1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Одамна сакам да прашам...веќе извесно време на долната усна кај син ми, точно на линијата има една многу ситна точка. Врска немам што може да биде, изгледа поткожна е. Како црвенкаста ми делува, ама премногу е ситна за да видам убаво. Има ли некој вакво искуство?
     
  2. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Мајки, тие што имате инхалатор, како сте задоволни, помага ли нешто инхалација само со физиолошки? Се чудам дали да купам...,знам дека имаше дискусија некаде ама точно во која тема не сум сигурна. Од која марка сте задоволни?
    Фала
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Јас сум задоволна, два пати на ден со по 2 мл физиолошки ја инхалирав и мирно спиеше. Тогаш беше 3 месеци и седеше мирна, сега не гарантирам.

    Го имам тој од Зегин, единствен модел е.
     
    На leona83, TIGARCE86 и joy1 им се допаѓа ова.
  4. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Кога беше Максим болен на 3 месеци,купивме од Виола го има и во Зегин и во Еурофарм истиот 2600 ден е. Pico Neb италијански модел е доста убаво работи, го користев 5 дена по 2 пати на ден, по препорака од педијатар,со 2,5 мл.физиолошки раствор и одма оздравевме цел шлајм го исповрати, убаво е што не е гласен има две маски за деца и возрасни,и 3 години гаранција... позз :D
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Фала мајки:) значи да купам па ќе се најде и за нас. А треба прво консултација со доктор или за инхалација само со физиолошки не треба? Никакви симптоми на болест нема, а пишав веќе дека ми повраќа два дена - по еднаш во ден и тогаш се смирува и заспива. Второ дете ама со првото вакви работи не се случувале.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.237
    Пол:
    Женски
    Ете имам заборавено и јас каде се водеше дискусијата за инхалатор. Јас го купив во Зегин најефтиниот и мислам дека беше 1800 денари. Не знам што марка беше бидејќи ја имам фрлено кутијата а на него не пишува ништо, освен DG, ама се покажа како добар. Нас ни препишаа да одиме на инхалации три пати во денот и тоа цела недела, само со физиолошки. Како превентива беше тоа затоа што имаше чудно дишење а и плачот и беше рапав. Нас ни помогна многу.
    Оди во Зегин и ќе ти кажат кој е најефтин.
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Nas denes za kaslanjeto ni dadoa Cefaclor sirup 7 dena da pieme. Ne kasla mnogu jako no cesto na sekoi pola sat se zakasluva i ne sakav da ostavam na slucajot koga drugo ne mu pomogna.
     
  8. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Mила со физиолошки раствор 2мл.можеш и без консултација од лекар неколку дена,ова ми е совет од снаа ми која е медицинско лице,и многу пати со инхалации на почеток на настинка кај внук ми избегнале антбиотик ...
     
    На leona83 и anina им се допаѓа ова.
  9. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.237
    Пол:
    Женски
    Да бидеме реални на докторите не им е лесно да одлучат дали да дадат антибиотик или не на деца под годинка. Среќа јас избрав матичен педијатар кој препишува во краен случај. Син ми има 6 годинки и на една рака се брои кога примал антибиотик. Ќерка ми на 10.5 месеци, само еднаш, поради бактерија во носето.
    Сум ги носела со кашлица, температура, течење нос и сме се враќале без терапија.
    Давање антибиотик затоа што детето кашла на половина час и не е некое решение.
    Немој да ме сфатиш погрешно ама така му се намалува имунитетот на детето.
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    30.319
    Пол:
    Женски
    Точно,и јас сум многу задоволна од нашиот матичен,значи отвоρено κажува деκа антибиотиκ не дава,освен во еκстρемни случаеви,и аκо пρашаш по тел дали да го носиш со κашлица,веднаш ги κажува да си седите дома,па масажи па туш,κапκи. Споρед мене,не е ρешение бутни му сиρуп и оп за недела оκ е,по недела исто. Оρганизмот,посебно на бебињава моρа сам да ствоρи имунитет без антибиотици и сл билκи.
     
    На TIGARCE86, leona83, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Купив инхалатор. Во зегин го немаа тој Пико неб, па земав од др,аптека на омрон, скоро без бучава бил, го испофалија па ќе видиме. Фала мајки.
    Инаку само за кашлица не се дава антибиотик, може имало и црвено грло или не дај Боже шлајм на гради. Нашава матична ако е ептен нож до коска дава антибиотик. И исто, син ми само 4 пати има пиено антибиотик, и тоа кога тргна во градинка, од 2.5 години.
     
    На TIGARCE86, Nova, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Vo pravo ste se sto vikate. No mene mi e strav da ne ja fati i nejze virusot ( doma site trup sme. Mm infuzija primase) pa ce i dadam 2-3 dena ako ima podobruvanje ce prekinam so davanje.. 5 dena treba da pie.
    Fala vi za sovetite.
     
  13. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.388
    Допаѓања:
    34.211
    Пол:
    Женски
    ^
    Или давај ја цела доза или ич не давај. Никако на своја рака да прекинуваш антибиотик. Полошо можеш да си направиш. Ова е мое мислење.
     
    На zuto, Rabbit и bittersweet им се допаѓа ова.
  14. НаталиЛили

    НаталиЛили Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2014
    Пораки:
    1.389
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Ако е вирус антибиотикот нема да ја подобри ситуацијата.
    Само без потреба ќе го пие.
     
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    Тоа е лек,хемија а не бонбона па давај,не давај.
    Те разбирам се плашиш па си дала.И ние пиевме на 4 месеци поради јака кашлица.После кога размислив сватив дека грешам.Плус и крвна слика направивме и се беше ок.Децата и заби кога вадат кашлат и имат Т,при промена на време кашлат,сувост -влажност на воздух.Причини еден куп има.Што побргу да оздравите
     
  16. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    мајки совет.Денес на син ми му се појави црвенило на рачето кое набрзина се претвори во исип.Потоа загина на рачето па се појави на ногата.И таму загина.И сега вечерва на коленцето.Значи на одредено мало место му се појавуваат како ситни пликчиња.Што мислите се работи за алергија или нешто друго.Иначе е настинат и пија цефаклор можи од тоа нешто да му е?Патем немам ништо ново воведено во исхраната.
     
  17. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Можно е да е од антибиотикот.
     
  18. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Мислам дека тука имам читано за ваква реакција од антибиотик, ако не е сменето нешто друго. Обавезно на доктор.
     
  19. * Zence *

    * Zence * Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    180
    Пол:
    Женски
    Која комбинација ја давате со цвекло 8+ прв пат ке и давам да проба.
     
  20. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Јас го додавам во зеленчуковите каши, со леќа, со карфиол....