаптирано. Не знам како е кај тебе на работа, ама јас би те советувала да си го искоростиш законски тој еден саат што ни следува додека бебето не наполни година. Ако мислиш дека ќе имаш проблем со градите, пола саат пауза + тој еден саат, можеш да одиш до дома и да ѝ дадеш еднаш да цица.

    Многу мајки тој еден саат го користат на крај на работно време, па наместо од 8-16 ќе си на работа од 8-15.

    На 9 месеци бебчето ќе ти има минимум два немлечни оброци.

    Прво би одела со цицање пред работа пример накај 7:15. После ќе си има кашичка накај 8:30-9:00. После накај 11:30-12:00 може ужинка - или овошка, или тиква, кисело млекце,... Па накај 13:30-14:00 ручек, и после ќе си цица раат кога ќе дојдеш од работа.

    И тоа ова што ти го опишав е многу напукан распоред за јадење, што и до 4 саат да си на работа, и 4 и пол да стигаш немаш гајле.


    Како е кај нас - цицање до 7:30-7:45, презаспива, спие до кај 8:30, станува, каша накај 10:00, заспива накај 11:00 до кај 13:00 спие, после каша зеленчукова, и цицање накај 3. Нит ужина нит бутур. Па цица накај 5, вечера накај 6 и нешто или 7, и цица со заспивање накај 9-9:30.

    За спиењето на цицка, мислам дека ќе е голема и ќе разграничи дека друг ја чува, па ќе си најде друг метод за заспивање. А со тебе секогаш ќе сака на цицка да заспива. ;)

    Едит: башка малата твоја знам дека си јаде, што ти е причина плус да не се секираш.
     
    Последна измена: 26 ноември 2015
    На Tanjusce, femina11, pilenka и 3 други им се допаѓа ова.
  20. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    30.320
    Пол:
    Женски
    Голема е за да се одбие,многу добро знаат што сакаат,а едно шише и не е количина за да престане да цица. Инаку,и јас немам искуство со тоа,но читам тука искуства од мајки,решение има за се,само треба да се избере најпогодното(најдобро нема :))
    За заспивањето на цице,не се секирај,еве скоро година и пол така заспиваме,и уживаме,само што јас не одам на работа,па 24/7 му сум достапна.
     
    На menelele и Kaetana им се допаѓа ова.