1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.250
    Допаѓања:
    45.570
    Пол:
    Женски
    @fairy88 малата ми е 2г. и 1мес. одбиена е од цицање, супер си јаде преку ден и уште ноќе се буди.
    Не е за утеха ова моево ама сакам да ти кажам дека секакви деца има и освен да се помириме со тоа не ни останува ништо друго.
     
    На fairy88 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. *цветче*

    *цветче* Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2015
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    1.249
    Пол:
    Женски
    Сега засега не, почнувам на први септември. Страв ми е, но ме теши што маж ми уште од почеток е буден кога сум будна јас, ми помага и преку ноќ, па издржува по цел ден на работа. Веројатно и јас ќе можам. Ќе се навикне организмот. Ние имавме проблем првите 4 месеци кога плачеше многу, деноноќно, и спиеше на рати кај мене во раце, и ретко кај татко му, чуствуваше дека не е кај мене и вриштеше. А ние, умрени бевме за сон. Буквално ко повампирени. Сега е поарно, детево се буди на саат време уште, но ние некако се навикнавме. Извини што незнам како да те утешам, едноставно некои деца се такви.:doh:
    П.С. За болка немој, не спомнувај. Имам дијагнози на р'бетот од пред бременост, а за раце нозе и кичма и без дијагноза болат.
     
    На fairy88 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Некни разговарав со една блиска моја, има 2 деца, едното 5, другото 1.5 год. имала книги за децата вика и по една книга за заспивање на децата се водела за нив и и успеало.
    Ми кажуваше како било, еве вака:
    Кога го ставаме детето навечер за спиење, го бакнуваме, ставаме во креветче, Лека ноќ и затвараме врата од собата.
    Излегуваме и чекаме..Ако почне одма да плаче, чекаме 1 мин. влегуваме после во соба, го погалуваме, покриваме и излегуваме. Ако пак почне да плаче, чекаме 3 мин. па пак влегуваме и пак истото и излегуваме. И се така, следно е 5 мин. па 7, па 10, па 15, па 20 мин.
    Вториот ден се почнува со 2 мин. па со 5 па со 8 итн.
    Третиот ден со 5 мин. па 9 и секој нареден пат и нареден ден се наголемува времето на чекање да се влезе во соба..И за 4 дена таа рече дека се навикнало и првото и второто да ја преспива цела ноќ и само, нели, работата е за само да заспие и да не се буди навечер.
    Рече, дека според книгата, не постоел човек кај кого не успеал овој начин на заспивање на детето,кај некој порано, кај некој покасно, но ако имаш нерви и исстрпност тие неколку вечери да издржиш, после било рај, така викаат.
    Јас не сум пробала за малата сеуште, затоа што цица и се буди неколку пати навечер и мене не ми е лесно и сум хронично не наспана веќе 9 и пол месеци и се мислам дали да го применам овој начин или да почекам уште малку, до колку ќе цица, не знам :(
    Сте слушнале за ова заспивање вие?
     
  4. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.863
    Допаѓања:
    134.393
    Пол:
    Женски
    Sum slusnala i citala mnogu *crying it out method* se vika ama jas najiskreno nemozam da go isteram toa. Probav so sin.mi eden den i se otkazav. So vtorovo uste pomalku mozam deka imam obvrski so prvovo pa gledam kako taka pobrgu da ja zaapijam za da mozam so nego malku da se pozanimavam. Koj probal i mu uspeal bravo jas nemozam.
    Inaku i kaj nas e gore dole ista situacija si jade supwr ama se budi noke i jas i davam da cica za.polesno da mi prezaspie. Otkalo trgnav na rabota ja stavam posle prvo budenje do mene da cica lezejki nemam energija da sedam i xa ja cekam vaka bar pospivam po malku. I ao dvete deca ista maka. Malava bar na pocetok prvitenekolku meseci spiese ubavo
     
    На kallias и Sunshine_1979 им се допаѓа ова.
  5. Smizzy

    Smizzy Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    4.150
    Пол:
    Женски
    Јас од вечер почнав со методава, па ќе видиме колку ќе се покаже успешна (со поголемиот син-13 месеци). Гужва ни е во спална и го префрлив во детска, плачеше 15 мин, после беше буден ама ќутеше, за 30 мин веќе спиеше. Како за прва вечер задоволна сум иако плаче тој, плачам и јас. Два пати влегов, еднаш на 3 мин, па на 5. После кога се смири го ѕиркав. Не е лесно, подава раце по мене, плаче, ама сметам дека е за негово добро и ќе бидам истрајна. И мислам дека кај бебиња од 6-9 месеци е најдобро да се примени техникава.
     
    На flower30, M&M и kallias им се допаѓа ова.
  6. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Тешко е, тие неколку дена додека се навикне, треба да имаш добри живци и смиреност, ама после е лесно, ќе заспива без проблем и полесно ќе биде и за тебе и за него.
    Јас не знам дали ќе можам ќерка ми да ја одвикнам од ноќните пидои, за заспивање немаме проблем, цица и одма заспива, ама ноќта се буди и тогаш ли да го применувам јас методов? Во 3, 4 часот сабајле? :(
     
  7. juli rak

    juli rak Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    356
    Пол:
    Женски
    Ova kako jas da sum go pisuvala samo sto za edna nedela pravi sin mi 8 meseci i plus sme na adaptirano mleko na sekoj saat dva se budi kenka nervozen ne znam dali e gladen jas sum kako duh, cela vecer so siseto vo raci kujna spalna me dotepa ne e skok vo razvoj veke 3 nedeli e taka zabi ima 2 dole i sega i gore ke mu izlezat, denes mi dojde i menstruacija a vi stranstvo ziveam nemam nikakva pomos ke poludam i jas se prasuvam dali e vreme za vecerna kasicka 3 obrok? Sekoj sovet dobro ke mi dojde
     
    На fairy88 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Mama Maja

    Mama Maja Активен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2016
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    Lelee zeni i jas so istiot problem okolu spienjeto. Bebus ima 6.5 meseci i navecer cica na sekoj sat. I jas so gradite izvaeni sum po celi noki. Grb, vrat...se me boli. Nz do koga vaka. Vo krevetce nesaka da spija.
     
  9. 2016305

    2016305 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    мами ќерка ми има 7 месеци и деновиве почна со показалецот да си го чеша увото односно каналот постојано дали ви се случило и на вас исто или треба да се обратам на орл
     
  10. џунџуле

    џунџуле Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    1.481
    Пол:
    Женски
    Одамна беше со првото, не памтам кога ноќна кашичка воведовме, но ср сеќавам дека наместо подој му давав ад пред спиење. Имашр во нук цуцли за каши со поголем отвор х мислам на нив, и му ставав во млекото снегулки лажица, како што е фрутолино, нели за повеќе да го држи. И лежев на нрговата перничка и со тоа што гопокривав да му мириса на мене. Правев многу нршта само за да спие подолго. Нешто успеваше, нешто не. Секое дете си е различно, најдобро е да се водите според потребите на детето. тоасамо ќе си покаже кога му е време за било што.
     
    На juli rak му/ѝ се допаѓа ова.
  11. coconaut

    coconaut Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    921
    Допаѓања:
    2.562
    Пол:
    Женски
    Eve me mene dezuram, sinko se budi na sekoj saat, duri I na pola saat znae, cica I prezaspiva, cela nok toa pravam :(
     
  12. џунџуле

    џунџуле Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    1.481
    Пол:
    Женски
    После бањање со што ги мачкате бебињата. Јас се уште мачкам јекодерм, 4 месеци имаме. Мислам дека вечњ може млеко за тело да почнеме да користиме? совет?
     
  13. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.803
    Пол:
    Женски
    Jas nikogas so nisto
     
    На џунџуле и Smizzy им се допаѓа ова.
  14. Mama Maja

    Mama Maja Активен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2016
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    Jas koga se rodi isto so jakoderm prvite 2 meseci. A posle so mleko od becutan. A sega veke 2 meseci so nisto. Letovo e mn zesko i dodatno samo poveke se poti. Barem kaj moeto e taka.
     
    На џунџуле му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Sunshine_1979

    Sunshine_1979 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2015
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    11.927
    Пол:
    Женски
    Еднаш во недела- две со кокосово масло а редовно со ништо.
    Првиот месец ја мачкав со јекодерм.
     
    На џунџуле му/ѝ се допаѓа ова.
  16. coconaut

    coconaut Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    921
    Допаѓања:
    2.562
    Пол:
    Женски
    Kako reagiraat vasite bebinja na promena? Momentalno sum na gosti kaj svekrvata so saati se uspivame, mora da lezam do nego ne smeam da mrdnam odma se budi. Drugo, mnogu loso reagira na nepoznati luge ako go zemat vo race ili ako e malku pobucno I zboruvast poveke luge. Znaci so detevo ne mozam da odam po gosti kafici I sl. Normalno li e ova za 6+ I Care ima li ?
     
  17. Nikita7

    Nikita7 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2016
    Пораки:
    881
    Допаѓања:
    13.161
    Пол:
    Женски
    Мене истото ми се случи на 6м ја однесов нагости кај моите во Велес значи сите и се израдуваа кога ја видеа а она кога почна да плаче сите 3ца поединечно ги исплака кој ќе и Збореше тој го плачеше кога дојде време за спиење ја нишав во количка со саати таман заспа да ја преместам на спална абе се разбуди секундарно се тресе не сака никако да ја оставам таму и ај одново,фаза е сега распознава ликови за тоа еве сега за една недела прави 10м кај моите е нагости една недела мака нема сите ги сака кај сите оди комшии пријатели значи минливо е тоа не се секирај
     
    На Sunshine_1979 и coconaut им се допаѓа ова.
  18. juli rak

    juli rak Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    356
    Пол:
    Женски
    Hipp mleko za telo i so hipp go i banjam dr od remedika mi gi preporaca mnogu sum zadovolna a i ne se skapi
     
    На џунџуле му/ѝ се допаѓа ова.
  19. juli rak

    juli rak Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    356
    Пол:
    Женски
    Majki dali vasite malecki jadat po cela zolcka? Sin mi ja primetuva vo site kasicki zelencukovi i mnogu mu se gadi denes pravi 8 meseci i kako pocnavte da voveduvate meso po kolku odprilika? Fala
     
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.803
    Пол:
    Женски
    Vie tek sega treba da pocnete so zolcka a velis veke jadete cela?
    Ja vovede postepeno ili cela naednas?
     
    На Miss.Sweet му/ѝ се допаѓа ова.