1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    Pa toa e momentot za vozrasni znam sto treba ama strav mi e za dete od nepolni 2 da go mackam so kanesten nekako ne mi ide
     
  2. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Што давате на бебињата кога имаат шлајм? Моево на два пати ми поврати шлајмче и напати го слушам ми подзакрчува кога диши. Ми е страв да го носам на лекар од вируси, а на систематски ми рекоа се супер (толку се потрудија околу прегледот). Имаме 9 месеци.
     
  3. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.385
    Пол:
    Женски
    Аκо се доите,почесто доење. И аκо повρаќа не се плаши,подобρо е,го исфρла шлајмот. Инхалации помагаат,пумпица за вадење од носе,повеќе течности(вие поголеми сте).
     
    На leona83, TIGARCE86, zuto и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Sunshine3

    Sunshine3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2013
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    215
    Јaс сегa кoгa ми беше бoлнo бебевo и тoa сo нaoд нa грaдите oсвен сo инхaлaции гo мaчкaв сo мaст oд гускa нa грaдите и грпчетo и плус нa врв нa лaжичкaтa и вo устa му стaвaв сaбaјле и нaвечер. Oд групите нa фб дoзнaв декa нaвoднo мaст oд гускa билa мнoгу дoбрa зa чистење нa шлaјмoви, пa гo прaтив мaж ми вo Петрoвец купувaше, еднa мaлa плaстичнa чaшкa кaкo зa рaкијa е 300 ден.. Дaли нештo нaвистинa пoмoгнa мaстa немoжaм дa тврдaм aмa ни се исчистијa грaдите и не примaвме aнтибиoтик..
     
  5. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Носето не ни е растечено иако вадиме по малку суви мрсулчиња со носефрида. Инхалација немам правено, се мислам дали да купам инхалатор... Течности ништо не пие, жед гаси со цицање. Никако да го натерам вода да почне да пие. Вака добар ми стои, не ми личи на настинат, ама има зголемен секрет.
     
  6. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.385
    Пол:
    Женски
    Зголемен сеκρет може да има и доκолκу вади заби,таκа беше и со нас пρед да ни ниκнат забите,а ми κажа матичната.
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  7. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.385
    Пол:
    Женски
    Мислам деκа овде е најсоодветно да пρашам. За пρв пат(утρе) отκаκо воведовме цвρста хρана,ќе одиме на подолго патување 2ч и денот нема да го минеме дома. Дали да си ја подготвам(сваρам) хρаната дома па да ја изблендиρам таму,или да си ја подготвам целосно дома и да ја ставам во тегличκа? Зеленчуκова до сега κупена му немам дадено и не саκам. Κое е најпогодно ρешение?
     
  8. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.587
    Пол:
    Женски
    Ако си во можност купи и дај.Правена каша по пат не би ја носела ,лесно оксидира овошјето.Ние денес бевме излезени 4 часа на шетање низ Скопје.Планирав само цицање да дадам.Од дома за секој случај зедов лажица.Во дм влегов по нешто друго ,но бидејки имаше мн избор на кашички реков ке земам една.И додека со мм пиевме кафе во Веро,нејзе ја наранив седејки без проблем.Вода од дома носев.Во наредниот час и пол не побара цице и си стигнавме раат дома :)
     
    На TIGARCE86, girl-miri и LaDyDoLl им се допаѓа ова.
  9. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Ако не сакаш да купуваш тогаш направи престап еден ден. Не давај зеленчук за ручек, дај нешто друго. Јас кога не сум дома или давам купечка (многу ретко досега) или давам нешто друго, на пример житарка или лепче со јогурт. Би дала и некое овошје на пример банана, ама не јаде овошје мојов. Мислам дека помало зло е да дадеш нешто друго за оброк отколку подолго време спремен зеленчук. Сепак се работи за еден ден, ништо страшно. Плус цицање, доколку цица бебето...
     
    На LaDyDoLl му/ѝ се допаѓа ова.
  10. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Мајки изгледа не фати скокот околу 12 месеци. Почна навечер да се буди често, а освен тоа друго нема. Се надевам дека е скок....дека не е трајна промена. Инаку е лутка невидена, не дај Боже нешто да и земеш одма вреска. И играчките не ни се интересни ама се друго е....

    @anina како поминавте на роденденот? Btw Среќен роденден на малата, голема да расте и умна да биде.
     
    На НаталиЛили му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Наоружај се со трпение ЛеонА, ќе ти треба.
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.237
    Пол:
    Женски
    А леонче за три-четири дена е:party:. Ќе ставам некое сликче на фемина инстаграм. Ти благодарам што се сети :hug:
    Патем, ние го поминавме тој скок и тоа многу тешко. Веќе имам пишувано дека преку ноќ не се буди малечката ама преку ден беше хаотична. Цели две недели(y) Заедно со скокот беше вадењето заби и (facepalm) Трпение и нерви ќе ти требаат во секој случај(fingers)
     
    На TIGARCE86 и leona83 им се допаѓа ова.
  13. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Дали некоја мама има купено дубаче од пластичарска улица? Ние имавме старо на мам кар ама го вративме и вчера му купив 2000ден од пластичарска ама со ова само настрана оди и наназад никако нанапред а со предходното само нанапред одеше леташе по собата?? Се нервирам??
     
  14. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Е во тој случај убаво да си поминете:) нашиот е за една недела.
    Целата сум укочена, слабо спие.....на работа имаме итен проект, 2 - ор месец добив и ми каснеше па и од тоа кома сум....ете се пожалив.
    Ако трае скоков како тој на 6 месеци е богами тешко мене ќе биде.
     
    На TIGARCE86 и anina им се допаѓа ова.
  15. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    @leona83 skok vo ravoj e toa.
    Nie bevme taka okolu 1/2 meseca i plus izvadi i zapce pa poveke maka.
    Noke ke ja legnev i 20min spiese mn cvrsto a potoa se budise,ja niskav so sati i tek ke zaspiese.
    Nekogas so sati sedevme do 3polnojk i ke zaspiese dva sati i pak isto.
    sega spie vo krevetce do nas,stranata na krevetceto e trgnato pa ide kaj nas vo sredina,se budi malce vo spienjeto ama samo se premestuva koga spie :)
    Cvrsto mamicke i ke pomine periodov :)
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски

    Моето синче е 3 месеци и заради егзема на обравчиња ми дадоа да го мачкам со една маст 5 дена па после да продолжам уште 2 недели со канестен.Од кожен доктор ми е препишано,па валјда можеш на твоето поголемо е.
     
    На karak му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Бебуш има 3 месеци ама ми треба совет па затоа пишувам овде. Ми најавија повојница и сакаат да ми купат поклон, но јас се имам и транспортер и хранилка и количка. Дубак не планирам а и ми најавија за позајмување ако сакам. Релаксатор не сака. Тепихче за играње имам. Облека реков не бидејќи се имам и ќе си купам што ќе ми притреба. Што е онаа што најмногу ви користело и ви користи од 6 месеци?
     
  18. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.329
    Џампер???
    Лично ние немаме, ама знам мајки кои се презадоволни и многу ги имаат користено. А и побезбедни се од дубаците.
     
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.587
    Пол:
    Женски
    Мене кенгурот :)
    Кога шетаме низ град,во трговски ја ставам и она мн сака да седи во него.Слободни и се рацете.А и моите.Јас и низ дома ја ставам и ја шетам или раб нешто.Имам дури и усисивано така,и џогирано со џогер.Мене лично ми се најде.
     
    На TIGARCE86, Kitten, anina и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.329
    Идеата не е лоша, ама за буцко бебе??? Или грешам...м?
    Во темата ,,Напредување во висина и тежина,, прочитав дека малото и е бајаги буцко, и од мое искуство си знам како е и затоа сум скептична за кенгур. Ем кратко време ќе го користат ем тешко тој што ќе го носи кенгурот (мене дури и вратот ме болеше, не само грбот и затоа скоро ич не го користивме).
     
    На Domakica му/ѝ се допаѓа ова.