1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.599
    Пол:
    Женски
    Ве фатил скокот што е на 9 месеци веројатно.Ако има услови прошетај го ке се издува можеби.Ние сега на шест не фати скокот.Траеше 5 дена.По цел ден мрчеше ,ништо не и беше по кејф и ноке цицаше на 20 мин.
     
  2. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.796
    Пол:
    Женски
    Majkи, имаме температура 37.8. Се истуширавме со помлака вода, се нацица синко и заспа... Го следам и ми е страв да не крене наеднаш... Се му се собра.. Две запчиња истовремено, со курето интервенцијата, а од друга страна многу луѓе се претераа вчера и денес... Можи некој му има пренесено некое вирувче... Не дадов ништо, но ако качи над 38ќе дадам сурупче... Чепчињата за повеќе од 39 беа.?се надевам нема да ни требаат ноќва... :(
     
  3. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Над 38,5 сирупче а повеќе и чепче, арно си знаеш:) цицање. туширање....побрзо да помине.
     
    На victoria му/ѝ се допаѓа ова.
  4. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Бевме денес на систематски и еве што совети добив: Ноќно цицање да исфрлам целосно затоа што тоа заменува оброк и после бебе нема да сака да јаде.
    Од храна може сѐ да му давам, од било кое овошје (освен оние јагоди, малини...) до грав, леќа и сѐ што готвиме за нас само без запршка. Зачини може сѐ , риба може слатководна.

    Според нивните мерења на тежина и должина ние стоиме во место. Три месеци не сме пораснале, крвна слика добра.
    Им благодарам на советите но јас ќе продолжам постепено да воведувам продукти во исхраната.
     
    На karak, leona83, TIGARCE86 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Не ми даде редактирај, па вака само да додадам за месото. Може да се дава секаков вид месо, освен свинско. Тоа оди после година.
     
  6. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    @zuto син ми така се однесува веќе два месеци, згора на тоа и не спие убаво. Со првото запче почна да има и кошмари. Немирно спие, плаче, се дере и многу често се буди.
    Сака постојано да шета (некој да го држи и тој да шета) ако му земам нешто од раце се лути и плаче и се дере ко да го колам.
    Пресоблекување и облекување јакна ми се ноќна мора.
    Не знам колку ќе трае ова..
     
  7. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.237
    Пол:
    Женски
    И ќерка ми е разлошена и тоа многу. Многу е лута. Дури и ќотек јадам од неа:D
    Не можеш ништо да и земеш, се сака да е по нејзино, едвај се заспиваме, не сака да седи сама туку е постојано во раце... Периодов ни е хаос. Се надевам ќе помине за брзо
     
  8. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    I jas da se pozalam od malata. Taman 4-5 meseci go fativme redot, sega povtorno placki, nervozi nespienja. Pred da i niknat prvite zapcinja doma katasrofa. Sekoi pola sat place, vristi nervozna e do v-kraj. Ni vo race saka, ni vo krevetce, ni doma ni nadvor. Ajde i izlegoa zapcinjata se smiri 2-3 nedeli. Sega jovo na novo, ista pesna. Doma haos sme. I plus slabo jade po 50-60 grama. Se jade ama kolicinski malku. Ne znam ni dali 8 kg imame. Ovoj period katastrofa e. Mi fali sega svekrva mi barem malku da me odmeni.
     
  9. Sunshine3

    Sunshine3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2013
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    215
    Oд кoгa ви ѕенѕaaт или думкaaт децaтa? Првoтo дете не се сеќaвaм бaш тoчнo aмa кoгa ќе гo зaстaневме вo скут целo време скoкaше, рaце ми пaѓaa. Пoсле му земaвме џaмпер нa врaтa штo се зaкaчувa, aбе мислaм ќе гo зaпaлеше oд скoкaње. Oвa мaлoвo е скoрo 8 месеци, кoгa ќе гo стaвиш нa скут ги испрaвa нoзете кaкo пушкa и не скoкa.. Гo стaвив и вo џaмперoт сaмo виси, не скoкa..
     
  10. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.599
    Пол:
    Женски
    И мојата е 6 месеци не ѕумка воопшто.Исто стои исправено ко некое петле или на прсти се поткрева да види нешто ама на ѕумка :)
    Мислам дека не е морално тоа да го прави исто како што мн дечиња не лазат никогаш.
     
  11. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Мојот скока некаде од 7.5 месеци. Дури заборави да пушта чекор за одење. Мислеше дека со скокање се оди. Како зајаче беше. Сега од скоро почна да се пушта и само шета низ куќа, а скока најмногу на музика. Рацеве и грбов да имаа уста...
     
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.599
    Пол:
    Женски
    Ние ја примивме денес последната доза на дтп.Сега за сега е весела па ке видиме до утре.Ми дадоа совет да дојам до 24 месеци и да почнам со млечни производи после 7 ми месец.
     
    На Artemida81 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    741
    Бравос за др што ти дал совет да доиш до 24 месеци.
    Незнам дали ја гледавте визита пред некој ден кога гостинка беше педијатар а башзаборавив како се викаше само знам дека беше од некоја приватна клиника се убаво ја гледав ама кога дојде време да збори за доењето и периодот за одбивање ми се одмиле бидејки кажа дека до 1 година било добро да се дои а после тоа доењето на бебто му било играчка без никаква корист е од вакви педијатри најповејке се нервирам:@.
     
    На victoria и snegulkata им се допаѓа ова.
  14. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    Sekoja majka ke si odluci koga e deteto spremno za odbivanje uzivajte vo momentite na doenje I bez nervozi nikoj me cical do 5 godini. Toa e proces za koj treba da se spremni dvete strani. Ako ne ste spremni ne prekinuvajte jas iskreno koga prestanav da go dojam dali od hormonite sto mi rabotea dali od faktot sto ete imas mleko a ne mu davas tri Dena rikav od placenje a maloto solza ne pusti rekovme nema cice I ne pobara toj bese veke spremen no ne I jas
     
    На TIGARCE86, Smiley11, rokiroksana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.329
    Ја гледав и јас и исто ме испровоцира муабетот за доењето.
    Процесот на доење не е само внесување млеко во организмот на бебето, туку е и емотивна врска помеѓу мајката и детето. Понекогаш знам дека бебушка е сита но сака да се гали на цицето, или кога е уплашена, па дури и кога ја боли нешто сака да цица. Па зошто да му го прекинеш на детето тоа задоволство??? Јас лично доењето го доживувам како привилегија, можност да го гушкам малото и осеќам најблиску до мене. Кога ќе потпораснат нема веќе толку галење и гушкање.
    И баш како што рече @karak потребно е и двете страни емотивно да се подготвени за прекин на тој процес.
    Не ги обвинувам мајките кои прекинале пред годинката... дури сметам дека овде нема правило, се е до емотивната подготвеност на двете страни.
     
    На ubavka1, rokiroksana и victoria им се допаѓа ова.
  16. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Majki, aj kazete kako im ojdisuvate obuvki na bebusite, nemozam da i gi oblecam bre luge, ne i vleguvaat, razni modeli, plitki i dlaboki, golemi i mali isprobavme i nistooo. Rodenden ni e vo ponedelnik, kje go pravime vo nedela, uste obuvki ni ostanaa, aj pomagajte. Inaku nie utre sme na sistematski pregled, treba da ja primame i MMR ama no wayy. Vprocem slusnVte li ima vo Berlin pocinato detence od sipanicci (tamu ima proglaseno epidemija od 500 dusi na tolku mnogu narod) deteto go vakcinirale na 13 meseci protiv MMR, vo skoro vreme trebalo i revakcina da dobielo. Deteto e pocinato na 16 meseci ;(:( mediumite ne kazuvaat deka bilo vakcinirano deteto, ama zatoa pak roditelite na decata sto bile vo ista gradinka so pocinatoto momce objavuvaat. Kolku zalno, nedaj Boze nikomu.
     
  17. НаталиЛили

    НаталиЛили Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2014
    Пораки:
    1.389
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Нит скока, нит сака да се води за раче. А чекори по еден-два прави и тоа само ако се осеќа сигурна и ако има некој или нешто да се фати.

    @ddevojce и јас баш сакав да прашам за обувки. Има мало, а набобрено стапалце и не и влегуваат убаво обувките.
    Е сеа прашањето ми е, дали анатомски обувки (полино, цицибан, и други незнам какви има) или не?

    Со првото користев полино, од кога заоде, до 3 години, а лани на ортопед ни кажаа дека има рамни стапала. Затоа сега сум на два памета:?:
     
  18. НаталиЛили

    НаталиЛили Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2014
    Пораки:
    1.389
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Мајки сакам да направам колaж од слики, за првиот роденден на керќа ми, нешто како Baby's first year.
    upload_2015-2-25_23-37-13.jpeg
    Вака нешто.
    Барам по интернетов ама сегде е со плаќање.
    Ако некоја знае страница каде би можела да направам бесплатно, нека сподели.
     
  19. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    Nema tema ili ne najdov za soveti za pogolemi deca pa ako moze da mi odgovorite na maliot mu se pojavija na celoto I zad useto kafeavi fleki of pot se obicno no neznam so sto da go namackam I dali nekoj go imal toj problem
     
  20. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463

    I mene mi se pojavuvaat cesto kafeavi fleki kaj stomakot i vratot i gi mackam so Kanesten mast. Za 3-4 dena gi snemuva. E sega ne znam dali moze dete so kanesten da se macka.