1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.594
    Пол:
    Женски
    jatkasti plodovi se 12+
     
    На sweet.woman му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Не јаткасти, но други семки можеш од 9 месеци: ленено, сончоглед, семки од тиква..
     
    На mami blue и sweet.woman им се допаѓа ова.
  3. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
    Ух! Добро го прочитав упатството, а и педијатарот и ортопедот ни препорачаа по 2 капки...само се збунив со фирмиве башка пливит се дава, башка друга....за секој случај ќе го препрашам педијатарот.
     
  4. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    И јас еве трет пат со тој проблем,носе тече ,кива, ја држи по недела дена и поминува,купив инхалатор ама џабе неможаж да и држам бега плаче, и ставам физиолошки раствор ,влечам двапати дневно со пумпица,да и олеснам и тоа е....
     
  5. 2016305

    2016305 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    мамички дајте предлог за добри обувки за проодување за подарок ми се
     
  6. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Kegi shoes,јас за малата такви земав мн се убави лесни за одење,по препорака на ортопед ми се .
     
    На Smizzy му/ѝ се допаѓа ова.
  7. malooto

    malooto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    640
    Допаѓања:
    380
    дали и вашите малечки се нервозни?
    ова моево последниве неколку дена како струја е многу е нервозен ги прави рацете тупаници цел се стега и тресе и вика вришти леле несака даму прозбориш или даму земеш нешто а пак ако му речгеш не и него оставиш да тера по негово е тогаш е мајко мила
     
  8. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.915
    Допаѓања:
    135.512
    Пол:
    Женски
    A kolkavo e? Mislam deka e toa nekoja normalna faza kako rastat, pocnuvaat poveke da razbiraat. Eve i mojava pocna da se luti ako i zemam nesto, brat i ako ja iznervira kako sto znae da i vika u faca pocnuva i ona da mu vika i probuva da go iskube i grizne ☺. Inace e 8m
     
  9. malooto

    malooto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    640
    Допаѓања:
    380
    Moevo uste edna nedela edna godina ke pravi ama ova e cudo od nervoza i zabite gi krcka mie strav dane gi skrsi ili nesto drugo
     
  10. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
    И ние сме тука некаде уште малку година...се лутиме многу, многу плачеме кога не ни одат по кеф и кога ќе ни земат нешто...ако ја внесам од надвор дома плачи..сака надвор да е цел ден.
     
  11. malooto

    malooto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    640
    Допаѓања:
    380
    ajde da se nadevme deka im e samo faza i ke im pomine
     
    На espana му/ѝ се допаѓа ова.
  12. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
    Море сега отвараат...покажуваат што сакаат, што не..карактер
     
    На kankus му/ѝ се допаѓа ова.
  13. verena

    verena Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    101
    Пол:
    Женски
    Здраво бебето ми има 8 месеци и имам многу проблем со јадењето не сака да јади ништо не пија млеко и сок јади само овошен јогутр,јогурт и кисело млеко со лепче,малку манџа со лепче,смоки ,не сака ни овошје ни зеленчук ссекогаш со многу молење јади,цица само на сабајле кај 8 на пладне кај 13 и нафлер после 18 незнам дали му е доволно јадењето и дали воопшто ке почни да пија млеко со секакво го пробав и фали ке јади зеленчук
     
  14. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    @verena околу пропивањето млеко, ете си јади кисело млеко, јогурт и цица што му е доволно, и веројатно дури го доиш друго млеко нема а и не гледам потреба зошто да пие. Моето се си јадеше и пиеше освен млеко дури го доев, до година и осум месеци.
    А за кашичките пак е индивидуално, може многу набрзо му даваш нареден оброк па не е гладно или едноставно толку му е доволно...

    @malooto и мојот таков стана еден период ама скоро три години ќе прави и таков е уште:devil:
    Карактер!!
     
  15. Mi-Ma

    Mi-Ma Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2016
    Пораки:
    492
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    Lele majki i nie pominuvame niz buren period. Nesaka nisto da jade se molime za 7/8laz i neznam kolku mu e dovolno samo cicanjeto zatoa sto ima 8ipol meseci. Mu pravam sekoj den po dva pojadoka pr.denes probav urda i planeta (od kiselo mleko i urda mi pravi facki deka ke povrtai, nesaka da gi prifati mlecnite proizvodi) pa mu napraviv banana i avokado toa omileno mu bese ali pak neuspesno :( I sreka imav vo frizider od hipp kasicka i taa ja saka i ja izede pola (tolku max moze da izede) Sinoka jadev jas banana i probav so prst mu dadov malku pa pocna da bara i pola banana taka izede. Se mislam dali e mozno da nesaka veke od lazicka ili e faza na zapcinja (kecovi i dvojki i gore i dole gi ima). Voda pie od casa za sise nesaka da slusne. Za nadvor place i sve e so dubakot do terasa na prozor zalepen. Za kakanje veke nekolku dena se maci i kaka epten malku i mnogu tvrdo kako topcinja. Zaspivanje samo vo race , a 10kg ima, sam go ostavam da si igra na tepih so igracki okolu nego ni 5min neizdrzuva :|Cuden period se nadevam deka e faza najmnogu mi e macno so jadenjeto sto ubavo si jadese, a sea nisto nesaka:(
     
    На alana му/ѝ се допаѓа ова.
  16. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
    И кај нас кај 8.5 м таа фаза почна и уште трае...Претходно убаво си јадеше,дури ако не и дадеш побрзо со лажичката се лутеше плачеше...И после се смени..си мислев од запчиња, ама испадна оти се друго ја интересира освен јадење. И ние сме залепени на прозор и со заспивањето сме исти. Ме носи до врата и тропа за надвор...ја познава вратата за надвор, на другите не тропа :D.

    Се надевам дека кај вас е само фаза.
     
    На Mi-Ma му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Smizzy

    Smizzy Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    4.150
    Пол:
    Женски
    Денес синко е многу чуден, спиеше до 14ч, па кога стана беше многу поспан и само лежеше кај мене во раце ко да сака пак да заспие. Ајде му дадов да јаде малце се освести, но после еден час пак почна да кенка за спиење. Негде после 17 го заспави еве го уште слатко си спие. Малце ме загрижува оваа поспаност. Инаку и јас сум денес такваа, бидејќи времето овде е хаос, врнеше дожд, па снег, па удри топло и сонце, па пак снег, и сега е тмурно облачно.
    Можно е времето толкаво влијание да има и врз него? И дали да го будам или нека си спие?
     
  18. kiki4kablondy

    kiki4kablondy Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2010
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    443
    Пол:
    Женски
    После вакцина смее да се бања? Вчера примивме.
     
  19. Nikita7

    Nikita7 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2016
    Пораки:
    881
    Допаѓања:
    13.161
    Пол:
    Женски
    Мајки помош,се одмолзувам 6м ама почнува да ми се намалува млекото па си викам да почнам со ад додека скроз не сум го изгубила денеска купив NAN никако несака да проба плаче се мршти се потресува ај ако имам некој слично искуство нека помага дали да сменам млеко или шо да правам
     
  20. verena

    verena Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    101
    Пол:
    Женски
    Ние сме 8 месеци и веке 2 недели има потврда столица со зеленкаста боја? Дали ндшто значи зеленкастата боја постојано ја има овие две недели