1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.599
    Пол:
    Женски
    И на мојата носот од вчера и ствара нервоза.Полна е секрет а со пумпа не излегува ништо.За јадење јаде но тешко спие бидејки хрчи мн.Нема на грло и гради ништо па се надевам за 2-3 дена ке се среди :)
    Јас ставам капки од оригано антибактериски се.Чај,вода и секако цицање.Колку поводен шлајм толку полесно е за исфрлање.Ја оставам на повисоко да спие.И по малце надвор ја вадам да се суши секретот од ладното.За нивна возраст незнам дали може бел слез тој е одличен.
     
    На slimy му/ѝ се допаѓа ова.
  2. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    @joy1 ako mozes napravi mu inhalaci ako imas doma napravi mu. ja nemam seuste zatoa kaj maticnata odime vekje 5 dena ama koga se vratime doma mu tece nosot i kasla povekje i isfrla slajm mislam od toa pomaga mnogu probajte.
    @LaDyDoLl ti blagodaram mila isto i vie so lesno da go pominete. arno velis deka vremeto e takvo idealna za virusi i nastinki.
    jas povekje se zagrizuvam od toa sto pocnuvam na rabota sega a vaka nastinat ne znam kako kje go ostavam.;(
     
  3. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.599
    Пол:
    Женски
    Немам инхалатор иако имам во план да купам.Чекам породилно да пуштат.Но мислам дека нема мирна да седи за инхалации.
     
  4. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    i sin mi se plasi mnogu na pocetokot ama posle 3 minuti prestana da place se navikna.
    i jas planiram da kupim idniot mesec.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.388
    Пол:
    Женски
    Мене најмногу ме теши тоа што со пумпица му излегуваат и најважно,повρаќа. Инаκу,за чудо навечеρ спие без пρоблем,неρвоза го фаќа κога цица а носето полно и нема од κаде да дише. Пρоблем имаме што не пиеме вода и чај,но паκ,цицаме κаκо новоρодени. :) И јас се надевам баρ за уште неκолκу дена да ни мине.
     
  6. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    @Joy probaj so aspiratorce(toplo go preporacuvam Nose frida),vadi do najmalo cuvce :).Kolku pati mi se slucilo gledam malo mrsulce i aj da go vsmukam,toa eden ton mrsulcinja izleguvaat. Nie se macevme so pumpica i nesto edvaj vadevme,so aspiratorot ni e pesna
     
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.599
    Пол:
    Женски
    Го имам но ми е страв да пробам :)
     
  8. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Немој да ти е страв. Ќерка ми со првиот горен ќец беше неколку дена полна со секрет, со него влечев и многу и олеснуваше. Може првин солен раствор да и капнеш ( јас користам Марисол ) и да почекаш 5 минути. Од капките ќе омекнат и ќе извадиш со едно шмукање.
     
    На joy1 и PUPICA им се допаѓа ова.
  9. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    E da,zaboraviv da kazam da stavis solen rastvor. veruvaj,voopsto ne e opasno.I jas taka mislev vo pocetokot :)
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.599
    Пол:
    Женски
    Може и кај нас е забче во прашање кој знае.Нема црвено грло.Само секрет во нос.
     
    На LaDyDoLl му/ѝ се допаѓа ова.
  11. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.388
    Пол:
    Женски
    И мене само на тоа ми алудиρа,само што ние веќе имаме две :) А долните двојκи мислам само што не излегле.
    Се изнамачуваат со запчињава,κутρите.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.237
    Пол:
    Женски
    Мамички пак се соочуваме со хаос во спиењето. На 5 нели правевме роденден... Е од тогаш, покрај спиењето во градинка, почна да ми преспива и во 19.00, околу еден час. Не ми сметаше многу заради тоа што во 23.00 заспиваше. Последниве две недели ситуацијата преминува од лошо на полошо. Сега заспива во 22.00 и во 23.00 ми се буди. Еве 02.30 е а таа никако да заспие. 3 часа ја нишам и навистина не можам да издржам. Ми се плаче ми доаѓа косата да си ја искорнам. Во 6 треба да станам за на работа а таа во 7 за во градинка. Не можам ни психички ни физички да ја поднесам ситуацијата. Станува во 6 а во градинка спие од 12 до 14 часот. Цело време ја држам будна со надеж дека ќе се легне во 21-22 и ќе спие цела ноќ. Таа легнува во тоа време и за еден час се буди. Некое објаснување?
    Ни препишаа и Авил демек за да ја смирел навечер ама тикви шарени. Ни Диазепам не ја успива. Последниве 3-4 дена многу сум нервозна и таа е пораздразлива. Дури и ме турка и трча кај татко и.
    Многу ми е лошо
     
  13. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Скокот на една година.
    Кај нас траеше еден месец ... ќе се нормализирате ..
     
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.599
    Пол:
    Женски
    Мајки денес во сити мол ке има предавање на тема :Како да разликувате алергија од настинка.
    Ке зборува Др.Тања Јованова од Систина.Во 19 часот во игротеката Имагинарум.Доколку некоја од вас оди нека сподели овде нешто корисно што кажале :) .Да бев од Ск ке одев.
     
    На Domakica му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Ние го прославивме првиот роденден и си поминавме прекрасно! :)
    Син ми не е веќе бебе, голем дечко е! :)
    Повелете мамички виртуелна роденденска торта.
    [​IMG]
    Убав ден! :)
     
    На leona83, joy1, Annath и 12 други им се допаѓа ова.
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.599
    Пол:
    Женски
    @Jagoda123 срекен нека ви е роденденот,само убавини да ве пратат :)
     
    На Jagoda123 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    @Jagoda123 , голем да расте дечкото, најмногу среќа да ви носи и понатаму :*

    Еден совет ако може.
    Овде во Шведска водата за пиење е супер, сите пијат од чешма, чиста е, не фаќа воопшто бигор. Дури и мноу слабо се продава флаширана обична вода, само минерална има. На бебиња до 6 месеци им ја превриваат водата (ретки се тие што даваат вода, ама тие ја даваат превриена). За бебиња над 6 месеци се дава непревриена вода. До сега не сум му дала, сакам да почнам да му давам, се мислев барем првиот месец да му ја превривам, да видам дали ќе реагира, па ако е се во ред, да му ја давам непревриена. По колку вода се дава на почеток, и колку често во денот? И од што ја давате да се пие, од чашка со клунче шишенце?
     
    На Jagoda123 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    @Jagoda123 големи да растете, среќно детство и среќни и горди родители :^:
    Па сподели детали и искуство во темите за родендени :)

    @green.eyes јас би рекла да ја превриваш, барем првите 2-3 месеци додека да се навикне стомачето. Можеш да нудиш на различен начин, па види што ќе прифати. Кај нас на почеток беше лажица, па чаша, па сега си пие од цуцла.
     
    На Jagoda123, TIGARCE86, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Фала, @Kitten :) Така и мислев, да ја превривам најмалку еден месец, да видам како ќе биде, па за понатаму ќе одлучам тогаш. Имам чашка со клунче, има 3 дупчиња :?: Не тече многу, ама ќе видам како ќе му биде. Ако му тече многу, ќе барам поинаква или некое друго решение.
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  20. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    Jas na moevo eve dve skoro dve godini mű kupuvam voda