1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Цацувче ќе го пратиш детето, нема правило кога треба да се воведете втор или трет оброк.
    Моево пред да ја прими вакцината си јадеше цели кашички од 130-140 грама на оброк (имаме два оброка)
    Сакав да воведам и трет (млечна каша) зошто го гледам дека сака да јаде, а промена во однос на цицањето нема никаква. Без оглед на обилните оброци, си цица на 2-3 часа.
    Сега чекам да се стабилизира, да почне повторно да јаде како што си јадеше, па да воведам и трет оброк.
    Туку мене ме интересира кога воведовте млечни производи (к.млеко и павлака) и од кој производител?
     
  2. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.442
    Допаѓања:
    34.261
    Пол:
    Женски
    Jagoda moevo eden period koga bevme vo Mk ne znaese da jade kako sto jadese porano. Ja cicase lazickata :D
    Sega pak si se vrati vo normala si jade normalno .
     
    На Jagoda123 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Јагода, кисело млеко над 8 месеци, а павлака јас не сум дала иако е 10 месеци. Рано и е. Инаку Здравје Радово е најчисто, после него е на Бучен Козјак.
     
    На Jagoda123 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Cacuvche neka jade kolku saka,mozebi tolku mu e potrebno pa zatoa taka pravi.
    Za zelencuk mozes da probas i taka na pocetok samo nekolku lazicki probuvat pa jas da sum bi probala.


    Inaku kiselo mleko jas ne sum dala seuste i planiram nakaj godinka taka uste nekoj mesec ke pocekame.
     
  5. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Ќе го пратам па ќе видиме на 19 што ќе каже педијатарот, оти многу на 6 мрсрци да не му дојде.Инаку денес какаше ептен потврдо за разлика од досега се погусто и погусто кака, еве сега пак стенка.
     
  6. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Sme imale i nie ist taka period,cesto znaese malava da smeni so jadejne i kakata i bese tvrda,nekoj pak edvaj ke kakase i toa sosema malce.
    Znaev cesto masaza na stomaceto da i napravam isto i so hranata smenuvav na razlicni i pomalce i davav.
    Ke pomine :)
     
  7. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Сега му дадов јаболко-морков 100гр се исповрати, значи многу му е, арно велам јас уште е рано, а маж ми не.Треба по 50гр и ништо повеќе само помалку да.
     
  8. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Си какаше денес 2 пати обилно, нема гајле за тоа .
     
  9. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Pa mila nekogas malava jade 100g nekogas poveke,ako ste na pocetok moze nogu da mu e pa zatoa povrajka.
    Izvini a cica li?
    Mozno da e najadeno,gledaj da ima razlika megu jadejne i cicajne da ne e vo brzo vreme.
     
  10. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Па ти си со детето по цел ден, како што паметам маж ти оди на работа. Што значи многу повеќе го следиш детето од него ( не велам дека тој не знае како треба ) и кажи му дека не е спремен за втор оброк. Како викаш ти - не си играјте со децата. :)
     
  11. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Ние заедно одлучуваме за бебето, за се јас се консултирам со него, а не експериментирам со бебево одам се на сигурно.
     
  12. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Цицаше пред да јаде, а и многу му е ако сака уште сепак незнае колку му е доволно исто како што цица и повраќа млеко вишок.
     
  13. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Епа да де, и јас истото те советував, да се консулитраш. :) Да му објасниш зошто сакаш да одиш на сигурно.
     
  14. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Па Цацувче направи барем саат-саат ипол пауза од подој до оброк. Можеби затоа ти ја повраќа кашата. Веројатно не е гладен штом непосредно пред оброкот го имаш надоено.
     
  15. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Ми е страв да не му се случи нешто вака прејадено? Многу изеде кашичка отвора уста цело време, ама не треба да се дава ако сака погоре имавте напишано давај додека јаде ама не е баш така. Мали се тие.
     
  16. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Jaс на ќерка ми и давам се додека сака зошто уште од почетокот знае колку и е доста. Знае да изеде и 120, а знае и 200 ( на 10 месеци сега ) и никогаш не сум се оптоварувала со тоа да и кратам зошто си го знам детето.

    Инаку нема ништо да му се случи, ете вишокот го повратил, само затоа што можеби немало доволно размах од доењето кое не треба да е пред или после 2 часа од кашичката.
     
  17. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Јас му давам после доење оти така имаше некаде незнам точно каде знам дека прочитав и по тоа одев, ама не му давам многу оти е мало за таа количина незнае колку му е доста сеуште, а цица на саат два, ексклузивно доење сме.
     
  18. Bufi

    Bufi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    647
    Mamicki, neznam dali tuka treba da go postavam prasanjevo, no me interesira kako gi perete alistata na vasite bebinja?vo masina, na race, so rasok , so sapun, na kolku stepena? pozdrav
     
  19. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Во машина се разбира.
    Белите на повисока Т со прашок и Ленор омекнувач. А темните со течен детергент. на 40.
     
  20. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски

    Koga kupivme obleka najprvin se vo race gi perev so malce faks ili nekoj omeknuvac mozes.
    Potoa nekogas na poniska nekogas povisoka T vo masina.