1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Јас четвртокот го однесов на контрола ради патувањево рекоа се е во ред...ама така на 2-3 пати на ден почна да ми се закашлува, форсирам течности, чај, инхалација обавезно, потопла вода при бањање и марисол во носето.
    Инаку на 8 дена сме дојдени.....се надевам нема да отиде на полошо. Јас понесов Ц витамин капки, марисол, Д3 и далерон....тоа др. ништо.
     
  2. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Леле стана во 4 сабајле да цица не заспа веднаш какаше, и одеднаш го гледам 2 брунки мислев дека се од комарец и го намачкав со алхохол после 3 минути се вртам оп уште 3 и после неколку минути цела глава кај вратот заден дел и преден дел кај брадата, како и по нозете се најизразени. Заспа и чекав реакции немаше и откако се разбуди прво на матичен ми рече дека било габа ама ме прати на кожен букурешт а таму ми вика алергија од храна а ние не внесовме ново јадевме 4 дена авокадо. И сега имам упат за утре за неуромедика оти за на клиника неможе матичен да ти даде туку специјалист и сеуште не му е намачено ама весел е и цица помош мајкички?? !;(;( а дома се перам и плавам дури имам фобија од нечисто ама со баба и дедо го ставаат секаде а и витамин ц му дадов а пичува да се фрли по 2 месеци а истечени се 4 месеци од отворањето хелп се плашам да не се слуши полошо иако матичниот рече нема ако досега не било. ;(
     
  3. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.455
    Пол:
    Женски
    Cacuvche да не ви е мн топло дома па од тоа да се нафрли?
    Инаку скоро читсв дека алергија може и покасно да покаже така да ништо чудно да е и тоа
    И немој да го чуваш под конец.Баш од таа причина ко што кажа,ти ке плавиш по 3 пати но некој друг ич и ете ти проблем.Не се секирај што и да е ке ви помине.
    Моето прво дете беше преосетливо.На храна на прашина.И цела година се мачевме со кожни проблеми.Јас дури и играчки стелиризирав.На крај кренав раце и се среди полека полека.Ако имаш дома мустела стелатопија намачкај го
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    офф па 19 с не би требало да е од топло се мислам на омекнувач ленор сензитиве иако месец дена го користам нова пратка има од памперс кутија.
     
  5. devojce321

    devojce321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    37
    Кога детето самостојно без никакво потпирање може да седи? Син ми има 7 месецци
     
  6. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Кога самиот ќе е спремен, на 7м е нормално.
     
  7. devojce321

    devojce321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    37
    Pa не седи самостојно , се потпира на грбот , а странично не, но денес лекарката рече дека веке на седум треба сам да седи а тој уште се потпира :(
     
  8. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    секое дете е индивидуа...ако имаш сомнеж подобро послушај повеќе доктори а не еден
     
  9. auroraa

    auroraa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    843
    Не се секирај и мојата ќерка почна самостојно покасно да седи т.е на 8ипол-9 месеци, пред тоа постојано паѓаше те на лево те на десно.
     
  10. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Мајки мислите ли дека од хумана кашичката се исфрли и дека купечките имаат конзерванс оти во неуромедика ни рекоа да не јадам јас и бебето конзерванси???
     
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.455
    Пол:
    Женски
    Што пишува на кутијата што содржат?
     
  12. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    @Cacuvche
    Прочитај го на амбалажата составот и прогуглај.
     
  13. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Пишува без конзерванси видов на сите уште порано,ама ми рекоа да не му давам купечка храна а до кога незнам.
     
  14. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    А ни јас несмеам да јадам храна од тој тип индустриска и конзервирана кој знае што е ама осипот му се намали ама пак ни препишааа купка и крема.
     
  15. artemidis

    artemidis Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    2.014
    Пол:
    Женски
    @Cacuvche се надевам дека набрзо ке му помине осипот на малото, само еден совет немој да го мачкаш со алкохол без разлика на тоа какви се брумчињата. Бебешката кожа го впива алкохолот.
     
  16. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Во 5 сабајле му излегоа 2 први и мислев дека се од комарец и му ставив алхохол а потоа се се исфрли цел наеднаш.
     
  17. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Јас се сомневам на поминатиот рок на ц витаминот, два месеци плус не се малку. Т.е дај Боже да е од тоа да не е алергија на храна.
     
  18. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    @Cacuvche oti mu davas vut C na maloto? I neli si videla oti e so pominat rok??? Prv pat li mu ja davas taa kasicka na maloto??? Ajde ne grizi se, ke pominat. Samo go tusiraj bez samponi i kupki, i ne go naoblekuvaj mnogu, neka dise kozata i mackaj toa sto ti dale. So lesno.
     
  19. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Ништо ново не сум му давала.
    Истото го рече и докторот за витаминц.
    А ми рекоа да не јадам индустриска храна и конзервирана.
    Ама после 24 часа во кои интензивно секаде му се појавуваа му се намалија ноќта наредна во 3.
    Денес требаше да одиме на вакцина и да се шетаме, ни се погоди и времево ама ништо од сонот.
    Сега му останаа само флеки и му се чистат и тие ама јас продолжувам со купката и со кремата.
    Нова купечка храна не му давам денес за прв пат после 2 дена само на доење ќе му дадам тиква варена.
     
  20. Azzra

    Azzra Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2013
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    60
    Koi bilni caevi smeat da se davaat na 10 mesecno bebe? Konkretno za iskasluvanje slajm? Da ne odime odma so antibiotoci ako e vozmozno na priroden nacin da se oslobodime...epten se maci a ne znae ni da go iskasla ni da go povrati :/