1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. Smizzy

    Smizzy Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    4.150
    Пол:
    Женски
    @bella.s мојов е таков веќе трет пат во рок од два месеци, само што првиот пат имаше и тт, па го носевме на лекар, рече настинка, спреј за нос ни препиша, ама една недела додека не се исчисти самиот се мачеше така со затнато носе. Пробувавме и со пумпица ама тоа е инстант решение, после пак му се затнува и несакав да го форсирам. Сега е пак таков, само тт нема, не му ставам ништо, весел е, ваљда ќе помине. Сите викаат запче се спрема, ама додека не го видам не верувам.
     
    На bella.s му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mama89

    mama89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    9.331
    Пол:
    Женски
    мила пробај го моево лекче ќе ми бидеш благодарна веруј на сите го кажувам,неможеше да диши сирото со ова за 2денна му помина
     
    На Arien му/ѝ се допаѓа ова.
  3. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Ke vidam kako ke pomineme vecerva i utre,ako ne pomine ke prezemam nesto,samo tt da ne mi kacuva,imam strav od tt,epten panicar sum.a za lekot prv pat slusam,i ic ne mi se davaat narodni lekovi na bebinja,deka se uste neli malecki,da ne napravime poloso ili alergija ili nesto takvo,no vo ova sto velis pa i nema nekoi strasni sostojki pa mozebi ke probam.vi blagodaram devojki za sovetite:hug:
     
    На mama89 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Smizzy

    Smizzy Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    4.150
    Пол:
    Женски
    Во лушпата ставаш малце масло (какво масло)? И од лукчето малце ставаш па го вадиш? И колку долго треба да се грее? Извини за глупавиве прашања :$
     
  5. mama89

    mama89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    9.331
    Пол:
    Женски
    било какво масло јас зејтин обичен ставив ,и маалку лукче не го вадиш си стои па одма ќе видиш почнува да врие го тргаш ставаш лукче и готово received_1214523878572186.jpeg received_1214219991935908.jpeg посликовото здравје
     
    На Smizzy му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mama89

    mama89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    9.331
    Пол:
    Женски
    Значи немаш гајле нема да го јаде ова,во носето ставаш само,плус јас ставав на синчето 6месеци ибе а претходно ставав спреј од 400 ден за носето и јас неверував во бабини лекови бидејќи сум медицинско лице но пробав и се уверив значи зијан нема само корист поздрав :*
     
    На bella.s и Eli23 им се допаѓа ова.
  7. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.913
    Допаѓања:
    135.456
    Пол:
    Женски
    Kako sto ti kaza @mama89 na povisoko da spie da ne i se sleva nadolu. Pred 1 mesec i mojata bese mnogu zatnata edna cela vecer spiese vrz nene polusednata nemozese da dise. Narednata vecer pak isto i koga mi zaspa vo race ja svrtev na stomace ama vrz golema pernica i ja ostaviv taka i uspea da pospie nekoi 3 sati pa posle pak. Taka disese olesno i sekretot ne i se slevase nadolu da nemoze da dise.
     
    На mama89 и bella.s им се допаѓа ова.
  8. mama89

    mama89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    9.331
    Пол:
    Женски
    @Smizzy @bella.s како ви се дечињата?го пробавте лекчето?
     
  9. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Mojata e super,vcera bese vo faza na pomunuvanje denes eve nema nisto,toa najlosoto bese prviot den,pominavme lesno.ne sum probala od sto nemase potreba no ke go imam vo predvid za ponataka,a i za mene de,cesto sum si so zatnat nos.dali bese povrzano so zapce ili ne neznam ,ligi i vcera mnoogu i tecea.mislam novo zabce ke si imame..
     
    На mama89 и Smizzy им се допаѓа ова.
  10. Smizzy

    Smizzy Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    4.150
    Пол:
    Женски
    Исто како @bella.s ни поминува веќе, и се надеваме на запче. Јас за мене би го користела лекот @mama89 но страв ми е колку лукчето се осеќа? Бидејќи јас не јадам ни лук ни кромид, не ни купуваме, од миризбата ми се гади и повраќам (ова и без да сум бремена).
     
    На mama89 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mama89

    mama89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    9.331
    Пол:
    Женски
    и јас исто не јадам лук и ми пречи миризбата,но не е страшно веруј ;)
     
    На Smizzy му/ѝ се допаѓа ова.
  12. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    Majki aj malku pomos kako da ja naucm kerkami da ne stava se vo usta znaci se mrdnav celo vreme sum na strek
     
  13. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.913
    Допаѓања:
    135.456
    Пол:
    Женски
    Uf kako nikako. I mojava isto samo sto e mala uste ne pocnala da lazi e tekntogas a pak i koga ke proodi twsko.mene. toa im e faza sve ispituvaat preku stavanje vo usta a nie da gi pazime da.pobudaleme
     
    На kankus му/ѝ се допаѓа ова.
  14. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    Majkicki ubavi nie za nekolku dena pravime godinka:)se selime vo drugata grupa kaj golemite :)vi blagodaram za spodelenite iskustva se citame pozdrav
     
    На M&M, Bellona, irena.1 и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Mi-Ma

    Mi-Ma Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2016
    Пораки:
    492
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    Majki aj jas da si prasam i tuka za sediste za vo kola :) Vo dvoumici sum pa da mi preporacate nekoe :?: Gledav denes na locco croco i cangaro, barav na free on ali mi rekoa deka nemaat i nemalo ni da dobivaat zatoa sto ne gi barale :| Sakam 9-25 kg da zemam mislev od tie do 36kg ali tie nemaat lezecka polozba :wasntme:
     
    На MissDior му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Bellona

    Bellona Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2015
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    Ехеее се си ставаме во уста, сега додуша помалце. Само ставај го на безбедно со безбедни играчки и немаш гајле.
     
  17. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.913
    Допаѓања:
    135.456
    Пол:
    Женски
    Za marka neznam koja da ti predlozam samo eden sovet od iskustvo. Gledaj da moze da se lizga vo polulezecka polozba. Nie kako se zeznavme za sin mi koga kupuvavme fiksno e i koga ke mi zaspiese na podolg pat trebase glavata da mu ja drzam da ne.mu paga. Posle mu najdov finta so pernice pozadi da go napravam polulezecko ama gnjavaza e pak. Vo sekoj slucaj ke go iskoristam i za malava pa so pernicinja nesto ne bese bas ni evtino ne mi se kupuva novo
     
    На alana, MissDior и Mi-Ma им се допаѓа ова.
  18. MissDior

    MissDior Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    1.184
    Допаѓања:
    10.085
    ^Јас прашував во темата за седишта меѓутоа не добив баш одговор. Искусни мамички давајте предлог или лични искуства за седиште 9-25 со полулежечка положба. Јас го меркам тоби, од бебе конфорт но не е евтино, околу 15 000, гледам има и поефтини, но бидејќи ќе се користи подолго време страв ми е да не го утнам.
     
  19. mama89

    mama89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    9.331
    Пол:
    Женски
    Срцка има еден бутик во штип за деца Бутик за деца Гу-Гу ,има алишта и седишта за деца мн ефтини и убави со сметка над 800 ден праќаат бесплатно по карго.Види на фб разгледај пиши им порака за седиштата да видиш какви имаат.
     
  20. awl

    awl Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    624
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    Lorreli titanium go imam. Од Бугарија го купив за 250 евра. Сега го има и тука во Бејби блу во ситимол. Комотно е. Може и наназад и нанапред да се постави, а како расте се тргаат бамперите за простор да се прави. Има 3 положби, една за наназад и две за нанапред кога гледа и нормално, исправена. Топло го препирачувам
     
    На MissDior му/ѝ се допаѓа ова.