1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Прв пат слушам дека црешите се варат.
    Јас не ги варам и не ги лупам. Ги ставам во блендер и останува така некоја кожичка неблендирана, ама на малата не и смета. Обично со банана и ги блендирам.
     
    На Espadrila, awl и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
  2. Angel.Heart

    Angel.Heart Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2012
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    2.053
    Јас денес прв пат ќе му давам цреши, па со рака ги лупев, ептен пипава работа и еве малку ќе му ги подварам пред да ги блендирам, и водичката ќе му ја дадам како сокче. Ако ми испадне многу течна ќе додадам и јас банана.
     
  3. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.915
    Допаѓања:
    135.516
    Пол:
    Женски
    I jas ne gi varam i ne gi lupam samo proberuvam nekoe crvce da ne ima koga gi vadam semkite ☺. Ne smetaat luspite koga ke gi izblendiras voopst. Eve ti predlog kombinacija kerka mi epten ja b3ndisa: cresi, banana, k.mleko i malku ovesni. Iskoci epten kako ovosno jogurtce
     
    На Legadema и Angel.Heart им се допаѓа ова.
  4. kiki4kablondy

    kiki4kablondy Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2010
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    443
    Пол:
    Женски
    Трет оброк сакам да воведам кое време одприлика? Во 21 ч се успива со млекце. За 5 дена 8 м ке прави.
     
  5. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.388
    Пол:
    Женски
    Најмалκу 2часа пρед да го испие млеκцето. Јас и ден денес пρаκтиκувам вечеρ до 20ч да имам дадено.
     
  6. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    Здраво мамички , мојата ќерка е скоро 6 м. Педијатарот рече да воведам месо во кашичките , но на интернет прочитав после година.
    Дали вие имате воведено месо толку рано ?
     
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.601
    Пол:
    Женски
    Месо телешко и пилешко домашно е од полни 7.Каде тоа пишува после годината?Прв пат читам.
     
    На awl му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    Не ми посочи точно тоа и тоа месо , но ми рече давај месо после 6 м се зачудив , бидејќи прочитав на фб на една страница што ми беше лајкната .
    Плус тоа таа и така не сака кашички освен морков и јаболко .
    Солени никако , банана исто ,праска,круша . ...за сок неќе да чуе не пак да ми јаде месо :/
     
  9. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.601
    Пол:
    Женски
    Ако не пробаш и не си упорна нема ни да ти пројаде.Да чекаш до навршена година за воведување месо е долг период.Можеби и ке и се допадне,имај трпение.
    Додавај малце маслиново во зеленчуковите,малце пашканат,тиквица.
    Во овошните кокосово,палента,просо,авокадо.Нешто ке и се допадне сигурно.Од сок секако немаш потреба.
     
    На BuckoX2, M&M и Tinushka им се допаѓа ова.
  10. Espadrila

    Espadrila Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    20.736
    Мајки да ми дадете некоја препорака за добар ОРЛ лекар,како за бебуш, во Скопје па може и во друг град. И на приватно и за преку фонд. Значи не само извикан, ами стварно добар. Од орл-то, особено со позитивно искуство за уво.
    Фала ви однапред, многу би ми значело.
     
  11. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.915
    Допаѓања:
    135.516
    Пол:
    Женски
    Jekic i Lazarevski a i Gogusevski trwba da e dobar - Sistina. Za vo Drzavna Micevski Goran. Jas tie gi znam kako podobri
     
    На Espadrila му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Mi-Ma

    Mi-Ma Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2016
    Пораки:
    492
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    Majki ima nekoja sto gi razbira ovie vrednosti? Mu pravev krvna slika na sinko i me cudi sto nema niedna strelka, a ima dosta padnati vrednosti :( @joy1 mislam deka ti bese strucna na ova pole pa bi te zamolila da mi kazes dali e se ok ili ima prostor za grizenje pa da go nosam utre na pedijater. Dete si e super i ubavo si jade, napreduva ama posto nikad do sea ne sum mu proverila krv zatoa go odnesov i rabotava sto da vidam :( 20160523_175525.jpg
     
  13. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.601
    Пол:
    Женски
    Доста слаб хемоглобин.Конслутирај се со педијатар за препарат за подобрување на крвната слика или евентуално промена на исхраната :)
     
  14. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.757
    Допаѓања:
    137.592
    Пол:
    Женски
    за мајчичките на кои децата не им сакаат нови вкусови...додавајте кромид и сладок компир во комбинациите...или павлака...син ми и двете комбинации обожаваше да ги лапка ..и ден денес бара павлка со манџите
     
  15. Mi-Ma

    Mi-Ma Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2016
    Пораки:
    492
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    Off lele :( A nema nikakvi simptomi jas sosema slucajno go odnesov da proverime. A sve si jade i meso i blitva, spanak ednas vo nedelata, cveklo...Uff fala ti za odgovorot utre ke go odnesam na pedijater
     
  16. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.389
    Јас приметив дека нема никаква разлика во крвната слика на бебуш кога беше само на доење, само на домашно подготвена храна и сега кога јаде и готови каши.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Mi-Ma

    Mi-Ma Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2016
    Пораки:
    492
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    Jas posle volku pazenje sve domasno i tele zemavme i pilinja se cuvaat za da jade svezo domasno, cveklo od bavca, zolcka samo od denesno jajce, blitva i spanak od bavca...Vnimavav bas na se i stvarno ne mi e jasno. Napreduva i poveke od normalno ima 9m, a 11kg i niti e pospan niti omalaksan bas naprotiv e 300 na saat :) Mm vika da ne e mozno da e nekoja greska posto imase mnogu guzva denes vo Avicena :?: Neznam dali direktno na pedijater (toa avtomacki znaci i sirup) ili da pojacam ishrana pa za nekolku dena da proverime pak ? Sovet ? :) Ne mu e na sinko trauma zimanje krv i vakcini zatoa sto dosega ne mi zaplakal i gleda pravo vo iglata dodeka jas go drzam i mizam, a mm ceka nadvor on ne ni vleguva od strav :)
     
  18. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.388
    Пол:
    Женски
    ^Понизок хгб е нормално да имаат доени бебиња. Можеби внесува премногу млечни производи. Кај нас тоа беше единствена причина за низок хгб. Може да се направи уште една крвна слика,и секако на педијатар. Убаво што внимавате со исхраната,но може тоа и да нема никакво влијание.
     
  19. Mi-Ma

    Mi-Ma Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2016
    Пораки:
    492
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    E toa da, poslednive 2nedeli cica poveke od voobicaeno i nekako mi go smeni rezimot na zamena na obrok. Predhodno koga ke jadese kasicka cicase posle 2saati, a sea posle kasicka bara da cica i me tegne i pocna da zaspiva samo na cice. Mu rastea trojki i eve sea uste taka terame. Znaci mozno e i da e do toa da ne krevam panika :whew: Nejkam da go nosam na pedijater i da go mesam so deca (stalno e full kaj nasata, a zakazuvanja nema) i na vakcina proverivme kg i visina i nevidov potreba da go nosam pa ne sme bile 2/3 meseci na pedijater :tmi:
     
  20. MissDior

    MissDior Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    1.186
    Допаѓања:
    10.085
    @Mi-Ma знам дека спанаќ, блитва и сл зеленчук не се комбинира со млечни производи бидејќи не се прима железото, а пожелно е да биде во комбинација со витамин ц. Некој поупатен нека ме исправи ако грешам