1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    @anina можно е да е повраќањето да е од тоа, а плаче ли, ја боли ли стомачето? Се надевам го искакала до сега, или ако е вирус ќе помине за три дена.

    @donna.17 јас сум ги ставала во машина ама на 40 степени, а претходно малку на рака ги перев со четка ( искапаното од храна) и на програмата за рачно перење и ок биче навлаките.

    @Super-Mama многу рано сте почнале со глутен, ако си дала пченичен гриз. Палента и др.безглутенски житарки можеш после 6 месеци- киноа, амарант. Зелена тиквица, црвена тиква варени, компирче, брокула, понатаму карфиол- потежок е, ориз, пашканат.
     
    Последна измена: 13 декември 2014
    На anina му/ѝ се допаѓа ова.
  2. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Воопшто не плаче, нема т, нема ништо друго освен одбивање на храна и повраќање под млаз. До сега 4 пати. Постојано и давам течности и електролити. Ако ја однесам кај дежурен педијатар не би имало корист, доколку е вирус. Антибиотици не се даваат на стомачен вирус. Единствено би уклучиле физиолошки за да не дехидрира, а јас давам доволно течности.
    Ме буни тоа со стиропорот. Не беше многу големо парче а и време помина. Вчера во 12 го голтна
     
  3. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Е па вирус е. Мислев дека ако ја боли стомакот може стиропорот да прави проблеми...ама прашај некој др.макар телефонски, ете на ало докторе јави се, мислам дека бр.беше 15123.
     
    На anina му/ѝ се допаѓа ова.
  4. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Се јавив кај матичната и ми рече само многу течности да давам и дека мора да трае три - четтири дена.
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Јас си ја изрибав со сунгер од рапава па од мазна страна со сјај па потоа со купка од бекутан.
     
  6. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Колку е жално денешно мени за бебенца и едвај чекаат мама по цел ден да е дома за да си цицаат, им се ускратува тоа задоволство повеќе е потреба од топлина на мама и цице колку само е сурова денешницава ми се плаче кога ќе ми текне дека треба да се остави толку мало без мама. Ќе чека празник за да дојде до цице а тоа му е храна потребна најпотребна а што правиме ние им кратиме живот со тоа ахх кога би можело да останат мајките подолго дома.
     
    На marchi-cool, joy1, Melinara и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Мајки, слабо сум на интернет во последно време. Сега дури и кога дојам не можам оти ѕверко цица и не ми ја пушта раката, сал ми ја мафта на сите страни.
    Еве скоро 7 месеци ќе направиме, а овошје никако не сакаме да пробаме, во никаква димензија ни комбинација.
    Зеленчук сакаме, кога-како. Интерес за јадење имаме кога друг јаде ама не се лажеме лесно, не палат овошните финти кај нас. А пусто млеко не стигнува иако го има во големи количини. За 5 минути си го шмокнува до капка и после се буни. Се изгубив веќе во (не)редов на јадење. Извинете, морав да си се искажам што ме мачи...
     
  8. Super-Mama

    Super-Mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2014
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    13
    @leona83 Му дадов гриз од Хумана на кој исто ја има ознаката за 4+,му го дадов по препорака на педијатарот,мислам дека е во ред бидејќи е без глутен.
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. valeristoska

    valeristoska Активен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2014
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Мамичке и да се радуваш, тоа е огромно задоволство за секој родител, неописливо чувство. Јас исто така се радувам на секоја ситница околу мојата ќерка. Сега веќе сум загрижена како ќе ја оставам сама со тато затоа што почнувам на работа. Цел свет сега се врти околу неа и среќна сум што тоа е така. Ви посакувам многу среќни моменти. :)
     
    На Glasna и Jagoda123 им се допаѓа ова.
  10. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Мајки веќе извесно време син ми има како вруќанички на мешето десно од папчето. Понекогаш се побледи, понекогаш поизразени. Ниту се шират ниту се повлекуваат. Не се многу, ама веќе извесно време ги гледам. Од што може да се?
     
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.468
    Пол:
    Женски
    Нешто да не е од памперсот некоја иритација?
     
  12. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Па над памперсот некаде му доаѓа. Неколку црвени точкички се само ама никако да ги снема.
     
  13. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Мајки, јас повторно прашувам... Имавте ли проблем со какањето кога почнавте со дохрана? Да ми кажете што да правам кога детето неможе да се искака?
    Мојава кака преку еден ден и многу долго се напиња. Но тоа што не ми се свиѓа е што гледам дека ја боли стомачето и се мачи. :(
     
  14. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Оди и прашај го педијатарот, има гранули кои се даваат на детето, доколку не може да се олесни. Јас пред некој ден разбрав, ама уште не знам за што станува збор. Можеби некоја мајка може да ти даде конкретен одговор какви се тие гранули. Знам дека се ставале во каша и немале никаков негативен ефект врз организмот. Сепак распрашај се.
     
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.468
    Пол:
    Женски
    Преку еден ден не е страшно но штом има болки разбирам дека се грижиш.Што јадете деновиве?Избегнувај морков и ориз во поголема количина а давај слива и круша.Можеш и како сок или каша.Они ја омекнуват столицата.Мојата е 4 месеци и јас и давам инфакол.Секогаш од нив кака меко .Они се со пробиотик внатре .Моето уште цица и вода давам и пак по 3-4 дена немаше столица.Затоа и ми дадоа инфакол.
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  16. bambusce

    bambusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    594
    И ние бевме така кога почнавме со дохрана какаше преку еден ден и се мачеше ама не бев приметила дека го боли стомачето.Ама тоа беше на почетокот додека да се прилагоди организмот па еве сега кака и до 5 пати на ден по помалку и само пелени менувам :)
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Јадеме и слива и крушка, ориз уште не јадеме, а ја избегнувам и бананата деновиве. Купив суви сливи па тие ги варам и ставам во каша, а водичката во која се сварени и давам да пие како чајче...и пак се напиња! :(
    Ништо, ќе земам и јас од тој пробиотикот тогаш...А во каква форма доаѓа? Сируп или некој прашак ша се раствара?
     
  18. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.468
    Пол:
    Женски
    Во вид на капки се.Советувај се првин со педијатар.Мене во систина ми ги препорачаа
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  19. bambusce

    bambusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    594
    Мамички дали користите навлажнувач на воздух посебно тие што се грејат на парно?Ние планираме да купуваме па ме интересира искуство.Дали некоја го има овој од Бреви навлажнувач со јонизатор е:
    http://bebesupermarket.mk/?p=17445
     
  20. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.795
    Пол:
    Женски
    Последниве месц дена ми се разбудува ноќе скоро на сат_сат ипол.. :(инаку си спиеше прекрасно... Еднаш до два пати ќе си цицаше и ќе продолжи... Ова веќе не знам што е.... Скок во развој има ли на 12 месеци? Сите до сега ги минуваме со неколку дена мала оромена... Заби да се ќе излезеа си викам до сега... :(