1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Мајки а млада урда домашна од некаде користите или купечка и која?
     
  2. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Леона јас зрмам канти сирење неколку години од луѓе од Берово и они имаат.
    За купување од друга мајка знам дека зема од некој дуќан ( во подрумите) во Буњаковец. И младо сирење и млада урда.
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Јас користам купечка. Од Бучен Козјак. Некако нивните производи ми се најубави
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.420
    Пол:
    Женски
    Јас домашна од тетката на маж ми.Дома ја произведуваат и со години земам од нив.
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    835
    Допаѓања:
    488
    Пол:
    Женски
    Мене ми носат домашно млеко од село и на син ми му квасив и му дадов, и изварка планирам сама да му правам,
     
  6. dejana2

    dejana2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    38
    Јас се извинувам што тилку доцна реплицирам на мислењата. Да не го барам моето прашање во врска со ноќните подои, значи ќерка ми не цица, има 9 месеци, 3 оброка и ужунка а заспиваме си млеко. Меѓутоа, навечер станува по 3-4 а некогаш и по 5 пати и бара млеко. Дали грешам што и давам еден оброк наместо млеко сок, претходно не напоменав дека строго и цедам сокови од овошје и зеленчук дома, никако не и давам вештачки значи строго дома цедени. Имаше некои коментари како ќе имала кариес уште.сега итн. Дали и од овие сокови?

    Ова го правам.зашто кога испие 3-4 шишиња млеко навечер преку ден скоро ништо не јаде и често има запек.
    Инаку забележувам дека кога почесто внесува витамин ц е поразјадена.
     
  7. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Мооментално ни ема без капка млеко со 4 оброци преку ден. Навечер не станува воопшто за млеко. Имаме 8,5 месеци. Така да мислам дека станува збор за навика а не за глад.
     
  8. dejana2

    dejana2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    38
    Па вие сте супер штом воопшто не стануватр. И јас мислам дека нашево е навика, ма да ќе бидам благодарна и ако станува по два пати за млеко, не за друго инаку мака мачам со јадењето се гледа дека е сита и дека не и се јаде, затоа воведов сок дома цеден.. Некој начин за одвикнување од ова?
     
    На anina му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Probaj da ja prezaspies bez mleko i sok. Niskaj ja i daj i cuclata ako cuca.
     
  10. dejana2

    dejana2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    38
    Сум пробала и полошо е, се буди а дали еден час помине спиејќи и бара нешто да пие. Сум пробувала и да не и.давам ништо, кога ќе се разбуди само со цуцла да ја.занишкам и тоа успева, спие ама се додека не ја ставам на креветчето сама.. Не знам од каде дојде ова, до 6 месец максимум 2 пати стануваше. Сега некогаш и одкако ќе го испие млекото не можам да ја ставам туку така в кревет, спие и со рацете се тегли н страна како да ме бара и кинка, и пак се гушкаме а некогаш и така и јас заспивам држејќи ја :( Не знам како дојде до ова и како да ја одвикнам..
     
  11. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.314
    Свежо приготвен сок од овошје колку време може да го пие бебето (ако веднаш не го испие)?
     
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.420
    Пол:
    Женски
    Повеке од пола час не го чувам ни за мене па ни за бебе.Обично домашните сокови викаат одма да се испијат.
     
    На snegulkata му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.822
    Пол:
    Женски
    Не давај сокови ноќе, макар биле и дома цедени, имаат шеќери кои не само што се лоши за забите (небитно која возраст е детето), лоши се и за желудникот. Пробај со вода кога ќе се разбуди, нека испие колку сака. Немој да попушташ, да даваш сокови или млеко. Ако цица е друга приказна. Можеби поминува низ скок во развој, комбинирано со никнење на забите. Не е ни прва ни последна, кај сите поминува таа фаза.
     
    На dejana2 и leona83 им се допаѓа ова.
  14. Sunshine3

    Sunshine3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2013
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    215
    Моето прво дете до 18 месеци ми стануваше 10тина пати на вечер.. На 14 месеци го одбив мислејки дека е до доењето, ама продолжи и потоа да се буди.. Ова второво се буди по 2-3 пати навечер, добро е, не се жалам :)
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. bambusce

    bambusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    594
    Денес бевме на педијатар и моето синче има атопичен дерматит ;( Минатата недела кога бевме на редовна контрола и реков за црвенилата каде што му се превиваат рацете и нозете ама рече дека ќе му излегуваат не е страшно.Е сега тие се проширија и низ целото тело.Ми рече за да исклучиме алергија на храна овие денови да давам само јаболко,морков,компир и палента.Не сум сменила ни прашок,ни козметика.Ми даде мостри од мустела стелатриа да го мачкам и да се видиме за неколку дена да видиме дали ке престанат да се шират.Ако не ќе треба да одиме на детска клиника.Ако има некоја вакво искуство ве молам да пишете ептен сум загрижена :worried:
     
  16. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Да ние имаме втора недела, се мачкаме со АДВАНТАН, и се миеме секој ден со купка на ДЕРМА, нас педијатарот ни даде упат за неуромедика и дерматологот ни даде и за 24 часа помина ама ние продолживме со терапијата, Една недела се мачкавме по 2 пати и сега од денес по еднаш се мачкаме. Не јадавме цела недела нов продукт, и денес по една недела му дадов новина. Првите 2 дена беше само на доење. Јас несмеам да јадам конзервирана храна, сувомеснато и благо поточно само домашно подготвена храна , овошје зеленчук и да внимавам што јадам оти јас дојам и се се пренесувало преку млекото. Купечка храна не му давам. Се само домашно подготвено блендирано и само она што сме го пробале. На нас ни земаа брисеви одма на лице место во неуромедика и ни кажа дека е алерген од храна или животно од прашок не е одма го прашав иако дома се преправ и препеглав. За 24 часа само ќе му се изгуби само треба да одиш на специјалист на клиника како со упат или како нас во неуромедика ама плативме 1500ден. Ама дирекно се ни кажа. Како и да е не се секирај и јас паничев и под стрес бев, не е страшно само внимавај на ХРАНАТА.
     
    На bambusce му/ѝ се допаѓа ова.
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.420
    Пол:
    Женски
    Сега ме замисли.И мојата има црвенило на зглобовите на рачињата и ножињата.Дали се раб за истото? Јас со мустела мачкам но на лекар уште не сум била.
     
  18. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Немам искуство за болеста ама да ти кажам да внимаваш и на морковот, ќерка ми единствена реакција на храна имаше од него.
     
  19. bambusce

    bambusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    594
    Фала ти малку ме смири.Мене докторката не ми спомна ништо за мојата исхрана ама сега ќе внимавам.Како што разбрав тоа може да исчезне и после пак да се појави и така да трае додека не наполни 3-4 години.Ќе видиме како ќе е овие денови и секако на специјалист.Ајде се надевам дека ќе помине.
     
    На Cacuvche му/ѝ се допаѓа ова.
  20. bambusce

    bambusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    594
    Незнам дали е тоа ама кај син ми е црвено и рапаво како лишај.Ако е само обично црвенило нема што да се грижиш.