1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. cacikr

    cacikr Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    243
    Мамички бебушот ми крена температура 38.1 кажете што да направам. Му дадов Далерон и чорапчиња со киселина. Бидејќи спие го оставив откриен. Друго нешто што да преземам за да му спадни побрзо. Дали треба да го рааоблечам?
     
  2. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Обично се препорачува да не се ни симнува тт која што е под 38,5.
    Ако надминува тогаш со парацетамол( далерон) и тоа е. Да се следи. Ако не се спушта, туширање со млака вода може.
    Расоблечен.
    Утре на доктор.
    И не е поента да му спадни побрзо, тт како се качува, така треба и да се симнува, постепено, да не е шок за организмот. Ни брзо качување ни брзо симнување не се добри.
    Дај му време на сирупот да делува. Штом спие малото ќе биде добро мислам :)
     
    На azelea, awl и joy1 им се допаѓа ова.
  3. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    имав една погача од адријана алачки за првото запче на бебето ама никаде неможам да ја најдам ако ја има некој нека ја пиши
     
  4. BuckoX2

    BuckoX2 Активен член

    Се зачлени на:
    21 април 2015
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    @volsebna Има ли напредок или сеуште ситно блендирано јадете? Мојата е 9 месеци има 2 заба доле целосно излезени и горе 2 двојки само што пробија ама имам проблем ептен со структурата на храната. Мора совршено мазна да е инаку се дави и се ќе поврати. Си има апетит си јаде убаво ама не дај боже ситна точка да има ќе почне да се дави. Може да е густа не и е тоа проблем. Пред некој ден и давав оризот со јаболко цимет и кокосово. Оризот беше мелен пред варењето убаво сварен и после блендиран со убаво свареното јаболко циметот и кокосовото. Од ова помазна структура здравје. Изеде цела тегличка 200 гр и на последното лажиче почна да се дави и се поврати. Мислам дека се створила малку кожичка од оризот ама јас не приметив веројатно доле на лажичето. После изеде уште пола тегличе толку имав.
    Не знам како ќе ја навикнувам на покрупно кога од тровчиња се дави. Готовите млечни каши и ги блендирам инаку и со нив се дави ако не се блендирани а тоа се снегулки не се воопшто ни тврди па ни густи
     
  5. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    Моево има 9месеци и од поодамна си држи плазма во рака и си јаде. Баба му знае и лепче коричка да му даде смука тегле јаде писка ако сакам да му го знеемам. Ориз не му блендирам понекогаш и киноата знам неблендирана да му ја дадам и овесни снегулки исто а крупни се само му ги заврувам да омекнат а сеуште немаме запче
     
    На BuckoX2 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    imat po 3 zaba vekke, ne jademe se mazno, blendiram ama poveke pasiram
     
  7. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Ми треба совет кој знае. @joy1 ако можеш одговори ми те молам.
    Дали може маст хорамфеникол да мачкам во носето на син ми, 11 полни месеци е.
    Имено јас имам бактерија во носот и ја третирам со маста. А на син ми од денес му е мрсулаво носето.
     
  8. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.998
    Допаѓања:
    279.370
    И мојава е со мрсулаво носе.
    Како чешма е уствари, прозирно, водлесто и се слева надоле. Кога бев кај мајка ми на гости, наеднаш преку ноќ качи 39 темп. И ставив чепче, се симна но ја однесов на преглед.
    Малку црвенко грлцето, можеби и од забите(четворката отечена е и се гледа под непцето бело, ама не е пробиена), ама ми рекоа да не сум вадела мрсулите и никако инхалации.
    ПРоблемов е што детево се задавува ако не ги извадам. Преку ден ја забришувам и во ред е, ама пред заспивање ако не потегнам за да ги извадам во сон се задавува и се буди, па мора на среде спиење да ги вадам за да може да продолжи.
    Мислење, искуство?
    @joy1
     
  9. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Еве иста е и мојава. Веќе една недела со проѕирен секрет и кога и вадам со аспираторот се бели, ама не гнојни. Ми личи вирусно ама ете многу се одолжи.
    Немам ја носено на преглед за ова.
    Тт немаше ама со спиењето навечер е хаос.
    Денес ќе и проверувам крвна слика па и преглед ќе направиме.

    Она не престанува да лигави ненормално многу, се бута во уста и плус носето и тече. Се посомневав и јас на четворки, ми личи дека е бело местото ама слабо ми дава добро да погледнам.
    Ама некако ми рано за четворки :^)

    Јас па се исплашив да не има некое ушно воспаление бидејќи се буди навечер со плачење дури и ако јас сум до неа. Така син ми имаше воспаление на увото и не се жалеше на болка преку ден, ама навечер плачеше во сон.
    Па не знам.

    А можеби се и само заби.
    Кога вадеше двојка последна горе имаше и пролив и тт малку.
    Баш ги тешко и мачно вади забите :(
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  10. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.998
    Допаѓања:
    279.370
    И мојава се буди со плачење навечер последнава недела. Околу еден час одкако ќе ја легнам...малку ја подумкувам, па продолжува.
     
    На Sky-butterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Мојава некогаш продолжи, ама еве ноќеска посебно баш очајно плачеше и не се опушташе целосно при спиењето.

    Што и да е ќе мине. Ама мачно е за сите.
     
  12. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.915
    Допаѓања:
    135.487
    Пол:
    Женски
    Aman be sto e so decava . I mojava e mrsulava od cetvrtokot ama ovie dva dena pocna i da potkasluva. Nikogas ne.mi kaslala do sega sogurno i e od sekretot ne zvuci strasno ama pak me faka panika da ne se vlosi. Ke vidam i denes kako ke bide ako ne pa na pregled. I golemion potkasluva. Ne znam dali e do vremevo do alergii li kojznae aman veke. Vaka e generalno dobra jade spie relativno normalno osven ako se potzakasla pa da se razbudi. A mnogu e mala da i davam bilo sto samo stavam soleni kapki i vlecam mrsuli |(
     
  13. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    И јас сите можни дијагнози ги испревртев веќе. Од алергии, заби, грло, уво, нос |(

    Тешко е кога се мали баш. Ниту да кажат ниту да покажат. :(

    Побрзо да оздравите. И времево е заникаде дефинитивно.
     
    На M&M му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Nikita7

    Nikita7 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2016
    Пораки:
    881
    Допаѓања:
    13.161
    Пол:
    Женски
    Мајки кажете некое сретство или сапун со што ги вадите флеките од кашички,ние повеќе на алиштата ќе ставиме од што во уста :D
     
  15. SnowWhite91

    SnowWhite91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1.153
    Допаѓања:
    1.398
    За ова спас е едно средство од Стокомак. Не му го знам името, свекрва ми еднаш ми го позајми, од пливитот мрсна флека не ми се исчисти со ова одма се исчисти. И она перела стари мрсни флеки и вика се вади, а јас не сум отишла да земам. Шишето му е како сјај за садови, се става на флеката, се протрљува малку и се остава да отстои па се пере во машина.
    Јас претходно флеката од пливитот ја перев и ја чистев претходно и со арис ама не ми ја испра. После тоа ова ја исчисти.
     
    На alana му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Nikita7

    Nikita7 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2016
    Пораки:
    881
    Допаѓања:
    13.161
    Пол:
    Женски
    Баш ќе видам под зграда ми е стокомак ќе ги прашам продавачките сигурно знаат.фала :)
     
  17. Miss.Sweet

    Miss.Sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    1.001
    Допаѓања:
    4.535
    На мојот не му тече нос ни грло го боли но се буди со плачење две ноќи по ред. Или е скок во развој или се заби или возбуда дека се исправа. Не знам што да мислам :( @joy1 мислење/искуство?
     
  18. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.381
    Пол:
    Женски
    Мајκи,сκоκот во ρазвој знае да се одρази со будење ноќе. Плус заби! Тоа е таа психофизичκа фаза,осознаваат многу нови ρаботи пρеκу ден,ρазмислуваат,ρазгледуваат,мемоρиρаат и мозочињата цело вρеме им ρаботат.
    Фаза е,малκу напоρна,но поминува.
     
    На Sky-butterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Nikita7

    Nikita7 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2016
    Пораки:
    881
    Допаѓања:
    13.161
    Пол:
    Женски
    И кај мене навечер често се буди со плачење ама за тоа преку ден е срцка :inlove:Сега е во фаза на пискање писка колку што ја држи глас абе и нај нервозна да сум кога ќе ја погледнам се ми станува розово,они се нашиот избор за смислата на живот :)
     
    На alana и LaDyDoLl им се допаѓа ова.
  20. Angel.Heart

    Angel.Heart Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2012
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    2.053
    Мајки црешите пред да ги варите за кашичка дали ги лупите?