1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Е така. Значи има јадра на колковите. Ортопедите не одобруваат дубак вокер од безбедносни причини. А џампер да, скокајќи на него си ги јакне мускулите. Јас ортопед слушав и не ставив дете во дубак. Го ставав доле (послано и со многу играчки) и многу брзо ми пролазе и брзо прооде без да го паткам. Сепак секој за себе си одлучува. Како си сакаш, така. Мене ако ме прашаш на 8 месеци би го ставала пре дола и да си вежба моторика, отколку во дубак вокер и само да лета навака натака.
     
    На *Ѕвездичка*, coconaut, Smizzy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. juli rak

    juli rak Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    356
    Пол:
    Женски
    Ne bi ti preporacala zosto da brzas so dibace ne znam kolkavo e deteo sin mi na 8 meseci go staviv
     
    На coconaut му/ѝ се допаѓа ова.
  3. juli rak

    juli rak Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    356
    Пол:
    Женски
    Majki sto so kurinjata koi ne se otvaraat dali gi forsirate? Ne dava da go cepnam za kureto od bebe e takov
     
  4. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.863
    Допаѓања:
    134.393
    Пол:
    Женски
    Najubavo dole da si igraat ama.mojata ne sakase skoro ic na taa vozrast. I sin mi ne sakase mnogu ama.prolaze na 8m. A malovo pocna da lazi skoro na 12m. Eve je pravi 13m lazi se dvizi fatena za kauc ama uste ne e pustena da odi. Se plasi nekako. Ama dubakot veke go batali normalno.
    Mislam do deteto e. Nekoi prooduvaat uste na 10 nekoi posle 1g
     
    На coconaut и irena.1 им се допаѓа ова.
  5. Girl-Rabbit

    Girl-Rabbit Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2015
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    918
    Пол:
    Женски
    Од кога вашите бебиња почнаа да се вртат во спиење на стомак.Моево се врти ама на раце застанува и по некој секунда почнува да плаче
     
  6. coconaut

    coconaut Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    921
    Допаѓања:
    2.562
    Пол:
    Женски
    Koga ke se ocrta bela linija na zlebinata I se gleda zabceto, a na dopir nisto ne se oseka, dali toa znaci deka doprva ke izleguva zabot ili veke e izlezen?
     
    На Mari* му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    @kallias и ние сме исти многу е лошо , но за разлика од пред некој ден можам да речам дека сме здрави :(
    Ќерка ми цела крчи,не јаде ,не пие ,две ноќи по ред беше будна .
    Ја носев три дена по ред на инхалации сабајле -вечер ,инекција и ставаа навечер ,два сирупа имаме цитризин и алмацин + исомар раствор + балсам за настинка .
    Детево живна малку , а требаше на градинка да почнеме и не се само нашите на две мајки што ги познавам исто све како на моето им се случува вируси лом не направија :/
     
  8. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Ohh majko mila, cela nedela kasla, noseto ne prestana da i tece,podobruvanje nikakvo,nokjeska se rasturi od kaslanje i doagjaat slajmovi i samo placese i kaci i T, ic ne sme spieni, nema apetit denes, neraspolozena e, samo kenka, place i zaspiva. Ja nosev pak na lekar, grlo nema crveno, na gradi e cista, a kacuva T i kasla mnogu i ni dadoa antibiotik amoxil, bidejki cels nefela e vaka i nema podobruvanje, smeta doktor deka mozebi ima bakterija i podobro da sprecime otkolku da bide kasno posle i eve go kupivme, i dadov pred malku pa kje vidime. Do sreda rece dr.treba da ima znacitelno podobruvanje, ako ne pomine i prodolzi i vo narednite denovi da kacuva T togas pak na doktor.
    Isto e i sin mi i toj kasla cela nedela, eden od drug gi fati ama kaj nego ima podobruvanhe, ne kacuva T i ne mu tece nos....
     
    На Girl-Rabbit и Tinushka им се допаѓа ова.
  9. Girl-Rabbit

    Girl-Rabbit Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2015
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    918
    Пол:
    Женски
    Дали може/смее да се направи сокче од овошје свежо/суво сварено и да се складра на подолго .Прашањето се однесува за поголемо количество сок пошто не сакам да давам купечки сокчиња
     
  10. Girl-Rabbit

    Girl-Rabbit Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2015
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    918
    Пол:
    Женски
    Јас од кога е роден му го отварам по ептен малку на секое капење и сеуште н ему е отворено ,а за 2 дена правиме 7 месеци.Докај 1 година мислам може да оди тоа со одлепувањето и после на педијатар/уролог им ги отвараат обавезно ,така мислам одприлика беше.
    Ако не ти дава да не го боли можеби,види да не е црвено или како подуено,да не има некаква инфекција??
     
  11. *Ѕвездичка*

    *Ѕвездичка* Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2016
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    302
    Пол:
    Женски
    Нека го отвори уролог, подобро дури е помало. Ние бевме пред недела дена, плачеше еден ден и после тоа како ништо да не било.
     
    На Girl-Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.
  12. *Ѕвездичка*

    *Ѕвездичка* Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2016
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    302
    Пол:
    Женски
    Фала богу само еднаш направи така и тоа уште на 4-5 месеци и сета среќа јас што не спиев... Истата ситуација- во сон се заврти на стомак, застана на раце и почна да плаче. Јас само го завртив на грбче и продолжи да спие. Сега најчесто спие на страна и така голем лак прави со главата зафрлена на назад...пробувам да го наместам да лежи поправо ама пак си ја фаќа таа позиција -така му е најзгодно. Некогаш ако е подразбуден ја тутка перницата в лице и знае така да заспие, со лицето стегнато в перница , па пак го поднаместувам...
    Тоа е- дури да потпркнат илјада стравови...
     
    На Girl-Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.
  13. *Ѕвездичка*

    *Ѕвездичка* Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2016
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    302
    Пол:
    Женски
    Ако е залепено ништо не правиш сама, подобро однеси го нека му го отвори уролог додека е помало и сеуште не разбира. Колку поголемо толку поголема мака.
     
    На Girl-Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ZRNO

    ZRNO Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2014
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    106
    Mozes od svezo kompot da si napravis vo pomali tegli
     
    На Girl-Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Girl-Rabbit

    Girl-Rabbit Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2015
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    918
    Пол:
    Женски
    Mislis na svareno ovosje i bez nijakov dodatok vnatre,ke stoi li taka bez da se rasipe?
     
  16. ZRNO

    ZRNO Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2014
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    106
    Ovosjeto go stavas svezo vo tegla no mora seker po edno lazice (na mali tegli)go zatvaras ubavo i da zovrijat teglite ke se vakumiraat i si stoi ne se rasipuva ,jas pravam po 200 tegli :o oti imam mn ovosje ai tri decinja :hai::hai:
     
    На Sunshine_1979 и Girl-Rabbit им се допаѓа ова.
  17. coconaut

    coconaut Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    921
    Допаѓања:
    2.562
    Пол:
    Женски
    Mami po kolku spijat/spiele preku den I navecer vasite bebinja okolu 8 miot mesec?
     
  18. *Ѕвездичка*

    *Ѕвездичка* Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2016
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    302
    Пол:
    Женски
    Ние сме 7, на вечер спие по 10-11 саати, а дење преспива три пати, по саат ако сме дома, 2-3 часа ако шетаме со количка на сонцево
     
    На Girl-Rabbit и coconaut им се допаѓа ова.
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Мојот има исто темпо цело време, преспиваше два пати дневно по 2,3 саати, а навечер без будење за млеко од 10-11 до 7-8 сабајле.. :)
    Сега поголем е еднаш преспива 2,3 саати преку ден :)
     
    На coconaut му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Sunshine_1979

    Sunshine_1979 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2015
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    11.927
    Пол:
    Женски
    Дење спие два пати по +/- саат време а навечер ја легнувам околу 9 и спие до 9 сабајле, секако со 546 будења за цицање измеѓу!
     
    На M&M му/ѝ се допаѓа ова.