1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Fala za sovetite, ne se doime na Ad sme pa taka i ce prodolzime barem do 12 meseci. Sto bi pravela jas bez vas :*
     
    На Kitten и snegulkata им се допаѓа ова.
  2. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Јас не се одмолзувам, мислам и дека нема ништо да успеам да извадам, но кога давам навечер каша е од тие на хумана (а имаш и на хипп) со малку млеко внатре а се прават со вода, така што немам дадено кравјо ниту ад.
     
  3. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Како папагал сум. Истиов пост го имам пишувано не знам колку пати ама ќе се повторам уште еднаш:lol:
    Син ми почна да пие кравјо млеко на три месеци. Со препорака на педијатар. Загрижувачки беше гладен до третиот месец. Ако требаше да пие по 90мл на 3 часа тој пиеше по 150 на 1.5 час. Столица постојано зелена и плачливост се до наредното шише. Го влечкав по педијатри се додека еден не пушти срце и ми рече „Мајка ова дете е гладно. Не е исправно како педијатар да ти го речам ова ама оди и купи кравјо млеко. Има повеќе маснотии па ќе биде позаситено„. Од тогаш продолживме на таков начин. Бебуш се смири и си беше сит. И ден денес, на 6 години пие по 0.5л млеко во денот:)
    Ќерка ми цицаше до 4 месеци а давав и ад. На вакцината која е на 6 месеци докторите ми дозволија кравјо млеко. Е арно ама таа испадна преосетлива на лактоза така да моравме да ги тргнеме сите млечни производи.
    Секое дете е различно ама во главно, на 8 месеци, сите од мојата околина даваат кравјо:hai:
     
    На marchi-cool, Smiley11, LaDyDoLl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    Bar zemi na varenje vo kesicka za pocetok nemoj vednas tetrapak
     
  5. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    јас ставам тетрапак млеко во кашичките со висока масленост, но штом детето пие ад нема потреба од кравјо.
     
  6. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Jas stavam tetrapak vo kasite,na pocetok go razreduvav so voda,i nie sme na ad uste od nejzin 3mesec.
    inaku sme recisi 13meseci a so tetrapak vo kasite pocnav pred 1/2mesec.
     
  7. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.795
    Пол:
    Женски
    Правевме дилатација на курето. Добив совет само со камилица да се одмиваме. Али кога мочка се плачки невидени... :(жал ми е што не можам да му помогнам... Искуство, совет нешто друго да ставам? Ама валјда ќе ми кажеа ако треба нешто друго да мачкам...
     
  8. НаталиЛили

    НаталиЛили Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2014
    Пораки:
    1.389
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Сакам да земам шише со клунче, бидејќи воопшто течности не внесува преку ден
    Со шише не сака, а од чаша се засркнува.
    Би сакала да ми препорачате некое, по можност со некапечко клунче.
     
    Последна измена: 20 февруари 2015
  9. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Мила, не сум сигурна што значи дилатација ама мислам дека зборуваш за отварање на курето:tmi:
    Ако не е тоа тогаш прости на глупавоста, мака ми е да гуглам.
    Јас ставав анестетик.
    Прашај дали може да најдеш некаде такво нешто. Сега е позатегнато здравствово ама и тогаш не го зедов лично јас туку мајка ми која е доктор. Одма поминуваше болката а немаше некое негативно дејство. Ставав со шприц по два-три пати и поминавме супер.
    Инаку, ако зборуваме за истото, тоа го направив јас сама дома. Неочекувано слушнав врисок и бликна крв. Сепак нашето беше пострашно бидејќи не беше изведено професионално.
    За два три дена би требало да помине(fingers)
     
    На victoria му/ѝ се допаѓа ова.
  10. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.795
    Пол:
    Женски
    Да @anina oтворање правевме... Без сецнување.. Доволно била еластична кожичката но залепена... Па со еден инструмент умен ја отвораат... Од тоа што гледав можи поарно да сецнат малку... Можи побрзо и побезболно ќе биди... Ти благодарам, ќе прашам дали може нешто зошто кога го слушам кога плаче страшно е... :(;(
     
    На anina му/ѝ се допаѓа ова.
  11. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.795
    Пол:
    Женски
    CHICCO чаша со силиконско клунче од 6+месеци . Друго шише, цуцла, чаша не фати... И некапечка е... Имас и за 12+со потврдо клумче. Другово е помеко
    П. С се извинувам за два поста едноподруго... После видов... Прво макава моја ја прочотав
     
    На НаталиЛили му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Super-Mama

    Super-Mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2014
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    13

    Немав воведено глутен,воведив почнав со храна што содржи глутен(му купив каши од хип)му дадов исто и кисело млеко,јогурт немам дадено,сирење можи и ако можи какво,цвекло дали смее?

    Досега одиме редоследно секој месец му воведувам нов продукт,а риба од кога можеда му дадам?
     
  13. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Супер ако одите по редослед. Можеш и сиренце, младо кравјо и несолено,или урда несолена. Цвекло ако имаш да најдеш домашно најдобро, ако е од купечкото најдобро ти е да го искиснеш во раствор од сода бикарбона со алкохолен оцет, јас така правам за се што е купечко. Цвеклото најдобро е да се пече, но може и да се вари, во лушпа.
    Што се однесува до глутенот можеш да почнеш со овесни снегулки, спелта, пченични снегулки, гриз.
    Рибата оди после 10 месеци и се почнува со слатководна риба.
     
    На Super-Mama му/ѝ се допаѓа ова.
  14. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    nie imavme ist slucaj prv pat go napravija toa i jas go namackav so belogent mast urologot mi rece. i kaj nas strasno bese toj period mnogu tezok mnogu placase koga trebase da moca. i posle eden mesec napravija hiruska intervencija zasto pak ne mozese da moca imase problemi. se nadevam deka vie kje go nadminete pobrzo i polesno;)
     
  15. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.795
    Пол:
    Женски
    Ох @slimy можам да замислам низ што се сте поминале... Кај нас се отвори целосно,кога правам промивки со камилица убаво се отвара и се враќа ... Изгледа го боли кога мочка ради интервенцијата. Докторот рече дека супер сме сега и нема потреба од сецнување... Само да го поминиме овој период од дца три дена... :(
     
    На slimy му/ѝ се допаѓа ова.
  16. НаталиЛили

    НаталиЛили Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2014
    Пораки:
    1.389
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Јас млеко воопшто не планирам да давам за пиење, во шише, се додека ја дојам. Мислам дека нема потреба детето да се дуе со млеко и после ништо да не јаде, дека е сито.
    Малиот од золвами по 2л млеко на ден пиеше и ништо не јадеше, па цело време се влечкаа по доктори.
    Е сега во каша може да ставам, но никако трајно. Пре би зела за варење или домашно.
    Со поголемото не бев волку информирана и давав трајно, но по навршенагодина.
     
    На marchi-cool и joy1 им се допаѓа ова.
  17. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    30.198
    Пол:
    Женски
    Ај да си пρашам и κажам. Додеκа бебе беше на еκсκлузивно доење,немаше ρедовна столица но κаκаше меκо. Отκаκо воведов цвρста хρана(κρуша,јаболче,банана,κајсија,слива,моρκов,κомпиρ,оρиз,палента и бρоκула)паκ столицата не е ρедовна но сега κаκа значително твρдо. Нема мачнини,не плаче само се стега κога κаκа. Сеκој ден менувам и немам забележано пρомени од неκое јадење. Вода пие многу слабо а соκови нему давам. Нешто да воведав ново,да сменам,исκуства?
     
  18. Bajaderka

    Bajaderka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    339
    Нормално е да има потврда столица од исхраната и кај нас е така. Додека бевме на доење какаше по три-четири пати во денот течно, сега знае на три-четири дена еднаш да се искака тврдо, ама без проблем, нема плачки и слични работи. Ако забележиш дека има тежина при какање, во кашичките додај сува слива (претходно сварена) или пак водичката во која се варела сувата слива, кај нас тоа помага за да се искака побрзо.
     
    На LaDyDoLl му/ѝ се допаѓа ова.
  19. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.314
    @LaDyDoLl
    Јаде цврста храна па столицата е потврда. Тоа е нормално и очекувано.
    Нашето искуство е слично, имавме нередовна столица додека само цицавме, проследена со болно какање ;( иако беше мека. Сега имаме цврста столица, какаме редовно со стегање и многу напинање но без плачки.
    Со текот на времето ќе започне да кака редовно, па дури и по неколку пати на ден. Така е кај повеќето бебиња. Твое е да настојуваш да пие вода повеќе и исто да не даваш во исти ден повеќе намирници кои мисиш дека уште повеќе и ја стврднуваат столицата (пр. банана, ориз, морков).
     
    На LaDyDoLl му/ѝ се допаѓа ова.
  20. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Не знам дали е скок во развој или што, ама моево дете не можам да го препознаам. Ај што не јаде ништо, сега е толку раскенкан ни тој не знае што сака. Кога седи плаче за да стане. Кога ќе го исправам плаче за да оди, да клекне и се така во круг. Плаче да му дадам нешто, а кога ќе го добие се лути оти сум му го дала.
    И цело време фучи со носот, не знам дали се лути, дали има мрсулчиња па му сметаат. А чистењето нос и пресоблекување е научна фантастика. Се ни е наопаку, место не го фаќа.
    Извинете за долгиот пост и описиве, ама морав да си ја споделам "маката" со вас.