1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. bambusce

    bambusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    594
    Фала ти @bittersweet за советите.Му давав далерон ама не му паѓаше скрос и за кратко време пак качуваше а после тоа го поврати јадењето.Не сака ни да јаде ни да пие само да се гушка.Бевме на дежурен и рече грлото му било црвено и ни даде сируп Зинат и чепчиња Ефералган за температурата.Утре ќе одиме кај матичната ама прво да ја поминеме мирно ноќта.
     
    На bittersweet му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Прв пат пие амтибиотик? Зинат е еден од појаките и ми е чудно за само црвено грло толку јак на 8 месеци.
    Како и да е, пиши што ти кажала матичната, а од мене плус совет додека даваш антибиотик секој ден давај и пробиотик : линекс, пролајф ... За да му го заштитиш мешето.
     
    На leona83 и joy1 им се допаѓа ова.
  3. bambusce

    bambusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    594
    Бевме кај матичната и рече дека немало потреба од Зинат оти не му било до толку црвено грлото.Сопругот треба сега да ги однесе резултатите од крвта па ќе видиме дополнително што ќе каже.Инаку треба да пие електролити бидејки е дехидриран само незнам како ке успеам во тоа.Мака мачиме со течностите со шприц му давам и тоа со борба и со мноогу плачки ама мора.Ќе видиме како ќе е до после па ќе пишам.
     
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.583
    Пол:
    Женски
    А го доиш ли?
     
  5. bambusce

    bambusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    594
    Да @joy1 го дојам и овие денови ми е цело време на града ама тоа ете не е доволно мора дополнителни течности.Резултатите од крвта покажале вирусна инфекција.Можно било уште некој ден да има температура,да користиме средства за снижување ако е повисока и многу течности.Фала ви на сите за советите.
     
  6. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Мајки што да пијам, мислам што е дозволено со доење, против јака настинка? носот ми е чешма, јајниците партал, мокрам на 20 минути:(
    Општата ми вика фервекс и увин чај, а во соба за доење знам дека посебно за фервексот имаше докторката напишано дека има состојка од која може млекото да се намали па и да секне.
     
  7. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Uvin caj so doenje nikako, i na samata pakovka pisuva. Cist paracetamol i ibuprofen mozes slobodno..caevi so med, ako ne si alergicna, limonce umereno da ne stvoris pelenski osip. Jas inav kaslica i zatnat nos pred 2 nedeli- mukoplant sirup, akvamaris, caevi,supi i toa e...ajde poskoro da. Ozdravis...
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    На вирус не се дава антибиотик, а не пак Зинат. Срам да им е на дипломата што ја имаат!


    @leona83 чај од брусница на виталија, за уринарни инфекции и настинки е најдобар лек. За друго не знам да ти помогнам. Побрзо да помине.
     
    На leona83 и bambusce им се допаѓа ова.
  9. bambusce

    bambusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    594
    Да @Nova и јас се изнервирав сабајле кога матичната рече дека не треба да го пие ама тоа ти е со нашиве лекари.
     
  10. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Zenski aj malku pomos. Bebuska izgleda ce ja fati virusot- ocite i se nasolzeni, kiva, razdrazliva e i slicno. Bevme na pedijatar rece samo kapki Marisol. Jas i taka i prerhodno i stavav no gjabe. Nema temperatura no se gleda deka edvaj se drzi. Kazete mi sto da i dadam preventivno? Caj i davam, lukce povece vo kasite... Doma site sme bolni cela nedela samo nea ne ja fati gripot no gledam deka kaj i da e ce ja fati.
     
  11. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    nas ni dade dojtorot baby vit kapki po10 kapki dnevno rece deka se i za imunitet i otvarat Apetit. isto taka davaj i caj od kamilica na hipp sto e.
     
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.583
    Пол:
    Женски
    Од кој месец може бејби вит да се даваат?
     
  13. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Дозволени се од 0 месеци, до 4 месеци е по пола пипета, после тоа може по цела ( мислам по 25 капки дневно ).
     
    На Rabbit и joy1 им се допаѓа ова.
  14. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.678
    Пол:
    Женски
    Даваат добри резултати капките?
     
  15. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Ќерка ми еднаш си има разболено, некаде 3.5 месеци беше. И тогаш и ги дадоа за да и се зајакнел имунитетот. Ги пиеше само три недели и престанавме затоа што и отворија многу апетит, а она баајги креваше на килажа. :) Не можам да кажам за имунитетот ништо ама сооглед на тоа што основата им е Б витамини, сигурно имаат придонес.

    Да не ви попувам многу и да се правам паметна, не давајте хемија за имунитет ако тоа навистина е неопходно. Мојата е 13 месеци и супер се држиме само со исхраната, но ако мислите дека им требаат давајте еден месец, па правете пауза.
    И друго, во нив има Д витамин ( замена за една капка Вигантол ) значи и нејзе треба да ја рачунате.
     
    На Rabbit и joy1 им се допаѓа ова.
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.583
    Пол:
    Женски
    Nova чисти ги даваш или размешани со сок или вода?
     
  17. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Чисти. Мојата не правеше проблем, можеби дека беше малечка и не разбираше :) ама имаат вкус на портокал и благи се. Пробај со пипетата што си оди со нив да и дадеш, ако не сака, тогаш во чај, сок, вода што и да е само да не се топли.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    I gi imam davano kapkite koga imase okolu 6 meseci. Iskreno nisto posebno ne bea,i ne gi sakase mnogu, so sila i gi davav. Za apetiit mi gi prepisaa. A i skapi se okolu 500 den mislam.
     
  19. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    Jas mu gi davam bebi bit i sum zadovolna eve dva meseci gi pie ni ukazaa po 50 kapki i mu gi da vam s o sok sekoj den. Da skali se no koga ni deluvat ne zalam za parite a ni idat realno 2 sisenca mesecno
     
  20. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    И да не жалите пари, една обична настинка кај бебе чини многу повеќе.