1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Ех.. Минатата година на овој ден и токму во ова време ми започнаа породилните болки. :)
    На 45 минути, па на половина час, на 29-ти на пладне беа на 5 минути, а се породив дури на 30-ти..
    Сега го гледам син ми како спие и ми се враќаат сите сеќавања.. сите..
    Одење и враќање од болница, непреспани две ноќи, возбуда, трема, болки, страв..
    Се вредело!
    Уште само малку остана до првиот роденден!
    Боже колку сум возбудена и среќна! :)
     
    На marchi-cool, bittersweet, slimy и 20 други им се допаѓа ова.
  2. НаталиЛили

    НаталиЛили Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2014
    Пораки:
    1.389
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    @Jagoda123 исто и јас се потсетив на моментите кога се роди мојата ќерка, непосредно пред нејзиниот роденден. Тие чувства на возбуда, среќа и неизмерна благодарност на Бога што се помина како што треба и што моето бебе "порасна".
    А ми се чини како вчера да се роди. Ехх како брзо минува времето.
    Убаво, најубаво да си поминете на роденденот на малиот принц.
     
    На joy1, zuto, LaDyDoLl и 4 други им се допаѓа ова.
  3. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Еее, а замислете после 10-20 години...па и повеќе. Не верувам дека тоа е нешто што се заборава некогаш.
     
    На girl-miri, anina, LaDyDoLl и 3 други им се допаѓа ова.
  4. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    30.192
    Пол:
    Женски
    Ех @Jagoda123 го спомна самл денот κога си го донела на свет твоетп мало човече. Κаκо бρзо лета вρемето,децага си ρастат,κога само ќе се сетам κолκу и ти во почетоκот беше исплашена(κаκо мене),под ρазлични пρитисоци,но еве овие денови ти се доκаз деκа ТИ лично ги помина сите пρепρеκи,благодаρение на истρајноста,желбата да успееш и љубовта κон твоето најмило,вие гоρдо го славите вашиот најважен ден. Се потсетуваме на се,добρо или лошо,но иаκо славениците ништо нема да запаметат,овие денови се незабоρавни за нас.
    Ти посаκувам ρоденденот да ви биде онаκа κаκо што сте замислиле.
     
    На bittersweet, anina, НаталиЛили и 2 други им се допаѓа ова.
  5. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Секоја година ќе го преживуваш истото, во психата мислам:)
    Син ми е 4 год.па на секој роденден, т.е пред роденденот си кажувам, аха сега таму бев, сега на бокс:)

    И ќерка ми има линија на едното ноже, мислам на ноктот и др.ми рече не барајте игла во сено:) крвната слика и е топ.

    За гледање тв, јас минимизирам најмногу што можам ама тука е и брат и, он сака да гледа а и жена ја чува и ич да не се филмам дека ако сум рекла тв на мимимум, ме слуша.

    Коментар за дебатата претходно за храната: 100 пати имам кажано, реченицата ништо не му е, не значи ништо во моментот понатаму се гледаат последиците. Како беше...ааа се си јаде, ништо не одбива, ама и вино да му дадеш ќе пие па не значи дека е ок.

    И јас сум порасната на кравјо млеко, од причина што мајка ми немала млеко, ад не сум прифатила, а не ни биле упорни, но ден денес имам проблеми со опстипација, баба ми ме ранела со домашните манџи за нив- имам проблеми со бубрезите од 7 одд.и да не набројувам натаму.
    Ама на крај, секој со својот памет.
     
    На bittersweet, girl-miri, anina и 7 други им се допаѓа ова.
  6. bruno.com

    bruno.com Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2014
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    254
    Пол:
    Женски
    Znaci vaka neznam so i e ona plače jas se nerviram.Sredata i cetvrtokot imaše temperatura nemase ni zatnan nos ni kaslase proverivme krv se okej bese i od petokot pocna da ne spie nokta plače se dere po malku cica plače na gradata cel den vo race... :( inaku gore kecovite i se nababreni i ustata i e duri poduena mislite zabce ke i izleze veke sme 6 mes. Do koga vaka maka mi e koga tolku mnogu plače a od što nz naednas pisnuva
     
    На rokiroksana му/ѝ се допаѓа ова.
  7. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    30.192
    Пол:
    Женски
    Сκоκ во ρазвој,мајκа,ве фатил тој на 6месеци што е. Нема што да се неρвиρаш,напоρно е и болно да гледаш κаκо детето ти плаче,а ти не можеш да му помогнеш. Пеρиод е,κај сите ρазлично тρае,од денови до месец може да тρае. Тρпение-спасение,мајκа :) и побρзо да ви мине.
     
  8. bruno.com

    bruno.com Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2014
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    254
    Пол:
    Женски
    Pred pola mesec isto bese vaka zar sekoj mesec skok vo razvoj....;)
     
  9. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Штом наеднаш заплачува може и заби да се во прашање, или поминува вирус кој се манифестирал со температурата и кенкавост.
    А бе мајки, никогаш раат не сме.
     
    На TIGARCE86, LaDyDoLl и anina им се допаѓа ова.
  10. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    bruno isti bevme i nie 5 dena sin mi place saka samo vo race,jade malku,ne spie po cel den,znac od 12 do 9 vecer samo so pola saat spienje i sekoe zaspivanje traese po cel saat i toa so placki,znam deka se zabi ama i skok vo razvoj na 5 meseci e oti eve se podsmiri malku,sega samo zabite go macat ama barem spie i jade kako sto treba.
    se nadevam so lesno i brzo ke pomine ovoj period.
     
  11. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    И кај нС е исто. Не само што плаче туку ко ќе ја фати нервозата, се дере на цел глас. Вади четворки.
    Забите се долг и болен процес, нема многу начини како да им помогнеме затоа колку и да ви е тешко да ги гледате такви - останете смирени и имајте трпение, ќе ви треба. Нервозно бебе и нервозна мајка - уште поголем немир и создава. Ќерка ми дури мислам дека почна и да ме манипулира, ако ме осети колку сум уморна, се што не смее да прави - се во пола саат ќе направи.
     
    На TIGARCE86, joy1 и anina им се допаѓа ова.
  12. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    haha nova me nasmea so ova poslednovo.
    sin mi iako e skoro 5 meseci ama kako se oseka koga sum nervozna i toj uste poveke se voznemiruva i zatoa mama sekogas e smirena za da nemame placki po doma
     
  13. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.425
    Пол:
    Женски
    Кои капки за нос ви се покажале кало најдобри?И користел ли некој Бисолван капки?
     
  14. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Јас аква марис спреј користам најдобар ми е досега од се што сум пробала,какви капки се тие Бисолван за носе?не сум чула за нив
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.425
    Пол:
    Женски
    Можно е да се антибиотски.Но најдобри биле при секрет и шлајм.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. НаталиЛили

    НаталиЛили Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2014
    Пораки:
    1.389
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Јас сум користела за син ми.
    Го разредуваат шлајмот, за полесно да се исфрли.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    jas koristev akva maris sprej ama ne sum bas zadovolna od nego.Mislam deka se toa dzabe frleni pari,a ne eftin. Poveke mi imat pomogneto Adrianol,od tie za deca poslabite,oti ima Adrianol i za vozrasni.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    На упатството на Адрианол пишува да се внимава со дозирањето заради тоа што може да предизвика висок притисок. Барем така беше кога беше син ми малечок. И мене ми ги даваа како најефикасни ама кога прочитав престанав да давам. Искрено не би ги препорачала бидејќи не можеш да си сигурен дали заминале две или три капки. Сега користам Аквамарин спреј и сум задоволна
     
  19. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    majki sin mi vekje edna nedela e nastinat ne znam vekje sto e nastinka ili nekoj virus. kasla prvo suba pa posle pocna so slajm. eve 5 dena mu pravat inhalacii kaj maticnata ama pak ima slajm i pak zatnat nos i tece i kasla. pieme5 dena antibiotik cefaklor i isto taka avil surupce za kaslenjeto ama ne pomaga. aj majki kazete mi kako moze polesno da go isfrlat slajmot bebinjata sto pomaga?
    mnogu e oslabnat usta ne otvara da jade samo navecer cica cla nokj na grad place non stop mislam deka dolgo trae vekje ovoj skok na 9 mese kaj nas eve vekje dve nedeli pomina. inaku i procesot na zabite e, dosega imame samo dve zabcinja.

    pozdrav
     
  20. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    30.192
    Пол:
    Женски
    @slimy и синκо еве веќе тρи дена е си шлајм,не κашла и јас мислам деκа ламинатот го "измазнив" од бρишење повρаќаници. Κога ќе му се затне носето,се неρвиρа,и не може да поднесе да ги голтне па му доаѓа нагон на повρаќање,и повρаќа обилно,но и шлајмот таκа го исфρла.
    Многу тешκо е вρемево,ден топло,ден ладно и влијае на нас возρасниве а не паκ на малечκите. Само со полесно да поминеме сите.
     
    На slimy му/ѝ се допаѓа ова.