1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Или заби или скок. Ако спиело досега сега сигурно има некоја мака. Како е со јадење?
     
  2. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.792
    Пол:
    Женски
    Супер си јаде.. Оброџите ни се појадок 250гр.ручек 250гр и вечера 200гр ао една ужинка и три подои. Не би требало да е гладен.. други симптоми сем немирното спиење немаме.
     
  3. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Два месеци се боревме со истото. Од седмиот до деветтиот месец. Заспивање во 02 по полноќ и во 07 беше будна. Не знам на што се должеше тоа ама фала му на Бога ми се врати ќеркичката во нормала. Бурни два месеци беа тоа и за бебушката и за мама. Ќе помине, амо смирено и со ладна глава. Затоа сме мајки, за да неспиеме и да се измачуваме.
     
  4. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Victoria-isto e i kaj nas od vreme na vreme znae vaka da pravi.
    Na pocetok mislev deka e gladna ili ja boli nesto,zapcijnata izlegoa 4 pa moze se spremaat drugi i maka macime dodeka zaspie ili pak zaspie cvrsto 30min a potoa se budi i maka ima.
    Moze e skok vo razvoj ili od zapcijnata znam nekoi imat ili pred ili posle vadenje.
    Nie sme 11meseci :)

    So lesno da pomine i bez nisto loso,toa e najvazno :)
     
  5. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.792
    Пол:
    Женски
    Да, очигледно е дека има некоја мака, инаку спиеше далеку мирно и поцврсто... Но, да мајки сме ќе издржиме.. Само поболно ми е што не можам да му помогнам.. Јас и око да не склопам, ама да знам дека нема мака.
    Инаку си е супер преку ден , весел си јаде... Убаво си преспива... Само ноќиве :( Ајде ќе се издржи... Се надевам ќе помине побрзо..
    Нуе сме скоро годинка :)
     
  6. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.313
    И јас се придружувам кон групата на мајки чиј деца немирно спијат :doh: . Кај нас некако на периоди е проблемот со немирно спиење. Две недели мирно спие (се буди 2-3 пати, цица и веднаш заспива), па наредните 2-3 недели знае да се буди на 15 мин на 30 мин и цела ноќ се презаспиваме. Никако да ги откријам причините зошто толку немирно спие. Не верувам дека е скок во развој, а и заби не мислам дека ја мачат бидејќи баш периодот кога првите заби и излегоа Леа ептен мирно ми спиеше.
    Ете ја сега спие веќе 30 минути, кај и да е ќе е разбди па ќе се презаспиваме. Аххх...бебушки мили (facepalm)
     
  7. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    1.442
    Пол:
    Женски
    majki nie deneska cela nokj setavme vo bolnica od vcera pocna mnogu silno da place prvo ni rekoa deka e period koga vadi zabi zatoa e voznemiren pa posle mi dadoa kapki deksamrtazon za uvoto deka malku ima ima zapalenie. i treto odete kaj urologot kureto mune zatvoreno. tamo go iscistija imase infekcija i gnoj i go cistese doktorot i rece posle edna nedel vo kontrola ako nema podobruvanje kje mora hirurgot da go kontrolira. i sega arbo tamu placese mnogu ostana bez glas ama koga dojdovmo doma koga treba da moca epten place mnogu ho pece i doktorot rece kje trae ovie denovi ovaa faza. e sega cela nokj vo race ama samo da bide od toa seto ovaa placanje otkako e roden e taka ako prestane taa faza sve kje trpime.:(
    dali bie imavte vaksvo iskustvo i kolku vreme. vi trebaa da se oporavite posle? mu davam paracetamol i antibiotik surupce.
     
  8. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.809
    Пол:
    Женски
    Ах бе slimy се изнапати ти си малото многу.Немам искуство со машки бебиња.Дали смееш со камилица да го миеш?Она е добра при инфекции.И природно е нели.Секако и антибиотик имате и ке се средите.Незнам друг совет што да ти дадам.Јас со поголемата кога беше бебе поминав се и сешто.Од вируси,бронхити до операција.Знам колку ти е тешко.Но ете и она порасна 6 год има и сега е супер.Ке се средите и вие.Известувај како сте..
     
    На slimy му/ѝ се допаѓа ова.
  9. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.792
    Пол:
    Женски
    Slimy издржи... Мора малку вееме да поминњ да се среди местото. Моја другарка со малото имаа ист проблем.. Почекаа неколку дена и тие мораа хируршки да средат... Им помина за недела дена.. Знам дека душата те боли кога го слушаш како плаче-посебно кога мокри. Конултирај се дали локално можеш нешто да намачкаш, да олесниш.
     
    На slimy му/ѝ се допаѓа ова.
  10. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    @slimy можеш со чајче од камилица да го одмиваш, нема да штети. Не знам претходно дали било отворено или не, ама кај машките деца штом ќе се отвори мора на секое бањање убаво да се чисти ако не инфекција ....ако не било отворено после бањање нежно, никако на сила , се масира, т.е се пробува да се отвори.
    Сега веќе ќе постапуваш како др.што ќе ти каже. Ме интересира др.специјалист за уво го прегледува бебето? Неколку пати се жалите на уво. Нека го видат убаво со апарат/внатрешно.
    Побрзо да помине. Гушкајте и се чувајте.
     
    На slimy му/ѝ се допаѓа ова.
  11. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    1.442
    Пол:
    Женски
    mnogu vi blagidaram majki za sovetite i podrskata. za uvoto go pregledase pedijatar ovoja pat, ama i kaj orl go odnesov i tamu go imaat pregledano detalno vikat nema nisto samo koga nosot e zatnat go boli uvoto posle. mi dade mast belogent i go mackam ama ne mozam da go otvoram sega mu e otecen i crven zatoa place.
    epa ako si majka sve kje trpis i ne znaes sto te ceka nareden den, samo se nadevam deka kje se smiri i nema da se maci posle od ovaa da ne bese seto toa placenje i nervoza.

    pozdrav
     
  12. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Мајки што им купувте на бебчињата/децата за нова година? Син ми е мирен неделава што да ви кажам...:) за да добие подароци и пакетчиња од дедо мраз. И иако ќерка ми е бебе- маж ми вика да и ги дадеме играчките не разбира она од нова година, јас сакам и ќе и ги дадам играчките кога ќе ги добие и брат и, на 01.01:)
     
  13. Sunshine3

    Sunshine3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2013
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    215
    Slimi стварно ми е жал кога те читам, се измачивте со бебчо :( Јас имам две машки деца, едното уште малку ќе прави 6 години, а другово ми е скоро 6 месеци.. Мојата матична ме советува до 1 година да не го отварам курето, јас ја послушав.. Истражував и на нет, и познати што имам по белиов свет, никаде не препорачуваат како кај нас од почеток да се отвара курето.. Особено не насилно.. На првото почнав после 1 година после бањање зошто тогаш е мека кожата, и до кај 3 години ни беше до пола отворено.. Искрено немаше да го носам специјално на хирургија за тоа, но се погоди тогаш да правиме операција на кила на тестисите и им реков да му го отворат.. Знам го пржеше првиот ден кога мочкаше, од следниот не се жалеше.. На малово никогаш не сум му го отворила, кога го носам на месечна контрола кај матичната она малку го подотвара да види дали е слободен отворот и толку.. Ајде, можеби тоа му бил проблемот, па ќе бидете подобри:)
     
    На slimy му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Sunshine3

    Sunshine3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2013
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    215
    И моево бебуле пред две недели фати вурисче од брат му, 2 дена беше затнат или мрсулчиња му течеа.. Ептен е тешко со настинато мало бебе, неможење ни да цица ни да спие.. Јас му го чистев носот со Синомарин хипертоничен спреј (мислам дека спреј не препорачуваат за мали бебиња ама немав друго дома) и влечев со Носефрида. Навечер на бањање го бањав со потопла вода и малку подолго, и тогаш целосно му се одзатнуваше носето. Покрај главата навечер за спиење во тањирче му ставав сецкан кромид, и цела ноќ не му се затнуваше.. Цела спална корнеше на кромид ама барем спиевме.. 3тиот ден беше како нов! Инаку Носефридава е супер за вадење мрсули со пумпица нема шанси така да се извади. За хардкор мрсули имам и едно друго Baby Vac што се монтира на правосмукалка, го купив за првото дете ама за ова уште не сме имале потреба да го користиме.. Еве како работи:
     
    На Rabbit и joy1 им се допаѓа ова.
  15. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.250
    Допаѓања:
    45.570
    Пол:
    Женски
    @Sunshine3 од каде го имате земено ова на Baby Vac и колку пари?
     
  16. Sunshine3

    Sunshine3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2013
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    215
    Мене ми е oд пред 4 гoдини, гo нaрaчaв oд oвaa стрaнa http://www.babyvac.si/index.php?lang=eng кoјa испoрaчувa мислaм бесплaтнo вo Слoвенијa, ценaтa му е 12,5 еврa.. Јaс ги искoнтaктирaв и ми дaдoa Swift нa кoј oднaпред им плaтив зa прoизвoдoт и зa трaнспoрт, плус и бaнкaтa ми земaa 500 денaри прoвизијa, пa ме фaти вкупнo 30 еврa. Мaлку скaпo излегувa вaкa, a aкo имa некoј дa ви гo дoнесе oд Слoвенијa или Хрвaтскa мислaм декa истo гo имa, ептен е ефикaсен кoгa имa мнoгу мрсули, и кoгa се густи зoштo сo устa немoжеш сo истa силa и вo кoнтинуитет дa влечеш кaкo штo е сo прaвoсмукaлкaвa.. Супер е и зa мaлку пoгoлеми децa дoдекa не нaучaт убaвo дa дувaaт нoсе..
     
    На Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.
  17. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    И јас се мислев истото, спремам пакетчиња и играчки за други деца па се помислив и за моево. Решивме иако е мал да му земеме некоја играчка, поклон од Дедо Мраз (мама и тате). Не разбира, ама ќе го сликаме и снимаме и ќе му остане како успомен, а ќе ставиме слика и во радосницата се разбира. :)
    Се мислам и за пакетче, видов во Карфур од Хип мислам беше со кашички и сокчиња, па добив и некоја таква идеја, само јас ќе му одберам кашички според нашето мени и ќе му направам пакетче и на беблакот мој.
     
    На leona83 и joy1 им се допаѓа ова.
  18. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Nie zemivme igracka :) do dusa samata ona si ja zema :D
    Bevme vo market i na stranata kaj sto ima igracki gledavme i malava od bluzi ja stavam na sekoja igracka,imase edna golema so muzika so zborejne i malava naa taa so racete otide :D i koga pocnaa tie glasovi tie muziki pa pocna malava da igra i se smee:)pa ja kupivme taa :)
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Мајки да се грижам ли што детево уште не јаде никакво овошје? Имаме 7 месеци.
     
  20. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Како да те утешам...уште не е страшно ама нуди секој ден по неколку пати, мора да свати дека треба да јаде. Со сила не. Пробај кога ќе биде најразиграно може ќе лапне:) може покасно ќе пројаде. На пр.син ми од почеток сакаше само овошје, па само зеленчук и викав ај барем нешто јаде ама после ништо не сакаше а и ден денес е таков.
    Сакам да кажам не мора да значи дека ако сега не сака дека така ќе биде.
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.