1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. momomo

    momomo Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2012
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    40
    За неколку дена годинка , да не има скок во развој? Неподносливо е ова, навечер се буди на секое вртење и рика плаче како да ја колам, се врти станува со плачење така веќе 3 дена?
     
  2. momomo

    momomo Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2012
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    40
    И страшно е нервозна
     
  3. kalinaka

    kalinaka Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.013
    Пол:
    Женски
    Мами... Бебко е болен веќе 2 недели со мрсули и кашлање, на крај ни препишаа антибиотик зошто закачивме бронхитис, ми рекоа и пробиорик да му давам. Му земав линекс јуниор. Од толку работи што ми изнакажаа не прашав по колку пати на ден да му давам од линексот. Па ако имате некое искуство да ми помогнете да не трчам во аптека . Инаку сме 10 месеци.
     
  4. 2016305

    2016305 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    9,5 месеци сме и имаме проблем со спиењето односно заспиваме 8-9 но се будиме на секој час ова почна откако појдовме во градинка она само кенка и немирно спие но тоа е премногу често имал ли некој искуство вака период ли е или реакција на промената односно тргнувањето во градинка
     
  5. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.110
    Допаѓања:
    2.701
    Пол:
    Женски
    Денес малава два пати имаше ептен течна столица ( првиот пат се направи лом, со чорапи лом), а до сега немала таква.
    Заби?
    Инаку весела е, и не беа двете столици една по друга, туку на размак од 2 часа.
     
  6. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.193
    Допаѓања:
    123.816
    Ne e proliv ako ima razmak. Pedijatarot mi ima kazano proliv e ako 5 pati u saat se iskaka tecno. Da ne e od jadenje ili od mlekoto ? Ako ne se povtori do utre verojatno nisto ne e.

    Mojata deneska imase 3 stolici a otkako pocnavme so hranenje cvrsta hrana po 1 kaka. I toa zeleno kakase. Se mi e strav da ne e gladna.
     
  7. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.110
    Допаѓања:
    2.701
    Пол:
    Женски
    Ако е гладна ќе плаче, не се оставаат бебиња гладни. Мојата имаше доста често зелени столици спорадично, значи не постојано, ама не им обраќав многу внимание, зошто беа од време на време.
    И јас знам дека не е пролив, затоа и нагласив дека не е веднаш туку на размак од 2 часа. Ама се думам дали се заби или од оноа млекото што почнав да и го давам за запек - да не предизвикало контра ефект па сега
    ?
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.193
    Допаѓања:
    123.816
    Ako viri zab ako go gledas moze da e od nego. Ako se ligavi, nervozna e i silno grize toa e. Ako ne togas od mlekoto e.

    Mojava e mirna i ne place koga e gladna samo pokazuva so race i usta deka i se jade. Po 4 saati ako ne jade e togas vresnuva. Mene moze psiha me mava deka ne jade cvrsta hrana. Odvaj 5 lazicinja deneska. Sok i voda od chasa direkt. Obicna staklena.
     
    На slobodka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Lisa_Maja

    Lisa_Maja Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2014
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    384
    Пол:
    Женски
    Мами знам дека многу од вас прегледувале крвна слика на возраст од 6 месеци,што нели и ја бараат пред вакцината,па ме интересирА дали сте упатени за нормална вредност на леукоцитите кај бебињата.
    Референтната вредност ми пишува дека е 4-9,а и излезе 16,но како што видов на интернет на некои страни,за 6 месечна возраст дури и до 18 се во граници на нормала.
    малку сум во дилема,со оглед на тоа дека детето е сосема ок.
     
  10. @Ledi@

    @Ledi@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2015
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    152
    Пол:
    Женски
    Kolku sto se sekavam ti davase Novalac za reguliranje na stolica.No so kasickite neli uspevate da sredite i da si davas Novalac2 vece.So proso,sliva,kruska vo ovosnata kasicka vece sekoj den si odi duri i po 2-3 pati sto nebese slucaj duri bese i malecka:) A isto i so probiotikot Proven i davav i pomagase za da nego davam toa mleko za zapek.
     
  11. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.110
    Допаѓања:
    2.701
    Пол:
    Женски
    Е тоа и испадна дека е проблемот, кога преминавме на новалак 2. Тогаш се појави запекот. Верувај се пробав за да помогне со природна исхрана, немаше шанса, не помогна ништо. Морав да почнам со млеко за запек. Тоа ни помогна.
     
  12. @Ledi@

    @Ledi@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2015
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    152
    Пол:
    Женски
    Of dusa mila,probaj so probiotik nemoj da go naviknuvas so mlekoto postojano.Sepak toa e problem golem i za ponatamu.Mene po sovet od pedijatar da dadam mi pomogna Proven edno lazice dnevno sekoj den eve vece 3 doza pieme.Nema steta od nego moze samo korist
     
  13. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.110
    Допаѓања:
    2.701
    Пол:
    Женски
    Плус Провен давам од тогаш. Ние ептен заглавивме !!!! Ќути сега сме добри!!!
     
  14. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.270
    Допаѓања:
    131.380
    Sto mackate za sitni bruncenca na lice? Na kerka mi i se pojavia i duri i grebe kozickata od sto gi ima poveke
     
  15. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    7.423
    Јакодерм еднаш на ден.
     
    На flower30 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.270
    Допаѓања:
    131.380
    Fala,ke probam posle
     
    На fairy88 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Lunaa21

    Lunaa21 Активен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Мајки има некоја користено од тие лепенките шо се со гел за намалување на темп. Има ефект или?
     
  18. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    7.423
    Jас купив од нив кога малиот имаше тт,ама на тие пишуваше дека не се за децца под 1 година и не ѓи искористив.Прочитај убаво дали може да се користат на бебиња.


    Туку од кога се воведува трет оброк.Малиот мој е 8 месеци и една недела??
     
  19. a.c.k.a

    a.c.k.a Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    608
    Majki sto davate na vasite bebuski koga povrakaat,bebus od pred malku pocna da povraka slajmovi,mu dadov mlekce zaspa I pak se ispovrati I toa obilno 5-6 pati
     
  20. Sunshine_1979

    Sunshine_1979 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2015
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    11.927
    Пол:
    Женски
    Линекс џуниор?