1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    3.494
    @joy1 и јас се сомневав на ротата, ама молев бога да не е. На крајот излезе дека е рота. Мислам дека некоја мајка сега брзо пишуваше дека и нејзиното детенце го имало, па би била благодарна ако сподели некој совет, за колку време поминува и сл.
     
  2. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    3.494
    Побрзо да оздравите и вие..
    Како ви препишале така терајте... Незнам, ние само Блокмаксот го користевме и ја симнуваше температурата.
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  3. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Не бевме на преглед,ова од тел.
    Блокмаксот е за само за температурата,другово се е за проливчето. Веке 6 пати од синока. Ентерофлорил не давам.
    Што даваше за прливче и колку?
    Како сте.денеска?
     
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    Можно да е инфекција е но мора лекар да види.Кои капки превентивно да ги ставиш сите содржам или кортико или антибиотик,така да не на своја рака.Но ако нема Т може и ништо не е.Кај керка ми секој ден се излачува секрет како смола леплив .На лекар бевме ни рекоа природно се чистело ушето така и да не чепкам и да не третирам со ништо.

    @pilenka после ротата месец дена никако не одите во градинка.Имунитетот ке и падне сега нагло.Проливот може да трае и до седум дена и наеднаш да прекине,тогаш почнува заздравувањето.Електролити обавезно,течности мн често па лажичка две.И немој да се секираш знам клиничката слика изгледа лошо,исрпувачки но поминува за 7-8 дена.
    После ке ја држиш малце со диеталана а здрава храна.Никако менито од градинка(граб,зелка,цитрони).Ке и треба време да се стабилизира.

    @galapce зашто ентерофил не даваш?Мораш проливот да го допреш инаку ке дехидрира.
     
    На Asja, pilenka и Miss.Sweet им се допаѓа ова.
  5. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    @Joy пишува зс деца над годинка. Ппишав пофоре про давам. Те молам прочитај и кажи дали е доволно. Имаме скоро десет и сме околу 11 кг.
     
  6. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.196
    Допаѓања:
    235.274
    @pilenka за жал јас сум мајката со ротата. И ние завршивме во болница со рота вирус и лоша клиничка слика. Седи таму и не мрдај. Син ми имаше над 15 столици на ден. Страшно. Значи 24 часа беше под инфузија. Се што ти пишала @joy1 прави.
    Потоа, заздрвувањето е уште потешко затоа што вирусот го доведува имунитетот до нула. Ако одеш на работа зимај одмор или боледување. Јас после две недели го пратив на градинка и се разболе. Му требаа повеќе од 15 дена да се среди и цело време беше со т. Потоа го фати уште еден вирус но немаше т.
    Сега е добар,ама јас се откажав и од работа. Звучи како да те плашам но многу сериозно треба да се сфати работата. Јас за жал тоа го сфатив и добив објаснување од педијатар во друга држава. Затоа овие совети добро примени ги.
    Очекувај грчеви и болки во мешето подолг период. Ќе си земеш Провен и давај додека да престане да има болки. Моето зборува, не знам колкави сте ама ќе приметиш дали го боли. И очекувај да е исплашен од докторите, инфузиите и какањето.
    Побрзо да оздравете. Знам како ти е, биди силна, мајки сме,ќе издржеме.
     
    На Tanjusce, Bozica1980, pilenka и 2 други им се допаѓа ова.
  7. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Утре одиме од сабајле прво кај матичната. Затоа што не го боли не би одела денес по дежурни, кој знае на каков лекар ќе налетаме вечерва. Сега ко помалку да има, ама пак ќе одиме утре. Нека го види др.
    Туку син ми има 4 заба. Нон стоп ме гризе. И тоа само мене. Кај ќе стигне, таму. Ве гризат ли вашите?
     
  8. Miss.Sweet

    Miss.Sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    1.001
    Допаѓања:
    4.535
    Гризе и мојот. Посебно кога цица знае да ме загриза. Доста често и кога го држам во раце ме гризе за нос, лице...Алиштата и чаршавите му се главна занимација :D
     
  9. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
    А каков мафин даваш? Рецепт нешто ако можи :)
    Со бисквита сега почнавме...успешно :clap:
     
  10. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    3.494
    Ви благодарам многу @joy1, @JuLleE i @galapce.
    Ќе се придржувам на советите што ми ги дадовте.
    Навистина е страшен вирус и воопшто не изгледа дека брзо ќе помине.
    Денес нема тт, не повраќа и досега имаше четири столици, а трет ден ни е веќе. Добро е се намалуваат, вчера 7/8. Ама ме загрижува дека ништо не става во уста. Само пет лажички и веќе има болки и грчеви во стомачето. Ама па се тешам, цел ден цица. Душичка, за три дена ќе полниме годинка... Многу сум тажна, ништо од првиот роденден. ;(;(
    ;(
    @galapce не се потпирај на телефонски совет. Појди си да му направиш крвна слика, припази, многу брзо дехидрираат. Линекс ми дадоа два до три пати на ден, ама ќе си земам Провен, знам дека е најдобар. Вие како сте сега?
     
    На joy1 и JuLleE им се допаѓа ова.
  11. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    И ние ди сега само седум столици каде е крајот на денот.:(
    Ке направиме утре. Денес недела само прва помош работи затоа на консултација само на тел.
    И ние дадовме.линекс сега и цефалексин.:(
     
  12. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    3.494
    @galapce да не те плашам, ама најдобронамерно ти кажувам да одиш вечерва. Во брза помош нема ли да му земат крв.... Незнам.. Немате дежурен лекар, лабараторија?
    Јас во петокот вечерта одмаодма ја однесов со 5/6 столици претходно и иако цицаше и пиеше ors на хип (земи си и тоа, електролити се во сокче) пак беше дехидрирана.
     
  13. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.196
    Допаѓања:
    235.274
    Крвна слика нема да ви каже ништо. Одете на детско одделение, 7 столици се многу.
    Инаку и кај нас, таман на третиот ден 3-4 столици, наредниот ден над 10. Седум дена секако трае вирусот. Може и над 10. Да не се исплашиш ако утре пак се влоши состојбата со столиците. Супер што цица, јас баш пред ротата го одбив. Не се грижи што не јаде. Само електролити нека пие.
    Одете во градинка?
    На инфективно или на детско сте?
     
    На Miss.Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  14. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    На детско нема дежурен лекар.
    Нема дежурна лабараторија. Можат само инекција нешто да удрат.
    Електролити мислите на линекс и сл?
     
  15. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    3.494
    Леле, значи да не се надевам дека ќе помине до роденденот, во четврток ни е. А се почна во четвртокот, со висока тт, без дијареа, а веќе во петокот со 7/8 столици...
    Како и да е,само нека оздрави.
    Инаку да, само што почнавме во градинка.
    На инфективно сме... Значи да не ја форсирам со јадење, може рано е..
    Не, @galapce електролити се друго, линексот е пробиотик..
     
    Последна измена: 7 февруари 2016
  16. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.196
    Допаѓања:
    235.274
    Па давај супа петловата, така ми рекоа лекарите таму и пилешка чорба. Банани нека јаде ради калиумот кој е битен.Не те советуваат што да јаде? Се дава во зависност како е детето во текот на денот. Може и ќе ве пуштат од болница ама не знам колку е паметно да славеш роденден со дете болно од рота. После 14 ден телото сам го исфрла вирусот. Јас син ми уште 10 дена не го мешав со други деца. Многу читав по медицински страни за вирусов. Кај нас воопшто не се зборува за него а во други земји воведена е и вакцина.
    @galapce барај на детско да одете, значи мало е детето за да чекаш до утре особено ако продолжи со столиците. Син ми во сабота вечер беше хоспитализиран.
    Ако нема во твојот град во соседниот секако има дежурни на детско.
    Јас ти запнав да го носеш, ама ние многу лошо поминавме па ми е мака и друго дете да се мачи.
    Мајки јас само споделувам искуства, незначи дека и кај вшите ќе биде толку сериозна работава.
     
    На marchi-cool, joy1, galapce и 4 други им се допаѓа ова.
  17. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.749
    Допаѓања:
    72.664
    Пол:
    Женски
    Majki sto pravite so bebinjata nepijaci na voda, caj, sok... Mnogu malku moca sinko, mu falat tecnosti, a nemozam da go nateram da pie. Denes kupiv caj od Anason, Bekutan, toj go saka mnogu i ispi 150ml preeska vo edno pienje, ama pa sekjer ima mnogu nesakam samo toj da go pie :/ Posle si mockase povekje...
     
    На menelele му/ѝ се допаѓа ова.
  18. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    Ако цица доволно му е
     
    На Kaetana и LaDyDoLl им се допаѓа ова.
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.749
    Допаѓања:
    72.664
    Пол:
    Женски
    Цица, ама дека не ми мочка многу ме чуди... порано пелените поооолни тежат, сега многу малку напред мокри се само..
     
    На menelele му/ѝ се допаѓа ова.
  20. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    @mariz и мојава не пие вода, ни сок. Чај не сум и дала.
    И давам вода во шише, ама повеќе си ги чеша забите, отколку што пие.
    А мојава веке и многу малку цица ( дури ноќеска и само еднаш се разбуди). А јас одам и на работа. Ама па полни и се пелените.
    А да пробаш со лажичка или директно од чаша.