1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Верувај на осум месеци не е ни свесно бебето зошто е ставено таму да седи. За да почне да кажува треба да разбира што значи мочкање и какање. Ставај го, ќе се занимава ама дека ќе свати зошто седи во нокшир уште сега тешко. После година може да пробате и пак зависи од детето колку зборува и сл.
    Моите кумашини исто од 9 месеци го ставаа бебето ( поточно бабата) па памперсот го тргнаа на две години и 8 месеци.
    А и ладно е сега, внимавајте да не настине :) :) :) се во свое време мајка.
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  2. dejana2

    dejana2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    38
    Мене не ми е толку за одвикнување од пелените колку да кажува дека и се кака барем. И што знам, еве кога и да ја ставам мора барем да се измочка во тутето. После јадење ја ставам исто обавезно и си кака. Не знам ова јас така ли го гледам ама кога е готова се тегне со рачињата кон мене како да ја земам и ме влече за блузата.
    Само има проблем сега забележувам дека во памперсот баш и не сака да кака. Се напнува како за какање ама нема ништо во пелената или многу малку. Да престанам да ја ставам нелое време, што мислите?
     
  3. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    mila cim si pocnala taka sega prodolzi da ja stavas na noksirce dane ja zbunis pa da ti placi koga i se kaka
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.757
    Допаѓања:
    137.592
    Пол:
    Женски

    а бре аман ...од 6 недели да го седнеше?!
    ептен се нервирам кога ке прочитам вакво нешто...до вчера не знаело да седи а сега да клечи на нокшир.што ке постигнеш на 8 месеци баш ме интересира?само ке го настинеш...
    додека само не знае што е мочканје а што каканје се ти е џабе...цел ден може да седи и на крај пак ке се покака и помочка во пелената...само треба да е свесно што прави...имаше на нетов пред некое време статија дека прераното форсиранје може контра ефект да има...па сега ти види.
     
    На leona83 и zalosna им се допаѓа ова.
  5. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    А да, се тегне да ја кренеш а не оти ти кажува дека е готова. А тоа што не кака во памперсот нема врска со ништо од ова туку така требало да биде ( од храната мислам не од друго). И да, не го малтретирај бебето уште сега, мислам дека свати од сите што ти пишаа.
     
    На WORRIED.BT му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Dazey

    Dazey Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2011
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    123
    Не не воопшто, ваше е дали сакате да верувате или не, ама ете нјезе и успеа, пробав и јас со моето ама не сакаше. Мислам дека многу зависи и од детето едни се помирни и знаат да седат на едно место , други не и така.
     
  7. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Кај бебињата центарот за физиолошки потреби т.е нивната свесност се развива околу 18-от месец. Плус минус зависи од бебето.
    Прерано форсирање за одвикнување на пелени доведува до уринарни инфекции зошто неприродно ја задржуваат мокрачата во себе.

    Јас разбирам дека некогаш финансиите се пресудни ама имајте усул сепак.
     
    На Annath, zalosna, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    a da posekako :) da probam jas moevo da go naucam uste na 8 meseci da pisuva interesno ce bidi :^)
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Neli docnis malku??? Mojata znae i da cita veke :!:
     
  10. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    za cetrvtoto ce pobrzam ;)
     
  11. valeristoska

    valeristoska Активен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2014
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Zdravo majki, jas sum nova na forumov i bi sakala za sovet od vas. stanuva zbor za mojata 6.5 mesecna kerka koja ima problemi so stomaceto otkako vovedovme prihrana. prethodno imase redovna stolica, a sega pocna na dva-tri dena i celo vreme ima gasovi i navecer placka i gi vitka nozinjata. probavme so kompot od sliva, vnesuvam pretezno jabolce, tikva, sliva ili drugo ovoshje. ve molam za nekoj sovet
     
  12. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    И мојава некој пат на 2/3 дена кака ама нема мака со стомачеро а гасови е убаво да си испушта.
    Не давај наеднаш па затоа може и иде тешко,најпрвин неколку лажички овошје и тоа јаболко бидејки е полесно и за почеток е доволно.
    Така,не брзај да дадеш цврста храна преку ден,кај некои слива помага за кака па понудии,намали со храната преку ден,дај еднаш или двапати па може ке има промена.
     
  13. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Мајка и ние го имавме ( т.е уште трае) истиот проблем. Среќа што прди, а додека да се навикнат на храна така ќе биде. Еднаш ќерка ми 7 дена не какаше, и ден денес каката и е тврда и во помала количина. Масажа во правец на стрелките на стомачето и ништо друго. Два три дена не е страшно, а ножињата може да ги витка и ако давате кашичка пред спиење или неколку саати претходно.
     
  14. marija27

    marija27 Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2012
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    1
    какво млеко давате на вашите бебчиња?
     
  15. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Nie sme na ad od 2mesec,na pocetok bese na aptamil.
    Sme probale i drugi marki i poveketo sme na novalak,go saka najpoveke od drugite i bas dobro i odgovara :)
     
  16. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Аптамил.
     
  17. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Ние од денес ќе почнеме да ве дружиме овде, моето прашање е дали на 6 месеци треба 2 оброк и по колку му давате да јаде јас мислам дека треба еден оброк, се доиме и сме напредни во горна граница досега само вкусови пробува.
     
  18. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Кога ќе почне да јаде еден цел оброк од околу 120 гр после недела ќе воведете и втор. Јас некаде пред 7 месец воведов 2 оброк.
     
  19. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Незнам што да правам стварно, му давам да јаде по пола тегличка а треба да измерам, ама млеко па имам,за втор да не ми е рано. после 6 месец а:|
     
  20. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.450
    Допаѓања:
    34.383
    Пол:
    Женски
    Cacuvce zavisno od deteto, moevo jade vtor obrok vekje ama i sam si bara. Rucek standard zelencukova kasicka , vecerta isto e gladen i mu davam i obrok so zitarici. Preku denot si cica najjnormlno , e sea nesaka voda . Sok ne sum dala , ama sisinja nesaka . Od lazicka se mrsti se gadi cel .