1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети од МАШКА страна за сите девојки

Дискусија во 'Сингл' започната од TheBunny, 17 септември 2010.

  1. Unica

    Unica Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2010
    Пораки:
    536
    Допаѓања:
    603
    Здраво на сите :)

    Ви пишувам оти како и на сите тука, ми треба совет.
    Значи вака, минатиов семестар приметив еден тип што стално ме гледа, посматра (инаку надвор од мк учам, а после дознав дека и тој е од ех-Ју просторите).
    Не му обраќав внимание пошто во тој период ми се допаѓаше еден друг што после дознав дек му е другар... Приказанава е шта да вам причам :D
    Еден пат го сртенав на фах и како обично ме гледаше ко некое теле и изгледаше како да сакаше да ми прозбори.. Ама јас смотана не ги ни извадив слушалките од уши за да му дадам можност да отвори уста. Така само ме поздрави и излезе..

    После тоа во мензата почна се поблиску до мене да седнува со друштвото, да ме поздравува и со текот на времето почна да ми станува симпатичен. Чекав да направи нешто повеќе, но се гледаше дека е срамежлив...
    Така прашав еден заеднички пријател како се вика, го најдов на фб (глуп потег, знам) и после сигурно едно две недели колебање, го додадов за пријател.
    Почекав да видам како ке се однесува на факсот кога ќе ме види. Дали ќе ми каже нешто, ама некако, едно што јас се срамев затоа што го поканив на фб, и тој јаден уште повеќе ми стоеше збунет.
    После некое време ми пукна филм и пошто немав топки да му прозборам во живо решив да му пишам на фб па да видам како ке оди...
    Луѓе, не ми врати...
    Се разочарав, тоа сигурно; се покајав милион пати... Пошто според мене да не направев ништо, порано или покасно ќе најдеше тој самиот начин да дојде до мене.
    Како и да е, заврши семестарот, почна летото и го немав видено цели 3 месеци, ама го мислев често оти и до ден денес се осеќам глупо и не можам да разберам што беше што се изигра лошо...

    Последниве неколку недели го видов 2-3 пати и не ми излегува повеќе од глава...
    Има нешто во него што ме влече како магнет и би сакала да му се приближам ама многу суптилно... Да го заведам ајде :)
    Но не знам прво, дали е добра идеја и не знам како воопшто да го направам сето тоа...

    Затоа мажи/жени, помагајте :$
     
  2. hristin4eto

    hristin4eto Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    1
    КАКО ДА СЕ ПОЗНАЕ КОГА НЕКОЕ МАШКО СТВАРНО ВЕ СВИГЈА И САКА НЕШТО СО ВАС ИЛИ НЕКОЈ ШТО САМО СЕ ЗАФРКАВА СО ВАС И НИШТО ПОВЕКЕ... МИСЛЕНЈА ОД МАШКИ..
     
  3. Arthur

    Arthur Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.518
    Пол:
    Женски
    стцарно како да се познае девојкава ми го зела прашањето плиссс хелп :sweat: :sweat: :sweat:
     
  4. Bellatrix

    Bellatrix Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2012
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    26
    Tipov nekolku pati me vikashe da izlezeme, no ne mi se poklopi situacijata za da prifatam, i eve sega pak me pobara i se soglasiv, ama nego go nema 2ipol nedeli veke da se javi da se vidime. Koja mu e celta na dechkovo i zoshto bi bil tolku uporen za na kraj vaka da izigra? (izvinete za latinicava od telefon sum)
     
  5. Arthur

    Arthur Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.518
    Пол:
    Женски
    можеби нашол некоја друга :?: :?: :?: па се премислил
     
  6. Bokchee

    Bokchee Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    810
    Пол:
    Машки
    БИди дрска, и плесни му во фаца, прашај го, зошто ме каниш или нешто па после те снемува? Се откажа или што, што и да каже не му верувај.
     
  7. WomanInRed

    WomanInRed Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    1.607
    Ми треба ваше мислење. Бевме излезени со дечко ми и ми излезе во recent search на фб дека сум го гледала профилот на бившиот. И нормално он ме праша зашто, мене ме фати паника и почнав да му кажувам дека сум влегла за да видам дали тргнал една наша слика. Знам дека е лошо чуството, се ставам на негово место ама не сакав да го иЗлажам едноставно ме фати паника и ме фати неспремна. Се чуствувам виновна и многу лошо во исто време. Како мислите вие како треба да постапам?
     
  8. Bokchee

    Bokchee Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    810
    Пол:
    Машки
    Е шо мајка бараш да гледап профилот на бившиот? Зошто едноставно не го избришеш/блокнеш?
    Мислам дека не ти верува, и дека ќе има сомнежи во тебе. Види како ќе биде понатака.
     
  9. mawena

    mawena Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    16
    Vaka imam kolega vo grupa so koj flertuvam veke 2 godini i pieme kafinja zaedno,so drustvo i izlagame i me gleda konstantnoo i me opsednuva na socijalnive mrezi ,za se e prv koga sum vo prasanje jas,komunicirame ,mi pisuva poraki,ama ne mi dava nikakov poseben znak,on e makedonec,jas ne sum,koga ke ostaneme sami,kako da bega od mene ,ne mozam da go svatam,vo eden moment e tolku bliskok so mene ,vo drugog tolku dalecen,neznam sto da mislam ,da ne zaboravam da spomnam deka ima devojka,koja isto kako da ja nema,nikogas ne zbori za nea,i nikogas ne sum go videla so nea,site od drustvoto znat deka ima nesto megu nas ,ama nikoj ne znae sto se desava,premnogu e komplicirano,vo eden moment sakam da go batalam,vo eden sum opsednata so nego ,ednostavno me interesira stoo misli toj maski mozok ,i sto so ovie postapki ? Ve molam za odgovor :D
     
  10. Miss.M5

    Miss.M5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2011
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    85
    Кога двајца не разбираат дека се досадни и дури се караат мегу себе кого девојката ке одбере, дали врска или да речеме сојуз со ново лице т.е. да се преправам дека сум во врска на некое времме ке ја реши ситуацијата, хм? Мислам, тие знаат дека не ме интересираат, веројатно гледаат дека сум сингл и можеби си викаат ако бидат упорни ке попуштам. А да се расправам лично со нив немам намера, доволно јасно им беше дадено до знаење дека не сум заинтересирана. И сеа ?
     
  11. Bokchee

    Bokchee Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    810
    Пол:
    Машки
    Искрено,Може несака да биде со тебе затоа што не си македонка. Второ, чим има девојка, може му е здосадено во врската, па сака малце да флертува, ама и да остане на тоа.Сепак мислам е да го батачиш чим е зафатен.Најди си друг или едноставно, пробај да се одалечуваш, пошто не вреди

    Тешко да скриеш дека си во врска, или си или не си. Ако бидат упорни тоа значи дека не треба да попуштиш или дека ќе го направиш тоа. Најубаво еден по еден или двајцата седни ги ,и кажи им што има да кажеш, и дека те замараат, такви работи.
     
    На jelena.rozga му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Miss.M5

    Miss.M5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2011
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    85
    Мислев да OBJAVAM JAVNO дека сум у врска (као демек) и така да се откачат, хм? Ке упали ли оваа тактика ?
     
  13. Bokchee

    Bokchee Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    810
    Пол:
    Машки
    Па пробај, ама не верувај дека ќе се откачат. Може бетер ќе ти биде. Најубаво, дај им до знаење дека не се замараш со нив, најубаво со збор.
     
    На daylight и Miss.M5 им се допаѓа ова.
  14. noname19

    noname19 Нов член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Луѓе ми треба совет но приказнава е малку комплицирана може ли некој по ЛП(да речеме малку е лична не ми е за пишување вака) да ми помогне?? :(
     
  15. rumcokolado

    rumcokolado Нов член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    епа вака јас сум 18 и пол години а тој 19 се знаеме од пролета од на фб почнавме да пишиме и се поздравуваме кога ќе се сретневме и се така..се дури не се смувавме и тоа беше во ноќен клуб не беше случајно спонтано туку фино ме повика момчето настрана почнавме да зборуваме и така..другиот ден ме повика да излеземе и тогаш се понашаше баш нормално само јас бев проблемот што малку бев напната нервозна реагирав много лошо на секој негов збор и на крајот тој ми рече сакам подобро да се запознаеме неможиме да бидиме во врска веднаш и јас изреагирав многу налутено но потоа реков добро и јас така мислам.Другиот ден пишувавме на фб и ме праша дали ќе излегувам јас реков дека ќе одам кај другарка :( можеби планирал да излеземе пак.Се беше добро пишувавме на фб и тоа само јас му пишував прва тој се понашаше онака нормално и така дојде петок тој си дојде дома бидејки не учи во мојот град и јас му се јавив зборувамвме пишувавме на фб и рече дека ке зилегува со другарите и јас добро.Таа вечер седев дома и тој ми се јави вечерта кај 1-2 сатот да ме праша кај сум.Другиот ден јас го прашав дали сака да се видиме тој рече незнам ќе видам дали ќе можам добро ајде.Вечерта кога бев излезена му се јавив да видам каде е тој рече дома е не можел да дојди и почна да ми кажува дека ние не можеме да бидеме заедно дека учел во друг град ако сме продолжеле да се гледаме ќе сме се засакале уште повеќе ќе ни било потешко потоа почна дека тој имал една случка од порано од која бил повреден и неможел да засака друго девојче бидејќи бил разочаран јас му признав дека го сакам и а тој рече дека знај дека се чуствува тоа потоа призна дека искрено чуствува кон мене нешто повеќе од другарка ама не нешто многу .. беше касно па јас реков да зборуваме нредниот ден тој рече добро.Другиот ден отворам на фб имав порака дека нема за што да зборуваме повеќе кажавме се јас одговорив на тоа дека не го очекував тоа од него бла блаа дека треба тоа во живо да ми го кажи..на тоа не одговори ништо и по 2-3 часа ми се јави но јас рагирав нервозно и ми рече можи ќе ти се јавам покасно да зборуваме и но не се јави.Замина во другиот град на фак му пишав на фб зборувавме онака општо се смеевме и така и на крајот ми пушти бакнеж а тоа не го правеше порано пред да се смуваме.Дојде викенд се видовме и се поздравивме и ми се насмеа.По неколку дена јас му пишав на фб дека сакам да зборуваме во живо а тој рече ќе зборуваме ама јас мислам дека расчистивме јас му реков јас не мислам така и тој рече дека ќе зборуваме кога ќе си дојди дома и јас добро.Дојде повторни викенд се видовме во истиот клуб и дојде ме баци на лице ама онака чудно ми стоеше така неколку секунди така и јас се тргнав и му реков дека сакам да зборуваме наредниот ден тој рече добро.Другиот ден му се јавив да се договорам и тој бил зафатен бил договорен јас разочарана така реков добро.Другиот ден се видовме но се преправав нека не го видов и толку.СЕГА ВЕ МОЛАМ кажете што да правам навистина го сакам а незнам што да мислам бидејќи реагира чудно кога ќе ме види а на фб вика дека расчистивме...кажете што да му речам да му пишам на фб да му се јавам или било што сакам да правам сериозен муабет значи ако тој навистина го мисли тоа што го кажа на телефон нека го кажи во живо за да верувам ;( иначе не е некој женкар немал девојка до сега..
     
  16. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Си го напнала, ти рекол што имал и толку. Уште колку ќе трчаш?
     
    На Hipica и Daleron им се допаѓа ова.
  17. blueeyes7

    blueeyes7 Активен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    10
    Машки хелп!!!!! Значи вака со еден колега постојано си правевме муабет по цели денови на фб буквално, ама другарски муабети значи ни без :* цело време он ќе ме викне со негово друштво(и мои колеги) и јас со мое(исто и негови колеги). Си разменивме и броеви пошо требаше да идеме на едно место заедно,поврзано со факс. Се се смени минатата среда кога му кажав дека ќе идеме на студентска, и он ми рече добро може и јас ќе дојдам(секој со своето друштво). Одма кога влезе го видов, он мене не. Се сместија на коњопојот Одма до нашиот, го извади тел.и мене ми стига порака кај си? Тогаш ме виде, дојде и се гушнавме најсилно. Цела вечер се гледавме, се смешкавме ми пишуваше пораки колку сум убава и весела, ме штипкаше кога ќе поминеше. Му пишав дека ќе си идеме пошо беше касно, дојде ме гушна и после пак си пишувавме додека не заспав. Утредента се договоривме и седевме кај него,гледавме баскет. Почнавме нешто да се смееме и оп ме баци т.е.се залапавме. Се беше прекрасно гушкање, бацување. Си лежевме и проба да ме допре и му реков еднаш како не Али не бев децидна. Повеќе од тоа немаше. Ме убедуваше да спијам таму, се расправавме како нема шанси дека не е нормално, и ми рече ако мислиш дека е за "тоа" не ми е. И на крај пак ме убеди. Спиевме и се гушкавме цела вечер, и стварно ништо не проба. Станавме сабајлето и си отидов. Цел ден пораки се така до неделата(за викенд он си беше во неговиот град јас во мојот, а студираме во сосема друг град) и одеднаш него го снема ништо ни на тел.ни на фб. Се гледаме пак на предавања ќе ми се насмее, ама зашо не ми пишува, што се смени не сваќам???? За тоа кај него знам дека не требаше сигурно ме смета за лесна. Ама незнам шо ми стана, иначе прв пат вака од прв состанок допири дозволив, ртд сум после ова :/
     
  18. Bokchee

    Bokchee Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    810
    Пол:
    Машки
    Ја мислам дека не му е кејф веќе, или е тоа или се оладил. Зошто не го прашаш? Или па остај нека помине ден ако не, прашај го во лице зошто така прави? А ти па со цел памет спиеш кај него?

    За да не те смета некој лесна, биди малце по тврда, без разлика ако спиеш со него и сте имале или немале секс.
     
  19. angel92

    angel92 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    1.592
    Допаѓања:
    3.269
    Во слична ситуација сум, се до делот каде што сте се залапале. Од моја гледна точка, мислам дека од старт си му дала се од себе и не си му интересна. Треба малце мистериозна да си, сепак не се познавате доволно.
     
  20. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Нема врска едноставно дечкото си става рецки на зидот колку смувал до сега и егото му расте.